Jakie znaczenie ma światło podczas projektowania modeli Audi?

Oświetlenie ambientowe to nie tylko element ozdobny Audi

Nic nie jest przypadkowe podczas projektowania nowych modeli Audi – istotne są wszystkie elementy, które później definiują końcowy projekt. Nie inaczej jest w przypadku światła, które wpływa również na postrzeganie przestrzeni oraz głębi, przez co tworzy odpowiedni nastrój we wnętrzu pojazdu.

  • Oświetlenie ambientowe to nie tylko element ozdobny – może ono również bezpośrednio wpływać na wrażenia z jazdy.
  • Projektanci dbają o to, aby oświetlenie było odpowiednio rozmieszczone i wywoływało pożądany nastrój w aucie.
  • Odpowiedni nastrój wewnątrz pojazdu znacząco wpływa na komfort podróżowania, dlatego tak ważne jest odpowiednie ustawienie oświetlenia ambientowego.

Światło jest elementem, który jest w stanie przenosić informacje i emocje, niezależnie od tego, czy je widzimy, czy nie. Powiedziałbym więc, że światło jest w rzeczywistości czymś fizycznie namacalnym i niematerialnym jednocześnie. Podczas projektowania wykorzystujemy je, aby przemówić do zmysłów naszych klientów i wzbudzić w nich pożądane uczucia – mówi César Muntada, szef działu Light Design w Audi.

To, jakie widzimy światło w produkcyjnym samochodzie oraz jakie wywołuje ono w nas uczucia, jest wynikiem wielu testów i prób. Projektanci oświetlenia podczas projektowania rozmieszczają i później dostrajają elementy oświetleniowe np. oświetlenie ambientowe, które nadaje charakteru i klimatu we wnętrzu auta. Ostateczna decyzja o kolorze i natężeniu należy do użytkownika, jednak wyjściowe ustawienie powinno stwarzać przyjemną w odbiorze atmosferę i zachęcać do dłuższego pozostania w środku.

Audi_oświetlenie wnętrza pojazdu Audi

Istotnie w tej kwestii jest odpowiednie ustawienie poszczególnych elementów oświetlenia, aby uzyskać oczekiwany efekt. Niektóre z nich powinny być cieplejsze lub zimniejsze, czasami bardziej miękkie lub ostrzejsze, czasami bardziej subtelne lub bardziej oczywiste, a czasami bliskie lub dalekie. Wszystko po to, aby pozwolić użytkownikowi dostosować je odpowiednio do nastroju.

Zdaniem Césara Muntady, odpowiednie dobrane oświetlenie ambientowe może również wpływać na same wrażenia z jazdy. – Jeśli jedziesz krętą górską drogą, możesz ustawić oświetlenie ambientowe na głęboki odcień zieleni. Przypomina to las, co daje uczucie świeżości. Z kolei jeśli jedziesz tą samą drogą i ustawisz oświetlenie otoczenia na ciemnoczerwony kolor, poczujesz się znacznie bardziej energicznie. A gdy na tej samej drodze przyciemnisz światła z przodu samochodu do chłodnej bieli i utrzymasz jasne światło na tylnym siedzeniu, poczujesz się skupiony i zrelaksowany – poczujesz się prawie jak w powietrzu. Będziesz miał wrażenie, jakbyś poruszał się w pustej przestrzeni pomiędzy światłem reflektorów przed tobą a oświetlonym tylnym siedzeniem za tobą.

Oświetlenie ambientowe w samochodach Audi to nie tylko element ozdobny. Wpływa ono również na samopoczucie w samochodzie, podobnie jak światło słoneczne. Może ono pomóc użytkownikom zmienić sposób, w jaki czują się wewnątrz samochodu – mogą czuć się pełni energii, zrelaksowani lub skupieni. Ma to bezpośredni wpływ na ich wrażenia z jazdy i samopoczucie po dotarciu do celu.

Źródło: Audi
 

Tagi artykułu

autoExpert 06 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę