Jak dobrać pistolet lakierniczy?
Decydując się na zakup pistoletu lakierniczego, należy przede wszystkim przeanalizować swoje potrzeby i pod ich kątem wybrać najbardziej odpowiadający model. Pistolet dobieramy do rodzaju aplikowanego produktu.
Jeśli wykonujesz wiele różnych prac, do których niezbędne jest zastosowanie pistoletu lakierniczego, dobierz odpowiednio rodzaj pistoletu, rozmiar dyszy i zastosowaną w nim technologie. Jak to zrobić? W pierwszej kolejności musimy wiedzieć, jaki rodzaj produktu będziemy aplikować. Informacje te znajdziemy w opisie technicznym produktu (karta charakterystyki).
W przypadku aplikacji lakierów bazowych najpopularniejszą technologią jest technologia HVLP (High Volume Low Pressure). Dysze stosowane do aplikacji bazy to 1,3 i 1,4. Warto pamiętać, że rozmiar dyszy wpływa na kolorystykę. Taka technologia wraz z połączeniem technologii Split Nozzle 2.0 została zastosowana w najnowocześniejszym pistolecie Anest Iwata LS-400 SR2.
Aplikacja lakieru bezbarwnego – najbardziej popularne dysze to (podobnie jak w przypadku lakierów bazowych) 1,3 i 1,4, ale coraz częściej można się spotkać z dyszą 1,2, która sprawdza się przy aplikacji lakierów o niskiej lepkości. Do lakieru bezbarwnego zastosowanie znajdują pistolety średniociśnieniowe. Między innymi takie konfiguracje znajdziemy w najnowocześniejszym pistolecie Anest Iwata WS-400 Clear SR2 przeznaczonym do aplikacji lakieru bezbarwnego.
Bardzo ważne, aby sprawdzić przed zakupem pistoletu, jaki posiadamy kompresor (a dokładnie jaką ma wydajność). Sprężone powietrze jest niezbędne do prawidłowej atomizacji produktu. Każdy pistolet lakierniczy ma w swojej specyfikacji określone zapotrzebowanie na powietrze, jak i optymalne ciśnienie pracy. Pistolety Anest Iwata Series 2 mają wbudowany elektroniczny manometr, który precyzyjnie wskaże ciśnienie. Manometr można w bardzo prosty sposób zdemontować podczas czyszczenia pistoletu – jest to pionierskie rozwiązanie wśród producentów pistoletów lakierniczych.
Pistolet lakierniczy powinien być też dobrany do charakteru wykonywanej pracy. Inne pistolety zastosujemy do napraw miejscowych (SMART), inne do codziennego lakierowania w branży automotive i inne do dużych wylakierowań przemysłowych. Najnowsze pistolety lakiernicze Anest Iwata WS-400/LS-400 SR2 dzięki zastosowanej technologii SplitNozzle 2.0 znajdują zastosowanie zarówno w branży przemysłowej, jak i automotive.
Przed zakupem pistoletu warto sprawdzić, czy dane urządzenie posiada aprobatę od producenta lakieru, który stosowany jest w serwisie. Pistolety Anest Iwata Series 2 mają już bardzo dużo takich aprobat. Najnowsze dopuszczenia można sprawdzić na stronie internetowej producenta www.anest-iwata-coating.com/microsite/, wystarczy zejść na dół strony. Lista dopuszczeń jest na bieżąco aktualizowana o nowe marki, co świadczy o wysokim uznaniu w branży lakierniczej.