iBSG 48V – innowacyjne rozwiązanie Valeo, zmniejszające emisję CO2, dostępne na rynku wtórnym

iBSG 48V dostepne na rynku wtórnym Valeo
31.8.2021

Dzięki iBSG 48V (zintegrowany rozrusznik napędzany paskiem) Valeo sprostało wyzwaniu zwiększenia osiągów pojazdów napędzanych silnikami spalinowymi, przy jednoczesnym zmniejszeniu ich zużycia paliwa. Technologia ta w nadchodzących latach stanie się bardziej rozpowszechniona na rynku.

 

Rozwój pojazdów elektrycznych

Regulacje prawne dotyczące emisji CO2 i innych zanieczyszczeń stają się coraz bardziej rygorystyczne w Europie i na świecie. Coraz większa liczba konsumentów, zwraca się więc ku bardziej ekologicznym rozwiązaniom. Producenci samochodów i dostawcy części stają przed koniecznością opracowywania produktów przyjaznych środowisku.

Technologia start-stop, zapoczątkowana przez Valeo w 2010 r. wraz z systemem i-StARS, była ważnym krokiem naprzód. Od tego czasu powstają coraz bardziej złożone rozwiązania technologiczne, mające na celu zmniejszanie emisji CO2 – w tym technologia 48V, która w nadchodzących latach stanie się nieodzowna. W konsekwencji pojazdy elektryczne i technologia 48V zdominują rynek do 2030 roku.

System o wysokiej wydajności

W 2017 roku Valeo zaczęło dostarczać systemy alternatorów iBSG 48V z wbudowaną elektroniką na pierwsze wyposażenie samochodów. Oprócz działania jako alternator i rozrusznik, system ten spełnia cztery dodatkowe funkcje, które zmniejszają zużycie paliwa, a tym samym emisję CO2 nawet o 6%*.

System:

  • Ładuje akumulator w celu wspomagania silnika i zasilania układów stanowiących wyposażenie pojazdu
  • Wspomaga silnik, gdy pojazd jedzie ze stałą prędkością (na przykład na głównych autostradach), aby zmniejszyć zużycie paliwa
  • Generuje dodatkowe doładowanie silnika podczas przyspieszania
  • Pozwala na jazdę samochodem w trybie 100% elektrycznym na krótkich dystansach

System iBSG jest produkowany w fabryce Valeo w Étaples w północnej Francji, która jest jedną z największych fabryk elementów elektrycznych w Europie. Został już zainstalowany w kilkuset tysiącach pojazdów, w tym w pojazdach azjatyckich, niemieckich, brytyjskich i francuskich.

Ekologiczne wyzwanie dla Valeo

Dzięki systemowi iBSG Valeo aktywnie przyczynia się do elektryfikacji pojazdów. Grupa produkuje rocznie 30 milionów elektrycznych podzespołów, potwierdzając swoje wieloletnie know-how w produkcji systemów elektrycznych, a także skutecznie reagując na aktualne problemy środowiskowe i prawne.

Zakład w Étaples produkuje obecnie prawie 30 000 podzespołów elektrycznych dziennie i kontynuuje zwiększanie zdolności produkcyjnych dla systemów 48V w odpowiedzi na duże zapotrzebowanie ze strony producentów samochodów. W maju 2020 roku francuski prezydent, Emmanuel Macron, wybrał zakład w Étaples, aby przedstawić plan swojego rządu dotyczący wspierania przemysłu motoryzacyjnego, poprzez uczynienie go bardziej ekologicznym i bardziej konkurencyjnym.

15 numerów części iBSG 48V jest dostępnych już teraz na rynku wtórnym, dla specjalistów zajmujących się naprawami samochodów.

*w porównaniu do standardowego systemu stop-start (standard WLTP)

Źródło: Valeo

 

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

autoExpert 7–8 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę