MAHLE i HELLA sprzedają akcje BHTC AUO

MAHLE i HELLA sprzedają akcje MAHLE

Dostawcy motoryzacyjni MAHLE i HELLA sprzedają swoje 50% udziałów w spółce joint venture Behr-Hella Thermocontrol (BHTC) firmie AUO Corporation. Strony podpisały w sprawie sprzedaży stosowne porozumienie. Całkowita cena zakupu opiera się na wartości przedsiębiorstwa wynoszącej 600 mln EUR. Transakcja podlega obecnie zatwierdzeniu przez odpowiednie organy handlu zagranicznego i antymonopolowe. Zamknięcie ma nastąpić do połowy 2024 r. AUO, z siedzibą na Tajwanie, specjalizuje się w szczególności w produktach i rozwiązaniach z zakresu paneli wyświetlaczy.

Powiązane firmy

Uzgodniona sprzedaż akcji jest wynikiem konstruktywnych dyskusji między MAHLE i HELLA na temat przyszłego pozycjonowania i kierunku BHTC. Rozmowy te zostały zainicjowane w kontekście zmiany klauzuli kontrolnej w umowie joint venture po tym, jak firma technologiczna Faurecia nabyła większościowy pakiet udziałów w HELLA.

Od momentu założenia prawie 25 lat temu, BHTC ugruntowało swoją pozycję jako silny dostawca motoryzacyjny z doskonałym portfolio technologii i wysoką reputacją klientów. Dlatego cieszymy się, że znaleźliśmy strategicznego nabywcę w AUO, który może dalej rozwijać działalność BHTC w konkurencyjnym i stale rosnącym środowisku oraz wykorzystywać nowe możliwości rynkowe – podkreśla Arnd Franz, prezes zarządu i dyrektor generalny MAHLE. – Koncentrujemy się na dalszym przyspieszaniu naszej transformacji, konsekwentnie koncentrując się na elektryfikacji, zarządzaniu termicznym i komponentach do zrównoważonych ekologicznych silników spalinowych w ramach naszej strategii MAHLE 2030+.

BHTC jest dobrze pozycjonowaną, zorientowaną na przyszłość firmą. Jednak po rozważeniu wszystkich warunków ramowych wspólnie doszliśmy do wniosku, że BHTC ma większe możliwości rozwoju pod nowym właścicielem niż w obecnych strukturach akcjonariatów – mówi Michel Favre, dyrektor generalny HELLA. – Wraz z dezinwestycją joint venture kontynuujemy również nasze ugruntowane zarządzanie portfelem. W tym kontekście wzmacniamy naszą koncentrację i alokację zasobów na naszych głównych grupach biznesowych: oświetlenie, elektronika i rozwiązania w zakresie cyklu życia.

W kontekście rosnącej globalnej konkurencji i restrukturyzacji łańcuchów wartości w branży, połączenie AUO i BHTC optymalnie łączy mocne strony obu firm – mówi Paul Peng, prezes i dyrektor ds. Strategii grupy AUO. – Wspólnie możemy jak najlepiej wykorzystać globalne operacje obu firm, lokalne zakłady produkcyjne oraz światowej klasy wizjonerskie zespoły badawcze i inżynieryjne. Na tej podstawie dążymy do wykorzystania synergii i przyspieszenia połączenia globalnych łańcuchów dostaw i wartości przemysłu motoryzacyjnego, aby dostarczać wyjątkowe, zróżnicowane i innowacyjne rozwiązania naszym globalnym klientom i partnerom.

BHTC, z siedzibą w Lippstadt (Niemcy), jest wiodącą firmą w dziedzinie sterowania klimatyzacją, a także specjalistą w zakresie rozwiązań systemowych w dziedzinie HMI (Human-Machine-Interface). BHTC zatrudnia obecnie około 2 900 osób na całym świecie i wygenerowało sprzedaż w wysokości 619 milionów euro w 2022 roku. BHTC zostało założone w 1999 roku jako wspólne przedsięwzięcie dwóch równych akcjonariuszy MAHLE i HELLA.

Źródło: MAHLE

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę