Inteligentna klimatyzacja w Volkswagenie ID.7

Inteligentna klimatyzacja w Volkswagenie ID.7 Volkswagen

Systemy klimatyzacji należą do standardowego wyposażenia nowoczesnych samochodów. Volkswagen poszedł o krok dalej i wprowadza w modelu ID.7 system, który uruchomi ogrzewanie lub chłodzenie wnętrza jeszcze przed rozpoczęciem jazdy. Nowy, inteligentny i zautomatyzowany system klimatyzacji reaguje na polecenia głosowe i bierze pod uwagę takie parametry jak np. położenie słońca czy indywidualne upodobania użytkownika.

  • Klimatyzacja w Volkswagenie ID.7 włącza się zanim pasażerowie wsiądą do samochodu – wystarczy, że auto wykryje w pobliżu kluczyk;
  • ID.7 to pierwszy model Volkswagena z inteligentnym sterowaniem nawiewów w kokpicie, które mogą rozprowadzać powietrze po całym samochodzie lub wąskim strumieniem, skierowanym na określony obszar ciała;
  • Sterowanie poszczególnymi funkcjami jest proste, przy czym można je obsługiwać także za pomocą poleceń głosowych;
  • Światowa premiera nowego elektrycznego samochodu marki z Wolfsburga – ID.7 – odbędzie się w drugim kwartale 2023 r.

Volkswagen zaprezentował zakamuflowaną przy pomocy specjalnego lakieru elektryczną limuzynę ID.7 podczas niedawnych, największych targów elektroniki użytkowej CES w Las Vegas – Dzięki ID.7 podkreślamy nasz cel, jakim jest oferowanie inteligentnych technologii i zorientowanych na klienta innowacji w klasie wyższej średniej – powiedział Kai Grünitz, członek zarządu marki Volkswagen, odpowiedzialny za rozwój.

„Inteligentne” nawiewy reagują szybko i działają jak wentylatory

ID.7 może samoczynnie aktywować klimatyzację jeszcze zanim pasażerowie wsiądą do pojazdu. Wnętrze, zależnie od temperatury na zewnątrz, może być chłodzone lub ogrzewane. Gdy system wykryje otwarcie drzwi podczas bardzo gorących dni, inteligentne nawiewy zaczną szybko rozprowadzać powietrze przy pomocy ruchów poziomych, a w czasie jazdy strumień powietrza może być skierowany prosto na ciało lub wykorzystany do pośredniej wentylacji przestrzeni wewnętrznej, w zależności od preferencji. ID.7 to pierwszy model Volkswagena z tak rozbudowanym systemem sterowania klimatyzacją.

Nacisk na łatwość obsługi

Funkcja klimatyzacji jest zawsze widoczna na dużym, 15-calowym wyświetlaczu systemu inforozrywki w ID.7, niezależnie od wybranego trybu. Można ją aktywować przez proste dotknięcie palcem. Za pomocą przejrzystego menu kontekstowego klimatyzacji można cyfrowo sterować wszystkimi inteligentnymi nawiewami. Siłę i kierunek ruchu powietrza można regulować intuicyjnie i zapisywać indywidualne ustawienia. Temperaturę można regulować za pomocą podświetlanych touch sliderów.

Volkswagen_ID7_inteligentna_klimatyzacja2 Volkswagen

Cyfrowo sterowana klimatyzacja reaguje na polecenia głosowe

System klimatyzacji można aktywować i sterować nim za pomocą poleceń głosowych. Przykładowo – jeśli kierowca powie: „Cześć Volkswagen, mam zimne ręce” – zostanie aktywowany scenariusz, w którym włączone jest ogrzewanie kierownicy. Dodatkowo przez około 5 minut na dłonie kierowcy zostaną skierowane strumienie ciepłego powietrza.

Klimatyzacja według osobistych preferencji

Indywidualne preferencje użytkownika zapisywane są w pamięci systemu inforozrywki w ID.7. Poza różnymi innymi ustawieniami są tu zapamiętane parametry automatycznej klimatyzacji. Jest to szczególnie praktyczne w sytuacji, jeśli pojazd będzie użytkowany przez kilku kierowców.

Pierwszy Volkswagen, który reaguje na położenie słońce

Po włączeniu automatycznej klimatyzacji inteligentny system reaguje na wiele zmiennych. Na przykład czujnik w rejonie przedniej szyby rozpoznaje kąt padania promieni słonecznych. Jeśli słońce świeci szczególnie mocno na jedną stronę pojazdu, ID.7 dostosowuje klimatyzację w jeszcze większym stopniu do nagrzanych przez nie stref – chłodne powietrze najpierw do tego obszaru wnętrza pojazdu, a w drugiej kolejności do pozostałych pasażerów.

Volkswagen_ID7_klimatyzacja Volkswagen

Premiera rynkowa ID.7 w 2023 r.

Po ID.3, ID.4, ID.5 i ID.6 (ten ostatni jest oferowany wyłącznie w Chinach) oraz ID. Buzz, ID.7 będzie szóstym modelem w pełni elektrycznej rodziny ID. Po ID.4 będzie to drugi światowy samochód Volkswagena oparty na platformie MEB.

Światowa premiera produkcyjnej wersji ID.7 zaplanowana jest na drugi kwartał 2023 roku. Rynkowy debiut elektrycznego sedana w Chinach i Europie zaplanowano jeszcze na ten rok.

Źródło: Volkswagen

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę