Lexie Alford i elektryczny Ford Explorer trafiają do Azji

Lexie Alford i elektryczny Ford Explorer trafiają do Azji Ford

Lexie Alford, najmłodsza osoba, która odwiedziła każdy kraj, kontynuuje swoją podróż dookoła świata elektrycznym Fordem Explorerem. Dzielna podróżniczka przejechała już Europę, Afrykę oraz Australię. Czwartym etapem jej niezwykłej przygody jest Azja.

Inspiracją podróży Lexie była Aloha Wanderwell – pierwsza kobieta, która sto lat temu okrążyła świat samochodem marki Ford. W swojej wyprawie Lexie Alford przemierzy sześć kontynentów, odwiedzi 30 krajów i pokona dystans 28 tysięcy kilometrów w mniej niż 100 dni. Tym samym wystawia na próbę zarówno infrastrukturę ładowania, jak i ludzką wytrzymałość, a także elektrycznego Forda Explorera, którym podróżuje.

Wizyta w prawdopodobnie największej jadłodajni świata

Podróż Lexie rozpoczęła się 8 września 2023 roku. Elektryczny Explorer pokonał do tej pory drogi Europy, upały w Afryce oraz trudne warunki drogowe w Australii. Czwartym etapem podróży jest Azja. Wyprawa na tym kontynencie rozpoczęła się w Nowym Dehli – stolicy Indii, a koniec zaplanowany jest w założonym przez Brytyjczyków Singapurze. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Lexie odwiedzi na swojej trasie Bhutan, Wietnam, Kambodżę oraz Tajlandię i Malezję.

Ford Exploer w Azji Ford

Pierwszym przystankiem Lexie w Nowym Delhii była Gurudwara Sri Bangla Sahib Modern Kitchen. W obrębie niesamowitego kompleksu świątyni ze złotymi kopułami mieści się ogromna sala, w której każdy może usiąść na podłodze i otrzymać darmowy posiłek. Posiłki przygotowywane są w ogromnych kuchniach, w których pracują głównie wolontariusze. Miejsce to jest otwarte przez cały dzień. W ciągu 24 godzin może nakarmić ponad 35 tys. osób.

Lexie spotkała się z Jagjeet Kaur – menadżerką wolontariuszy. Podróżniczka na własne oczy zobaczyła imponujące kuchnie. Tam pomagała w przygotowaniu posiłku i jako wolontariusz rozdawała jedzenie zgromadzonym ludziom. Kolejnym punktem aktywności Lexie była podróż na południe do Agry, do najbardziej rozpoznawalnego zabytku w Indiach. Chodzi oczywiście o Taj Mahal. Ta majestatyczna budowla została wzniesiona 370 lat temu.

Lexie Alford_Azja_3 Ford

Po chwili kontemplacji Lexie wyruszyła na wschód. Trasa wiodła przez Lucknow i Varanasi, a następnie do Patny w regionie Bihar. Potem wraz biegiem rzeki Ganges do Bhaglapur. Na całej trasie można było spotkać przede wszystkim ładowarki o mocy 2,2 kW. Koniec podróży po Indiach wypadł w miejscowości Shiliguri. Następnego dnia Lexie i Ford Explorer mieli ruszyć do Bhutanu. 

Lexie i Ford Explorer wyruszają w góry Bhutanu

Bhutan jest górzystym krajem bez dostępu do morza. Leży we wschodniej części Himalajów. Oficjalna nazwa Druk Jul oznacza Królestwo Smoka.

Lexie zaczęła swoją podróż w finansowej, przemysłowej i handlowej miejscowości o nazwie Phuntsholing. Jej mieszkańcy mają do dyspozycji jedną drogę, która pozwala im dostać się do centrum kraju.

Z Phuntsholing, ostrymi wzniesieniami, elektryczny Ford Explorer pokonywał kolejne kilometry zmierzając w kierunku Paro. Po drodze Lexie mogła podziwiać setki Tsa-Tsa, które są buddyjskim wotum religijnym. Takie zabytki można tu zobaczyć dopiero od 1974 roku, kiedy kraj po raz pierwszy otworzył się dla turystów. Z Paro jest niedaleko do najstarszego klasztoru w kraju – Jagjeet Kaur. Droga do niego jest pokryta warstwą śniegu, ale elektryczny Explorer pokonywał te przeszkody bez większego problemu.

Ford Exploer  w Azji_4 Ford

Następnego dnia Lexie ruszyła z Paro w kierunku Thimpu. Od 1961 roku miejscowość ta jest polityczną stolicą kraju. Obowiązkowym punktem na trasie jest największy na świecie posąg siedzącego Buddy Siakjamuniego – ma on 51,5 metra wysokości i wykonany jest z pozłacanego brązu. To idealny przystanek przez wyruszeniem na trasę kolejnego etapu podróży dookoła świata. Następny przystanek – Wietnam.

Postępy wyprawy można śledzić za pośrednictwem Instagrama, TikToka, X i YouTube, a także na kontach Lexie na Instagramie i YouTube. Wystarczy też wyszukać w Internecie hashtag #ChargeAroundTheGlobe.

Źródło: Ford

Tagi artykułu

autoExpert 09 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę