Kiedy warto skorzystać ze wsparcia prawnego?

Wsparcie prawne dla branży TSL Freepik_com

Trudności w odzyskiwaniu należności, konieczność tworzenia zgodnych z prawem dokumentów, umów i regulaminów czy zawiłości prawa przewozowego – z tego typu problemami na co dzień borykają się firmy z branży transportu, spedycji i logistyki.
 

W ich rozwiązywaniu nieoceniona jest pomoc profesjonalistów świadczących usługi prawne w tym sektorze. Kiedy i dlaczego warto korzystać z takiego wsparcia? Na to pytanie odpowiada Maciej Maroszyk, Dyrektor Operacyjny TC Kancelarii Prawnej.

Kierowanie firmą z branży TSL wiąże się z wieloma rodzajami ryzyka. Z tego względu odpowiednie wsparcie prawne - od jednorazowych porad prawnych po tworzenie odpowiedniej dokumentacji, pomoc w sytuacji kryzysowej czy w sporach - to istotny element w codziennym funkcjonowaniu firmy. Jednak, dlaczego akurat teraz jest to tak ważne?

Stała obsługa prawna, powinna być standardem w pracy firm transportowych ze względu na narażenie na niedogodności dotyczące płynności finansowej lub sporów z kontrahentami. Bez specjalistycznej wiedzy, przedsiębiorcy będą tracić cenny czas lub zgadzać się na bezpodstawne obciążenia i niekorzystne warunki współpracy – mówi Maciej Maroszyk, Dyrektor Operacyjny TC Kancelarii Prawnej.

Z perspektywy kancelarii prawnej, pomoc specjalistów najbardziej potrzebna jest pod koniec pierwszego kwartału roku, gdy pojawia się najwięcej spraw związanych z płatnościami za usługi transportowe wykonane w okresie świątecznym. 2023 rok jest pod tym względem specyficzny, bo już od początku roku, na skutek panującego kryzysu i idących za nim problemów w branży, odnotowywany jest wzrost zainteresowania obsługą prawną.

Wsparcie w kryzysie

Uwadze przedsiębiorców z branży TSL nie uchodzi również aktualna sytuacja rynkowa spowodowana spowolnieniem gospodarczym. Skłania ona do jeszcze większej rozwagi dotyczącej rozporządzania budżetem oraz bieżącego śledzenia nowelizacji w branży.

Taką pieczę nad sytuacją prawną, jak i pomoc w momencie pojawienia się kryzysu, może zapewnić specjalistyczna kancelaria prawna działająca w sektorze TSL – nawet jako wsparcie istniejącego już działu prawnego. Poznając przedsiębiorstwo od podstaw, dopasuje regulacje w firmie do aktualnego stanu przepisów prawnych – mówi Maciej Maroszyk, Dyrektor Operacyjny TC Kancelarii Prawnej.

Sojusznik w sporze

Najpopularniejszy aspekt obsługi prawnej stanowi prowadzenie spraw spornych oraz dochodzenie roszczeń. W momencie pojawienia się sporu, na przykład ze względu na niedotrzymywanie ustalonych terminów oraz brak regulowania należności, wyspecjalizowana kancelaria prawna opracowuje dalsze kroki postępowania. Są one oparte na chłodniej analizie bazującej na wiedzy prawnej i znajomości podobnych, pomyślnie rozwiązanych spraw. Taka współpraca umożliwia utrzymanie płynności finansowej przedsiębiorstwa, tak istotnej w czasie ogólnoświatowego spowolnienia gospodarczego.

Wyspecjalizowane kancelarie nie tylko reprezentują firmy transportowe, ale też gwarantują wsparcie na każdym etapie procesu sądowego czy egzekucyjnego. Oferują także wydatną pomoc przy ominięciu możliwych komplikacji – szczególnie w przypadku niekompletnej dokumentacji i dowodów ubogiej ilości oraz jakości. Nie bez znaczenia jest tu również czas, który możemy przeznaczyć na inne obowiązki i nie tracić go na konieczność poznawania tajników postępowania sądowego. Docenią to szczególnie spedytorzy, których głównym zadaniem jest zawieranie kolejnych umów i organizowanie transportów. Zamiast poświęcać czas na zmaganie się z kolejnymi sporami, to zadanie można pozostawić wyspecjalizowanej kancelarii, która kompleksowo zajmie się każdą sprawą – mówi ekspert TC Kancelarii Prawnej.

Nieocenione są także usługi prawne dotyczące szkód czy odzyskiwania należności w transporcie. Zamiast płacić ogromne pieniądze ubezpieczycielom, można zlecić skuteczną windykację należności kancelarii prawnej, która wykona to zadanie nie tylko profesjonalnie, ale też niższym kosztem.

Odwołania, umowy, regulaminy i porady

Prawnicy wyspecjalizowani w prawie przewozowym mają wiedzę i rozległe doświadczenie w swojej dziedzinie, co przekłada się na jakość ich usług. Jak wyjaśnia ekspert z TC Kancelarii Prawnej, mowa tutaj najczęściej o profesjonalnym świadczeniu jednorazowych porad prawnych, prowadzeniu audytów lub tworzeniu umów oraz innych dokumentów, które zadbają o ochronę interesów firmy i ustrzegą ją przed ewentualnymi konsekwencjami prawnymi i finansowymi.

Wyjątkowo pomocną usługą kancelarii prawnych jest także prowadzenie monitoringu zmieniających się przepisów prawa – na przykład związanych z ewidencją pracy kierowców. Wyspecjalizowani prawnicy stworzą dokumenty wynikające z Kodeksu Pracy czy regulamin pracy zgodny z Ustawą o czasie pracy pracowników. Zapewnią wsparcie także w przypadku kontroli drogowych, prowadząc rozmowy z uprawnionymi jednostkami i w razie otrzymania informacji o złamaniu przepisów, stworzą odpowiednią dokumentację i odwołają się od zarzutów.

Współpraca z wyspecjalizowaną kancelarią prawną to obecnie bardzo istotny czynnik wspierający prowadzenie biznesu w branży transportu, spedycji i logistyki. Prawnicy służą radą i pomocą zarówno w codziennych sprawach, jak i w przypadku sytuacji kryzysowych oraz sporów. Nie bez znaczenia jest także zebrane przez lata doświadczenie, wypracowane relacje oraz renoma, które wpływają na skuteczniejszą obsługę firm transportowych.

Źródło: TC_Kancelaria Prawna 

Tagi artykułu

autoExpert 10 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę