Kody QR pomogą uratować życie

1.8.2014

Mercedes-Benz jako pierwszy producent samochodów zapewni dostęp do karty ratowniczej pojazdu za pomocą kodu QR.
Naklejki z kodami umieszczane są we wszystkich nowych modelach tej marki. Dostępne są także dla starszych modeli samochodów.

Gdy dojdzie do wypadku i poważnego uszkodzenia samochodu, przybyłe na miejsce służby muszą w pierwszej kolejności uwolnić podróżujących. Niebezpieczeństwo rośnie, jeśli ratownicy nie mają dostępu do odpowiednich informacji na temat pojazdu - tzw. karty ratowniczej. Błyskawiczny dostęp do karty, zawierającej m.in. dane o lokalizacji poduszek powietrznych, akumulatora czy zbiornika paliwa, pozwala szybciej i sprawniej przeprowadzić akcję ratowniczą, a w praktyce może nawet zadecydować o życiu rannych.

Dzięki informacjom z karty ratowniczej służby wiedzą na przykład, czy mogą bez obaw użyć nożyc hydraulicznych. Dzisiaj karty takie udostępniają dla swoich modeli wszyscy producenci samochodów. Daimler - jako pierwszy na świecie koncern motoryzacyjny - zapewnia bezpośredni dostęp do karty ratunkowej konkretnego modelu za pośrednictwem kodu QR.

Kody QR są standardowo umieszczane we wszystkich nowych modelach Mercedes-Benz od końca 2013 roku, a od stycznia br. - również w smartach. Od ręki mogą być także przyklejone we wszystkich używanych modelach Mercedes-Benz i smart wyprodukowanych od roku 1990. Usługa musi zostać wykonana w autoryzowanym serwisie Mercedes-Benz lub smart.

- Poprzez umożliwienie elektronicznego dostępu do karty ratowniczej za pomocą kodu QR Mercedes-Benz wspiera ratowanie ofiar wypadków. Etykietę z kodem QR można bez trudu przykleić również w autach używanych, więc korzyści w zakresie bezpieczeństwa nie są zarezerwowane jedynie dla nabywców nowych Mercedesów - mówi Christian Treiber, dyrektor ds. serwisu i części do aut osobowych Mercedes-Benz Global Service & Parts.

W celu błyskawicznej identyfikacji kody QR przyklejane są na wewnętrznej stronie klapki wlewu paliwa oraz na słupku B po przeciwnej stronie nadwozia. Biegli z zakresu wypadków drogowych ustalili, że właśnie te dwa miejsca są najłatwiej dostępne z zewnątrz, a do ich uszkodzeń dochodzi jedynie w rzadkich przypadkach.

Biało-czarny symbol można dziś spotkać praktycznie wszędzie: w reklamach, na opakowaniach, a nawet na wizytówkach. Zawiera on ciąg znaków, które umożliwiają natychmiastową reakcję (stąd skrót "QR" - od słów "quick response", czyli "szybka odpowiedź") i przenoszą użytkownika do określonej strony internetowej. Aby uzyskać dostęp do karty ratowniczej, wystarczy zeskanować kod za pomocą smartfona lub tabletu podłączonego do sieci. Karty są obecnie dostępne w 23 językach; na ekranie prezentowane są w języku, w jakim działa interfejs urządzenia (lub w angielskim, jeśli brakuje karty w danym języku). Mercedes-Benz pracuje nad specjalną aplikacją dla służb ratowniczych, dzięki której karty będą wyświetlały się na ekranie smartfona lub tabletu nawet bez połączenia z internetem.

Mercedes-Benz zrzekł się praw do uzyskania patentu, aby inni producenci również mogli skorzystać z nowej technologii.

Więcej informacji o kartach ratowniczych w postaci kodów QR znajduje się na stronie mercedes-benz.pl w zakładce serwis/przegląd.

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

autoExpert 1–2 2025

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę