Jak wybrać odpowiednie narzędzia dla mechanika?

Pixabay
30.4.2019

W wyposażeniu dobrego warsztatu najważniejszy jest profesjonalny mechanik, który z kolei nie obędzie się bez odpowiednich narzędzi. Ekspert z branży narzędziowej opowiedział o tym, na co zwrócić uwagę, wyposażając warsztat, by pracować wydajnie, bezpiecznie i wygodnie. 

Kiepskie narzędzia w warsztacie mogą oznaczać przykre konsekwencje w postaci urazów, niepotrzebnego uszkodzenie materiałów, którymi się zajmujemy albo zbędną stratę czasu, nie wspominając o wypadkach w pracy.

Dlatego jedną z podstawowych cech narzędzi idealnych dla mechaników jest ergonomia – podkreśla Michał Ostrowski, menadżer marek Felo, NWS i Proxxon w Lange Łukaszuk, ekspert branży narzędzi ręcznych.

Pewny chwyt

Uchwyt zaprojektowany zgodnie z zasadami ergonomii to co najmniej połowa sukcesu w tej dziedzinie. Musi on umożliwiać wykonanie zadania z użyciem jak najmniejszej siły, a więc powinien być odpowiednio wyprofilowany, nie może się też ślizgać w dłoni, musi mieć odpowiednie wymiary i pozwalać na pracę z nadgarstkiem w pozycji neutralnej, co zapobiega przykrym kontuzjom.

Odpowiednio zaprojektowana rękojeść narzędzia zapewnia wygodę użycia, ale pozwala też przenosić maksymalny moment obrotowy, a więc dokręcać śruby mocniej, nie męcząc przy tym mięśni i stawów ręki – tłumaczy ekspert z Lange Łukaszuk. – To szczególnie istotne w czasie operowania w ciasnych przestrzeniach, z jakimi ma do czynienia mechanik samochodowy: szczupłość miejsca i ostre przedmioty wokół sprawiają, że trzeba się narzędziami posługiwać bardzo ostrożnie. Ważne więc, by nawet trudne zadania wykonywać przy wykorzystaniu niewielkiej siły – dodaje.

Mocne i staranne elementy robocze

Nie wolno też zapomnieć o tym, by również robocza część była wykonana z odpowiednich materiałów. Jeśli są najwyższej jakości, mamy gwarancję, że operowanie nią będzie mniej męczące – to bowiem minimalizuje uciążliwości związane z koniecznością wykonania tysięcy podobnych, powtarzalnych czynności: dokręcania, cięcia, wyginania. W przypadku pracy z wieloma elementami wykorzystywanymi w motoryzacji, które często są zrobione z twardych stopów, narzędzia z „miękkie” szybko zakończą swój żywot.

Ogromnie ważna jest jakość stali, z której został zrobiony taki element. Dlatego topowi producenci wykorzystują do tego celu znakomitą stal chromowo-molibdenowo-wanadową. Ważne jest też pokrycie elementów metalowych powłoką, która zabezpieczy je przed rdzą i agresywnymi chemikaliami. Dzięki temu klucz czy kombinerki są znacznie trwalsze i dłużej nam posłużą – podkreśla Michał Ostrowski.

Bezpieczeństwo najważniejsze

Ci, którzy mają do czynienia z elementami pracującymi na co dzień pod napięciem, muszą zwrócić uwagę na to, czy ich narzędzia są wyposażone w odpowiednią izolację. O tym, czy kombinerki, klucz albo wkrętak nadają się do tego świadczy znaczek VDE-GS. VDE to skrót nazwy niemieckiego instytutu, który zajmuje się testowaniem i certyfikowaniem wyrobów elektrycznych i elektronicznych. Widząc go, wiemy, że produkt musiał zostać starannie przebadany zarówno pod względem elektrycznym, jak i termicznym czy mechanicznym.

Istotne jest też przyjrzenie się wszystkim oznaczeniom na opakowaniu. To one bowiem informują, w jakich warunkach można użyć poszczególnych instrumentów, a w jakich – nie – wyjaśnia menadżer produktu w Lange Łukaszuk.

Informacje o DIN ISO 9001 czy VDE-DIN EN 60900 mówią nam, że narzędzia powstają zgodnie z najwyższymi standardami produkcji obowiązującymi w Europie i są zgodne z obowiązującymi normami związanymi z BHP. To informacje ważne szczególnie w przypadku samochodów elektrycznych i hybrydowych, w których wiele ważnych układów pracuje pod wysokim napięciem.

Zapanować nad chaosem

Nieporządek w warsztacie to jeden z największych wrogów każdego mechanika. Nawet gdy dysponujemy znakomitymi narzędziami, odkładanie ich w przypadkowe miejsce może uprzykrzyć życie, bo oznacza stratę czasu na szukanie odpowiedniego instrumentu, pokusę użycia „czegokolwiek w zamian”, a to prosta droga do wypadku albo uszkodzenia materiału, którym się zajmujemy.

Warto wybierać narzędzia umieszczane przez producenta w wygodnych, poręcznych pojemnikach, albo sięgnąć po profesjonalne stoły warsztatowe. Dzięki temu wszystko, co potrzebne, zawsze będziemy mieli pod ręką. Poza tym takie meble robocze ułatwiają dbanie o porządek – mówi ekspert z Lange Łukaszuk.

Czy warto płacić za markę?

Tak naprawdę każdy mechanik wolałby posługiwać się sprawdzonymi i markowymi narzędziami, jednak często przez ograniczone finanse trzeba zdecydować się na tańsze zamienniki. Zwykle bowiem wkrętaki, kombinerki czy klucze wykonane zgodnie z przywołanymi zasadami są nieco droższe od tych prostych, budżetowych. Jednak zdaniem eksperta tak naprawdę kupno markowych produktów oznacza… oszczędność.

– Takie narzędzia umożliwiają pracę o wiele wydajniejszą niż te budżetowe. Poza tym odpowiednio użytkowane posłużą nam kilka razy dłużej niż ich najtańsze zamienniki. Podczas gdy z takich najwyższej jakości będziemy korzystać nawet kilka lat, te najtańsze trzeba wymienić kilka razy. Rachunek jest naprawdę prosty – wyjaśnia Michał Ostrowski, ekspert branży narzędzi ręcznych.

Źródło: Lange Łukaszuk

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

autoExpert 04 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę