Inżynierowie SEAT-a zdradzają arkana swojej pracy

Ekstremalne wyzwania na drodze ku niezawodności Seat

Kilkudziesięciu wykwalifikowanych inżynierów i techników wraz z flotą kilkunastu samochodów wyrusza na ekstremalne wyzwania obejmujące nie mniej niż 25 000 przejechanych kilometrów i 80 różnorodnych testów. To wyjątkowe przedsięwzięcie odbywa się w południowej Hiszpanii, gdzie temperatury sięgają latem 45oC w cieniu, tworząc jeden z najbardziej wymagających egzaminów wydajnościowych dla samochodów na świecie. 

  • Priorytetem marki SEAT jest zapewnienie absolutnej niezawodności i bezpieczeństwa.
  • Modele marki SEAT przechodzą rygorystyczne testy na całym globie.
  • W wynikach testów Euro NCAP modele SEAT-a osiągają maksymalne oceny.

Jak wygląda procedura badawcza każdego nowego modelu marki SEAT? W procesie testowania pojazdy poddawane są serii ekstremalnych prób, aby zapewnić ich niezawodność w najbardziej wymagających sytuacjach. Oto kilka z nich, które gwarantują, że samochody z Martorell sprostają oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających kierowców:

  • Test trakcji i kontrolowanego zjazdu – polegający na sprawdzeniu działania systemów kontroli trakcji podczas jazdy w trudnym terenie, gdzie spadki sięgają 35%. Systemy te zapewniają kontrolowany zjazd bez konieczności użycia hamulca.
  • Test kontroli holowania – podczas ciągnięcia przyczepy istnieje większe ryzyko utraty kontroli nad pojazdem. Ten test sprawdza działanie systemu stabilności przyczepy, jednocześnie dbając o stabilność samochodu.
  • Próba Klappera – sprawdza, czy wszystkie komponenty pojazdu współpracują ze sobą bez wydawania irytujących dźwięków podczas jazdy po różnych rodzajach nawierzchni. Co istotne - typowy pojazd składa się aż z ok. 3000 współpracujących ze sobą części.
  • Test kurzu – w którym po przejechaniu przez pustynię, samochód jest testowany w celu oceny wydajności systemów filtrujących powietrze.
  • Próba żwiru – samochody pokonują 3000 kilometrów po nawierzchni żwirowej, aby ocenić wpływ nawierzchni na różne części pojazdu, szczególnie elementy podwozia – zawieszenia, nadkoli i zderzaków.

Po tygodniach intensywnych testów w ekstremalnie wysokich temperaturach i trudnych warunkach, kolejnym krokiem są testy zimowe, by upewnić się, że hiszpańskie samochody są gotowe na każdy scenariusz pogodowy i drogowy. 

Za naszym sukcesem stoi nie tylko zaawansowana technologia, ale także zespół niezastąpionych inżynierów, którzy dbają o jakość naszych samochodów. Wiemy, że nie ma kompromisów w kwestii bezpieczeństwa i niezawodności, dlatego nasze samochody muszą sprostać najwyższym standardom. Dzięki rygorystycznym testom, jesteśmy pewni, że samochody SEAT dostarczą nie tylko niezapomnianej przyjemności z jazdy, ale także pewności podczas każdej podróży – tłumaczy Katarzyna Dziomdziora, PR Managerka marek SEAT i CUPRA.

Marka SEAT, dbając o komfort i satysfakcję klientów, kładzie szczególny nacisk na bezpieczeństwo i niezawodność swoich samochodów. Dlatego samochody z Martorell przechodzą nie tylko wewnętrzne, rygorystyczne testy, ale również badania zderzeniowe EuroNCAP, aby upewnić się, że są jednymi z najbezpieczniejszych na świecie.

Źródło: Seat

 

Tagi artykułu

autoExpert 7–8 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę