Kto może pracować zdalnie?

Inter Cars
31.3.2020

W świetle aktualnych problemów związanych z pandemią koronawirusa wiele firm decyduje się na oddelegowanie swoich pracowników do pracy zdalnej wykonywanej w domu. Inter Cars rekomenduje podobne rozwiązanie i zachęca, aby tam, gdzie jest to możliwe, pracownicy starali się pracować w trybie home office, czyli bez konieczności wychodzenia z domu. Wszystko zgodnie z zaleceniami kampanii społecznej #zostanwdomu.

Inter Cars jest przygotowany na możliwość pracy zdalnej części swoich pracowników. Wszyscy ci, którzy mogą wykonywać swoje obowiązki z domu, z chwilą ogłoszenia rządowych rekomendacji zostali oddelegowani do pracy w trybie home office. Elastyczność pracodawcy oraz ścisła współpraca z największymi koncernami z branży nowych technologii, umożliwiająca korzystanie z nowoczesnych narzędzi komunikacji, sprawiają, że zagrożenia płynące z przebywania w gronie kilku osób, zostają praktycznie wyeliminowane.

Reklama

Kto może pracować zdalnie i wykonywać swoje służbowe obowiązki z domu?

Choć odpowiedź wydaje się jednoznaczna, niestety taką nie jest. Aby pracować w trybie home office, należy być do tego odpowiednio zmotywowanym, wykazać się samodyscypliną i dobrą organizacją. Często pracownicy wykonujący swoje zadania poza biurem, narażeni są na szereg rozpraszających czynników zewnętrznych. Należy więc nie tylko samemu odpowiednio przygotować się do takiej formy wypełniania obowiązków służbowych, ale również zadbać o miejsce, w którym daną pracę będzie się wykonywać. W sytuacji kryzysowej, z jaką mamy dziś do czynienia, nie każdy potrafi elastycznie przygotować się na taką zmianę. Warto poznać więc wady i zalety płynące z home office.

Powiązane firmy

Reklama

Zalety pracy zdalnej

Brak narzuconych godzin pracy. Swoje zadania możesz wykonywać praktycznie przez cały dzień, więcej uwagi poświęcając im w godzinach przedpołudniowych lub wieczornych, według swojego uznania. W tej sytuacji trzeba jednak wykazać się bardzo dobrą organizacją własnego czasu, tak aby zrealizować wszystkie postawione sobie zadania.

Możliwość pracy z każdego miejsca na świecie. Jeśli możesz wykonywać swoją pracę zdalnie, dysponujesz komputerem z szybkim łączem internetowym oraz telefonem komórkowym, możesz pracować praktycznie w każdym zakątku świata.

W pracy jesteś zawsze na czas. Pracując w domu, nie tracisz czasu na dojazdy, które często pochłaniają znaczną część dnia. Oszczędzasz na paliwie lub biletach, nie frustrujesz się staniem w korkach, a zaoszczędzony w ten sposób czas możesz przeznaczyć choćby na dłuższy sen lub… więcej pracy.

Praca w spokoju i ciszy. Jeśli dobrze zorganizujesz stanowisko pracy, nie będą rozpraszały Cię ani rozmowy kolegów, ani biurowy hałas, ani dźwięk stukania w klawiaturę w tym samym czasie przez kilkanaście osób.

Wymierne oszczędności nie tylko na paliwie czy biletach, ale również oszczędność czasu. Masz dzięki temu więcej czasu dla rodziny, możesz łatwiej zaopiekować się będącymi pod Twoją opieką dziećmi lub osobami chorymi.

Nie musisz stosować biurowego dress codu. W pracy zdalnej nie ma większego znaczenia, czy swoje obowiązki wykonujesz w służbowym ubraniu, w dresie czy… w pidżamie.

Brak obaw, że spóźnisz się do pracy. Prawdopodobieństwo zaspania w trybie home office jest o wiele mniejsze niż w przypadku dojazdów do pracy. A nawet jeśli budzik w telefonie nie zadziała, teoretycznie wstajesz i z miejsca możesz pracować.

Jesteś bardziej niezależny. W przypadku pracy zdalnej zdecydowaną większość zadań wykonuje się bez bezpośredniego nadzoru kierownictwa. Dla dobrze zorganizowanych pracowników może być to zaletą, jednocześnie jest to jednak pułapka dla tych, którzy nie potrafią się zdyscyplinować i wyegzekwować od samych siebie zadowalających efektów.

Możliwość pracy nawet podczas dolegliwości zdrowotnych. Szczególnie wygodne w sytuacjach, gdy z różnych względów nie możesz dojechać do pracy, ale Twój stan zdrowia pozwala na wypełnienie obowiązków służbowych z domu. Z rozwiązania tego korzystać mogą również osoby niepełnosprawne czy przewlekle chore, których schorzenia utrudniają przemieszczanie się, a także kobiety wracające do pracy po urlopie macierzyńskim.

Wady pracy zdalnej

Nielimitowany czas pracy. Teoretycznie zaleta, ale jednocześnie i wada dla tych, którzy mają problemy z samodyscypliną. Nielimitowany czas pracy w trybie home office często oznacza również, że nie kończysz pracy np. o 16.00, ale wykonujesz ją do chwili, kiedy zostanie zrobiona.

Brak kontaktu ze współpracownikami. Ekstrawertykom często trudno odnaleźć się w pracy zdalnej. Osoby takie potrzebują bowiem kontaktu z drugim człowiekiem, rozmowy z nim czy po prostu jego obecności, ważna jest dla nich codzienna wizyta w biurze. Przy braku bodźców zewnętrznych, efektywność ich pracy może znacząco osłabnąć.

Rozproszenie uwagi. Pracując w domu, trudno utrzymać koncentrację przez cały dzień. Z problemem tym zmagają się szczególnie osoby, które nie mają wydzielonego, odosobnionego miejsca do pracy, a wokół siebie rodzinę (dzieci w wieku szkolnym/przedszkolnym), które stale absorbują uwagę.

Rozleniwienie. Wynikające zarówno z zaburzenia codziennego planu dnia (poranna toaleta, śniadanie, wyjazd do pracy), jak i z braku możliwości utrzymania samodyscypliny w wykonywaniu obowiązków służbowych.

Rozluźnienie atmosfery pracy. Dotyczy głównie osób, które poza obowiązkami służbowymi planują w tym samym czasie np. opiekę nad dziećmi, przygotowanie obiadu, sprzątanie itp.

Problem z oddzieleniem życia prywatnego od zawodowego. Podczas pracy w domu zaciera się granica między życiem zawodowym a rodzinnym, co negatywnie może wpływać na wykonywanie powierzonych obowiązków służbowych.

Motywacja do pracy. Nawet jeśli pracownik chętnie przyjmuje możliwość pracy zdalnej, po kilku dniach jego zapał może znacznie osłabnąć. Potrzeba dużej samodyscypliny i doskonałej organizacji czasu własnego, aby w domowych warunkach terminowo realizować wszystkie powierzone zadania.

W obecnej sytuacji, kiedy zmuszeni jesteśmy pracować zdalnie i ograniczyć kontakty z ludźmi, każdy z nas musi odpowiedzieć sobie kilka pytań. Czy mam predyspozycje do tego, aby pracować zdalnie? Czy potrafię tak sobie zorganizować dzień, żeby „dowieźć” wszystkie zadania i cele na czas? Czy taka forma pracy jest dla mnie bardziej męcząca, czy jednak wygodniejsza? Jak praca w domu wpływa na moją efektywność i skuteczność?

Źródło: Inter Cars

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę