Kierowcy nie są zainteresowani autonomicznymi samochodami

Bosch
18.9.2019

Autonomizacja jazdy samochodów to kierunek, w którym idą wszyscy najwięksi producenci samochodów i technologii. Tymczasem okazuje się, że według globalnego badania Ipsos niewielu kierowców jest zainteresowanych oddaniem władzy nad samochodem sztucznej inteligencji.

Eksperci przeprowadzili badanie na temat popularności autonomicznej jazdy wśród 20 tysięcy nabywców nowych samochodów z 10 krajów. O wynikach badań wypowiedział się Todd Markusic, wiceprezydent Ipsos Mobility: – Badania jasno pokazują, że nabywcy nowych aut nie są gotowi na to, by oddać prowadzenie pojazdu sztucznej inteligencji nawet na krótki czas. Kluczem do wszystkiego jest fakt, że prawie 70% kierowców po prostu cieszy się jazdą. Przecież wydali masę pieniędzy na nowe pojazdy i zwyczajnie chcą cieszyć się jazdą nimi.

Reklama

Z drugiej strony przyjemność z jazdy w obliczu możliwego zwiększenia bezpieczeństwa nie powinna być najważniejsza. Jednak kierowcy mają także problem z zaufaniem sztucznej inteligencji. Okazuje się, że bardziej niż o własne bezpieczeństwo boją się oni o bezpieczeństwo pieszych, kiedy samochodem steruje AI. Dlatego też 44% badanych zadeklarowało, że podczas autonomicznej jazdy w dalszym ciągu samodzielnie skupiałoby się na drodze i chciało osobiście kontrolować drogowe wydarzenia. Oczywiście niepokój wśród kierowców wzbudza także możliwość zhakowania autonomicznych systemów i doprowadzenia w ten sposób do wypadku.

Co z samymi zainteresowanymi tego typu jazdą? Otóż według badania tylko 15% światowych kupujących chciałoby korzystać z funkcjonalności autonomicznej jazdy, a zaledwie 10% Amerykanów doświadczyło tego typu jazdy.

Reklama

Świadomość na temat autonomicznych rozwiązań wśród kierowców według badania również nie wygląda najlepiej. Tylko 15% światowych kupujących orientuje się w kwestii AI dla samochodów, a zaledwie 10% Amerykanów doświadczyło kiedykolwiek tego typu jazdy.

Według twórców badania przekonanie kierowców do korzystania ze sztucznej inteligencji w samochodach będzie trudniejsze, niż zakładają to ich producenci. Badanie wykazuje, że tylko 6% nowych nabywców samochodów zdecydowałoby się na taki z całkowitym systemem autonomicznym, a 57% chciałoby pojazd z częściowym systemem przy zachowaniu możliwości tradycyjnego prowadzenia. Natomiast 37% badanych zdecydowałoby się na standardowy samochód.

Źródło: greencarcongress

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę