Exide Technologies uruchomił w swojej fabryce w Portugalii instalację fotowoltaiczną wraz z systemem magazynowania energii słonecznej wielkości 500 kWh

Instalacja fotowoltaiczna w fabryce Exide Technologies Exide
11.6.2021

Exide Technologies (www.exidegroup.com), wiodący dostawca rozwiązań w zakresie magazynowania energii, w swojej portugalskiej fabryce akumulatorów w Castanheira do Ribatejo, uruchomił – we współpracy z firmą EDP – nowoczesną instalację fotowoltaiczną.

Instalacja jest połączona z bankiem energii, zbudowanym z wysoce wydajnych baterii Sonnenschein A600, wykonanych w technologii żelowej. Ta kombinacja umożliwia większą kontrolę nad energią i jej wydajniejsze zużywanie. Nie jest to pierwsza tego typu inwestycja Exide Technologies. W ubiegłym roku firma wdrożyła podobne rozwiązanie w portugalskim centrum recyklingu w Azambuja. Obie portugalskie instalacje słoneczne Exide mają łączną pojemność 4,5 MWp i pozwalają na zmniejszenie emisji CO2 o 20%.

Jedno z największych tego typu przedsięwzięć w Europie

Instalacja fotowoltaiczna w fabryce Exide jest dobrym przykładem dla producentów, którzy chcą ograniczyć zużycie energii elektrycznej, zredukować związane z tym koszty oraz zmniejszyć emisję dwutlenku węgla. Energia słoneczna jest źródłem odnawialnym i ekonomicznym. Zmagazynowana energia słoneczna może być wykorzystywana w nocy oraz w okresach mniejszego nasłonecznienia, co jeszcze bardziej wpływa na redukcję kosztów i zmniejsza zależność od sieci energetycznej. Jest to jedna z największych w Europie samodzielnych instalacji wspieranych przez system BESS (battery energy storage system) i pokazuje potencjał tego typu rozwiązań na szeroką skalę.

Obie instalacje wykorzystują łącznie ok. 11 250 paneli fotowoltaicznych i 70 inwertorów, które mogą wyprodukować ilość energii wystarczającą do zaopatrzenia 1 500 gospodarstw domowych. Instalacja w fabryce w Castanheira pozwoli zredukować emisję dwutlenku węgla o 23%, a w centrum recyklingowym w Azambuja o 19%. Oba przedsięwzięcia zostały zaprojektowane i zainstalowane przez firmę EDP, w ścisłej współpracy z Exide, który opracował moduł magazynowania energii. Bank baterii Sonnenschein Gel może zmagazynować 500 kWh energii.

Wydajne magazynowanie energii

Produkowana w europejskich fabrykach Exide bateria żelowa Sonnenschein A600 potwierdziła na przestrzeni dekad swoją jakość i wydajność w wielu złożonych, wielkoformatowych instalacjach sieciowych. Bateria gwarantuje niezawodność i zdolność do pracy w najtrudniejszych warunkach. Zastosowanie oryginalnej technologii żelowej zapewnia bezobsługowość i najwyższe bezpieczeństwo użytkowania. Bateria wykorzystuje cylindryczny kształt płyt, cechuje ją długa żywotność i odporność na głębokie rozładowanie. Nadaje się w pełni do recyklingu, dzięki czemu jest najlepszym wyborem dla przedsiębiorców mających na uwadze dobro środowiska naturalnego.

– Nasza instalacja fotowoltaiczna w Castanheira jest jedną z największych instalacji tego typu. Pokazuje, co można osiągnąć, łącząc wykorzystanie energii słonecznej z wysoce wydajną technologią w zakresie magazynowania energii. Chciałbym serdecznie podziękować zespołom z Exide Technologies i EDP, które pracowały nad tym projektem – powiedział Stefan Stübing, CEO i prezes Exide Technologies. – W przyszłości coraz więcej firm będzie polegało na zmagazynowanej energii, pochodzącej z własnej produkcji. Z przyjemnością możemy stwierdzić, że stoimy na czele tego trendu, a nasza bateria Sonnenschein A600 Gel jest niezawodna w tym zastosowaniu – dodaje Stefan Stübing.

Źródło: Exide Technologies

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę