Hyundai i Motional zaprezentują autonomiczne Robotaxi na targach CES 2023

Robotaxi od Hyundaia przyjedzie do Las Vegas już w 2023 roku Hyundai News

Firma Hyundai Motor Company opublikowała niedawno nowy film w kampanii promującej nadchodzącą premierę w pełni elektrycznego Robotaxi, pojazdu opartego na modelu IONIQ 5 (zwanego dalej IONIQ 5 Robotaxi); powstał on we współpracy z Motional, wiodącą spółką joint venture zajmującą się autonomiczną jazdą, utworzoną przez Hyundai Motor Group i Aptiv.

  • Nowy film pokazuje, jak Hyundai Motor i Motional przygotowują się do zaprezentowania pod koniec 2023 roku w Las Vegas autonomicznego pojazdu Robotaxi opartego na IONIQ 5;
  • Film przedstawia autonomiczne Robotaxi bezpiecznie poruszające się po ulicach Las Vegas, reagujące na wszelkiego rodzaju nietypowe przypadki na drodze;
  • Po prezentacji w Las Vegas, obie firmy planują wprowadzić autonomiczne Robotaxi do Los Angeles i innych dużych miast na całym świecie.

Wideo przedstawia technologię jazdy autonomicznej 4. poziomu (wg SAE) oraz funkcje zwiększające bezpieczeństwo w IONIQ 5 Robotaxi, którego premiera planowana jest na koniec 2023 roku w Las Vegas, gdzie będzie mieć miejsce najbardziej wpływowa impreza technologiczna na świecie, czyli CES.

Uważane za „światową stolicę rozrywki”, Las Vegas jest niezmiennie popularnym miejscem tymczasowego transportu. Miasto przyciąga do 42,5 miliona odwiedzających rocznie (poziom przed pandemią w 2019 roku). Ponieważ wielu gości polega na taksówkach i usługach transportowych podczas swojego pobytu, w pełni autonomiczny IONIQ 5 Robotaxi będzie dla wielu z nich idealnym sposobem na bezpieczne poruszanie się po okolicy.

Kampania wideo pokazuje, że ten turystyczne Las Vegas oferuje wszelkiego rodzaju unikalne „scenariusze” drogowe, tworząc idealne warunki do testowania Robotaxi i gromadzenia niezbędnych danych.

Źródło: HyundaiWorldwide, YouTube.

IONIQ 5 Robotaxi wykorzystuje ponad 30 zaawansowanych czujników – to połączenie kamer, radarów i lidaru – oraz pokładowy system sterujący, zapewniający bezpieczne i pewne przemieszczanie się w tak skomplikowanym środowisku; nie brakuje tam nieszablonowych pojazdów, jak bardzo długie limuzyny czy ciężarówki z billboardami. Trudno nie wspomnieć również o przechodniach w nietypowych strojach zachowujących się nieprzewidywalnie.

Po prezentacji w Vegas IONIQ 5 Robotaxi będzie również dostępny w Los Angeles, a docelowo w innych dużych miastach zarówno w USA, jak i na całym świecie. W ramach trwających prac rozwojowych, Robotaxi już uczy się, jak opanować wąskie i kręte uliczki Bostonu, poruszać się po ulicznej kolei lekkiej i chronionych ścieżkach rowerowych w San Diego oraz zarządzać ruchem lewostronnym w Singapurze.

Oprócz szeregu czujników i oprogramowania zapewniających bezpieczeństwo oraz gwarantujących skuteczne działanie auta bez kierowcy, autonomiczne pojazdy elektryczne wyróżniają się też tym, że są bezpieczniejsze dla środowiska. IONIQ 5 Robotaxi wspiera zrównoważoną mobilność poprzez zerową emisję spalin, zapewniając przyjazną dla środowiska alternatywę dla konwencjonalnych pojazdów.

Źródło: Hyundai News

Tagi artykułu

autoExpert 7–8 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę