Likwidacja bramek na autostradach i elektroniczne bilety

Likwidacja bramek na autostradach i elektroniczne bilety Pixabay – Schwoaze

1 grudnia 2021 roku zniknęły bramki z autostrad państwowych A2 oraz A4. Każdy właściciel auta osobowego o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony zobowiązany jest do posiadania ważnego biletu. Można go nabyć online, w aplikacjach mobilnych, takich jak spark i e-toll, bądź w formie drukowanej w kioskach i na stacjach benzynowych. Jego brak może skutkować mandatem do 500 zł.

Obserwujemy obecnie duże zmiany w zakresie uiszczania opłat za przejazd autostradami. Chodzi tu o odcinki państwowe A2 między Koninem i Strykowem i A4, między Wrocławiem i Sośnicą. Z dróg tych znikną bramki, w których wcześniej opłacane były przejazdy. Zamiast tego, należało będzie kupować bilet w aplikacji mobilnej bądź w wersji drukowanej. Istnieje kilka rozwiązań w tym zakresie. Warto zwrócić uwagę na najnowszą aplikację Spark, która ma tę zaletę, że nie będzie bazowała na urządzeniach „śledzących” lokalizację użytkownika oraz będzie działać w tle – pomimo wyłączonego telefonu, bilet będzie nadal funkcjonować. Dostawcą tej wygodnej aplikacji jest Fintech, który we współpracy z operatorem płatności elektronicznych Przelewy24, proponuje alternatywę dla urządzeń sprawdzających nasze położenie w trakcie jazdy.

Zalety nowej aplikacji Spark:

  • brak funkcji śledzenia pojazdu
  • zakup na wybrany odcinek autostrady
  • brak konieczności uiszczania przedpłat
  • pewność posiadania biletu pomimo wyłączonego telefonu
  • brak ryzyka mandatu
  • możliwość zakupu przejazdu dla innej osoby
  • możliwość zakupu biletu z datą wsteczną – do 5 dni

Elektroniczny bilet może służyć jako podstawa do ujęcia w kosztach prowadzonej działalności gospodarczej. Jest to rozwiązanie o tyle ważne,że nie wymaga spełnienia wielu wymogów, aby w ogóle działać. W innego rodzaju aplikacjach telefon powinien być włączony i odblokowany, a aplikacja uruchomiona „na wierzchu” przez cały czas podróży (a nie w tle) z aktywowanym trybem śledzenia jeszcze przed wjazdem na autostradę. Spark jest więc bardzo wygodnym narzędziem. Chcąc skorzystać z innej metody płatności elektronicznej, do dyspozycji mamy również system e-toll. Tu bilet ważny jest przez 48 godzin od podanej daty i godziny przejazdu. By dokonać płatności, należy wcześniej założyć konto w serwisie, zainstalować aplikację w telefonie i doładować konto przedpłacone. Pieniądze pobierane będą automatycznie w sytuacji, w której lokalizacja zidentyfikuje nasz pojazd przemieszczający się płatnym odcinkiem drogi.

Każdy użytkownik autostrad będzie sam musiał zdecydować, która z aplikacji płatności mobilnej sprawdzi się dla niego lepiej. Pamiętajmy, że bilet w formie drukowanej, będzie można też nabyć na stacjach benzynowych.

Dzięki nowemu systemowi pobierania opłat za przejazd autostradą, zlikwidowane zostaną kolejki do bramek, co zaoszczędzi kierowcom oraz pasażerom dużo czasu, zwłaszcza w sezonach urlopowych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę