IVECO eDaily bije Rekord Guinnessa

IVECO eDaily bije Rekord Guinnessa IVECO

Elektryczny pojazd dostawczy IVECO eDaily w wersji furgon o DMC 3,5 tony ustanowił Rekord Guinnessa w kategorii „najcięższy zestaw holowany przez elektryczny samochód dostawczy”.

Cechą charakterystyczną dla IVECO eDaily jest największa w klasie zdolność holowania przyczepy o masie 3,5 tony oraz solidnej konstrukcji zbliżonych do samochodów ciężarowych. Wytrzymałość eDaily została właśnie potwierdzona historycznym wyczynem, który zapisał się oficjalnie w Księdze Rekordów Guinnessa.

Świat dowiedział się o niezwykłych możliwościach elektrycznej wersji seryjnego auta dostawczego, który zdołał ruszyć z miejsca i holować zestaw pojazdów ważących łącznie 153,58 tony. eDaily z silnikiem o mocy 140 kW rozwijającym 400 Nm momentu obrotowego oraz napędem na tylną oś pobił nawet rekordy ustanawiane przez samochody elektryczne z napędem na wszystkie koła.

Iveco_e_Daily_rekord_swiata IVECO

20 czerwca 2023 r. eDaily został zaprzężony pasami do ogromnego IVECO X‑Way Strator. Tę potężną ciężarówkę zaprojektowano specjalnie do przewozu ponadgabarytowych ładunków o masie do 150 ton.

Na jej naczepę załadowano dużą, ważącą ponad 50 ton koparkę z dodatkowym balastem 7 ton. Kolejnym pojazdem w drogowym pociągu była w pełni załadowana wywrotka IVECO X‑Way 8x4 doczepiona do przyczepy Strator, a 153‑tonową karawanę zamykał lotniskowy, terenowy wóz strażacki.

IVECO_eDaily IVECO

eDaily ruszył, a następnie pokonał odcinek o długości 100 stóp (ok. 30 m). Wszystko odbyło się pod czujnym okiem inspektorów z Księgi Rekordów Guinnessa, którzy potwierdzili wykonanie zadania. W trakcie próby użyty został tryb „hi‑power”, będący standardowym wyposażeniem każdego eDaily. Umożliwia on dodatkowe zwiększenie mocy elektrycznego napędu w sytuacjach, w których oczekuje się od pojazdu dodatkowej mocy. Za kierownicą elektrycznego furgonu usiadł aktualny Najsilniejszy Brytyjczyk, Adam Bishop.

IVECO eDaily zapisał się w historii ustanowieniem rekordu, który potwierdza siłę, wytrzymałość i niezwykłe możliwości tego samochodu. Jesteśmy dumni z tego osiągnięcia, ponieważ dowiedliśmy, że eDaily może przesuwać granice, przewyższa tradycyjne samochody elektryczne oraz pozwala klientom uczestniczyć w transformacji energetycznej bez kompromisów

mówi Fabio Santiago, szef Działu Marketingu i Zarządzania Produktami w IVECO Truck Business Unit.

Ustanawiając historyczny rekord, IVECO eDaily wykazał zalety konstrukcji opartej na ramie i natychmiastowej dostępności wysokiego momentu obrotowego dostarczanego przez silnik elektryczny. Użytkownicy eksploatujący takie samochody z ciężkimi przyczepami mogą być pewni, że eDaily bez najmniejszego problemu poradzi sobie z holowaniem przyczep o masie do 3,5 tony.

Źródło: IVECO

Tagi artykułu

autoExpert 7–8 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę