Lamborghini Lanzador. Elektryk, który zadebiutuje za 5 lat

Lamborghini Lanzador. Elektryk, który zadebiutuje za 5 lat Lamborghini

Lamborghini zaprezentowało koncepcyjny model Lanzador podczas Monterey Car Week. Stanowi on wizję przyszłego, w pełni elektrycznego, czwartego seryjnie produkowanego samochodu włoskiej marki. Samochód charakteryzują czyste, techniczne formy wraz z zupełnie nową koncepcją w zakresie osiągów i wyjątkowych wrażeń podczas jazdy. Produkcja seryjnego modelu Lamborghini Lanzador rozpocznie się w 2028 r.

Lanzador wpisuje się w ogłoszoną w 2021 roku strategię Direzione Cor Tauri włoskiej firmy, która wskazuje drogę w kierunku dekarbonizacji i elektryfikacji. Pierwszym modelem w pełni wpisującym się w projekt było Lamborghini Revuelto, które miało swoją premierę w marcu tego roku.

Wraz z czwartym modelem koncepcyjnym uruchamiamy nowy segment samochodów: Ultra GT, który zapewni klientom nowe, niezrównane wrażenia z jazdy Lamborghini dzięki zastosowaniu pionierskich technologii. Koncepcja Lanzador wykorzystuje naszą filozofię supersportowego charakteru w połączeniu z nowymi technologiami i futurystycznym designem, doskonale wpisując się w naszą strategię Direzione Cor Tauri – mówi Stephan Winkelmann, prezes i dyrektor generalny Automobili Lamborghini.

Lamborghini_Lanzador_bok Lamborghini

Technologia przyszłości

W nowym koncepcyjnym modelu zastosowano nowoczesne rozwiązania technologiczne. Silnik elektryczny o dużej mocy na każdej osi zapewnia stały, w pełni elektryczny napęd o szczytowej mocy jednego megawata. Napęd na wszystkie koła oferuje również aktywne wektorowanie momentu obrotowego na tylnej osi. Dzięki temu rozwiązaniu samochód zapewnia dynamiczne zachowanie na zakrętach. Energia jest dostarczana przez wysokowydajny akumulator nowej generacji. Wysokie osiągi samochodu zapewni również nowoczesne oprogramowanie oraz systemy sterowania.

Systemy sterowania

W modelu koncepcyjnym wprowadzono pilota, który samodzielnie reguluje systemy sterowania podczas jazdy za pomocą elementów znajdujących się na sportowej kierownicy. Kierowca może w ten sposób aktywnie wpływać na zachowanie samochodu, a tym samym stworzyć własny, indywidualny charakter pojazdu. Lamborghini stworzyło trzy kluczowe dla samochodu koncepcyjnego systemy sterowania: kontrolę dynamiki jazdy, aktywną aerodynamikę oraz aktywne zawieszenie.

Lamborghini_Lanzador_wnetrze Lamborghini

System aktywnej aerodynamiki ALA (Aerodinamica Lamborghini Attiva) zwiększa zasięg na jednym ładowaniu akumulatora, jednocześnie poprawiając osiągi. Wykorzystana precyzyjna siła docisku przy wyższych prędkościach na zakrętach oraz najniższy możliwy opór powietrza przy maksymalnej prędkości mogą być regulowane w Lanzadorze, tak by uzyskać najlepszą wydajność samochodu. Technologia została zastosowana wcześniej w modelach Huracán Performante i Aventador SVJ. 

Dzięki systemowi aktywnego zawieszenia, w tym zastosowaniu skrętnej tylnej osi i zawieszenia pneumatycznego, Lanzador w sposób optymalny dostosowuje się do każdej sytuacji na drodze za pomocą elementów sterujących na kierownicy.  

Kluczową zaletą elektrycznych samochodów sportowych z dwoma silnikami jest precyzyjny rozkład momentu obrotowego, który zapewnia lepszą dynamikę jazdy. W modelu koncepcyjnym, element sterujący oblicza niezbędny bądź pożądany moment obrotowy dla każdej osi indywidualnie w ciągu milisekund, z kolei dwa silniki obsługują lewą i prawą stronę tylnej osi. 

Interesujący design

Projekt samochodu koncepcyjnego GT jest inspirowany statkami kosmicznymi. Projekt nadwozia jest odważny i nieoczywisty: napięte, czyste linie są charakterystyczne dla Lamborghini i widać w nich inspiracje legendarnymi modelami marki, w tym Sesto Elemento, Murciélago i Countach LPI 800-4.

Lamborghini Lamborghini

Lamborghini Lanzador jest jak dotąd naszym najbardziej wizjonerskim i futurystycznym samochodem koncepcyjnym. Jego proporcje są nowe, z potencjałem do stworzenia zupełnie nowego segmentu motoryzacyjnego. Lanzador to supersamochód sportowy, który został zaprojektowany dla nowego pokolenia dorastającego w erze zaawansowanych technologii i cyfryzacji, a także demonstruje nowe i świeże pomysły Lamborghini w zakresie naszego podejścia do wdrażania strategii zrównoważonego rozwoju, poprzez wnętrze zapewniające więcej miejsca i wykorzystujące innowacyjne materiały – mówi Mitja Borkert, główny stylista Lamborghini.

Źródło: Lamborghini

Tagi artykułu

Zobacz również

autoExpert 06 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę