Importujesz auto z Chin? Musisz ponieść koszty

Koszty importu samochodu z Chin Pexels_jay pizzle

Chińskie samochody mogą być nawet o 1/3 tańsze od podobnych modeli, wyprodukowanych w innych częściach świata. Sprowadzając jednak takie pojazd do Polski, trzeba liczyć się z opłatami. – Minimalny koszt przewidziany przepisami to 10%  cła + VAT, w Polsce 23% , więc kwota 33% to koszt wstępny wynikający z transakcji handlowej z krajem trzecim, takie koszty poniesie każdy, kto sprowadzi na teren Unii Europejskiej nowy elektryczny pojazd z Chin – mówi Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

  • Wzrasta zainteresowanie zakupem aut z Chin. 
  • Komisja Europejska prowadzi dochodzenie handlowe. W przyszłości wyniki mogą wpłynąć na pojawienie się dodatkowego cła.
  • Nawet do 25%  wartości towaru – tyle może wynieść antydumpingowe cło.

Przy każdym towarze, który jest sprowadzany na teren Unii Europejskiej i ma być dopuszczony do obrotu na jej obszarze, zawsze mowa jest o tzw. należnościach celno-podatkowych, czyli jest to cło i VAT. Koszty dla importerów samochodów z Chin są obecnie właściwie niezmienne. Szykują się jednak zmiany, które obciążą nieco bardziej miłośników chińskiej motoryzacji. 

Joanna Porath
właścicielka agencji celnej AC Porath

Importujesz auto z Chin? Musisz ponieść koszty zdjęcie w treści artykułuDla nowych pojazdów napędzanych wyłącznie elektrycznie obowiązuje podatek VAT 23% oraz cło. Są to opłaty naliczane od wartości celnej towaru, które automatycznie trzeba uiścić podczas dopuszczenia takiego pojazdu do obrotuImportując nowy napędzany elektrycznie pojazd z Chin, trzeba będzie liczyć się z tzw. cłem wyrównawczym i antydumpingowym. Do czasu zakończenia działań prowadzonych przez Komisję Europejską, czyli do listopada 2024 r., importerzy takich aut nie będą ponosili dodatkowych opłat z tytułu ceł i innych danin. Jednak obowiązywała ich będzie konieczność dodatkowej rejestracji faktu zakupu takiego pojazdu takiego pojazdu - co ma miejsce od 05.03.2024 r. – Wszystkie pojazdy, które zarejestrowane zostały jako sprowadzone z Chin zgodnie z obowiązującym od marca 2024 r. rozporządzeniem, będą mogły podlegać opłatom z tytułu cła wyrównawczego lub antydumpingowego 

Działania Komisji Europejskiej mają na celu weryfikację choćby tego, czy wprowadzane na rynek samochody spełniają odpowiednie normy. Jak twierdzą eksperci Stowarzyszenia Producentów Pojazdów ACEA, samochody elektrycznie skonstruowane poza granicami Unii Europejskiej zaczynają odgrywać kluczową rolę w produkcji i sprzedaży na świecie. Dzieje się tak, ponieważ ich przewagą jest cena. Dodatkowo Chińczykom przez lata udało się zdobyć doświadczenie i rozwinąć technologię. Z danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów (ACEA) wynika, że w 2019 r. auta chińskich marek stanowiły 0,4%  sprzedaży nowych „elektryków” w Unii Europejskiej. W 2020 r. udział ten wzrósł do 1,4%, w kolejnym do 1,7%, a na koniec 2022 r. osiągnął 3,7% . Według danych Komisji Europejskiej, w 2025 r. udział ten osiągnie 15%  – czytamy w artykule money.pl

Zakup aut elektrycznych z Chin może w tej chwili wydawać się bardziej opłacalny cenowo niż zakup auta w Polsce. Jednak doliczenie wszystkich obowiązujących opłat wielu zainteresowanym może mocno otworzyć oczy.

Źródło: AC Porath

Tagi artykułu

autoExpert 05 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę