ExxonMobil i Porsche przetestują w warunkach wyścigowych paliwo o niższej zawartości węgla

ExxonMobil i Porsche przetestują paliwo Porsche
31.3.2021

Paliwo Esso Renewable Racing Fuel (z ang. odnawialne paliwo wyścigowe Esso) będzie testowane w wysokowydajnych wyścigowych silnikach Porsche podczas Porsche Mobil 1 Supercup 2021.

W ramach nowej umowy partnerskiej, której celem jest znalezienie dróg w kierunku potencjalnego pozyskiwania klientów w przyszłości, ExxonMobil i Porsche testują zaawansowane biopaliwa oraz odnawialne e-paliwa niskowęglowe. Pierwsze wcielenie odnawialnego paliwa wyścigowego Esso – Esso Renewable Racing Fuel – stanowi przede wszystkim mieszankę zaawansowanych biopaliw, specjalnie opracowaną przez wewnętrzny zespół naukowców i inżynierów ExxonMobil. Analiza wskazuje, że zastosowanie tego płynnego paliwa ma potencjał znacznego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Paliwo będzie testowane w warunkach wyścigowych, w wysokowydajnych silnikach Porsche przeznaczonych do użytku w motorsporcie, podczas tegorocznej serii wyścigów Porsche Mobil 1 Supercup.

Współpraca Porsche i ExxonMobil będzie również koncentrować się na e-paliwach, czyli paliwach syntetycznych wytwarzanych z wodoru oraz wychwytywanego dwutlenku węgla. Już w 2022 r. firmy planują przetestować drugie wcielenie Esso Renewable Racing Fuel, zawierające właśnie komponenty e-paliwa. Oczekuje się, że w połączeniu z obecnymi normami rynkowymi dla dzisiejszych samochodów osobowych e-paliwo przyniesie redukcję emisji gazów cieplarnianych nawet o 85%*.

– Elektryfikacja naszych samochodów ma dla nas najwyższy priorytet – powiedział Michael Steiner, członek zarządu Porsche ds. badań i rozwoju. – E-paliwa są dobrym uzupełnieniem naszej strategii dotyczącej zespołów napędowych. Pozwalają naszym klientom prowadzić samochody z konwencjonalnymi silnikami spalinowymi, a także hybrydowymi napędami plug-in, przy znacznie obniżonej emisji gazów cieplarnianych. Współpraca z ExxonMobil umożliwia nam testowanie e-paliw w wymagających warunkach toru wyścigowego. To kolejny krok w kierunku uczynienia e-paliw przystępnym cenowo i mniej emisyjnym, jeśli chodzi o gazy cieplarniane, substytutem dla paliw konwencjonalnych.

E-paliwo będzie pochodziło z pilotażowej elektrowni Haru Oni w Chile, gdzie wytwarzany jest wodór, który następnie zostaje połączony z wychwyconym z atmosfery dwutlenkiem węgla w celu wytworzenia metanolu. ExxonMobil zapewnia licencję i wsparcie dla zastrzeżonej techniki przekształcania metanolu w benzynę, co pozwoli uzyskać paliwo o niższej zawartości węgla. W fazie pilotażowej w 2022 r. powstanie około 130 tysięcy litrów e-paliw. Jako ich główny użytkownik Porsche będzie korzystać z e-paliw z Chile m.in. podczas Porsche Mobil 1 Supercup, począwszy od sezonu 2022.

– Przez ostatnie ćwierć wieku współpracowaliśmy z Porsche przy opracowywaniu wysokowydajnych produktów, które wspierają osiągi samochodów Porsche na torze wyścigowym i na drogach – powiedział Andy Madden, wiceprezes ExxonMobil Fuels & Lubricants ds. strategii oraz planowania. – Nasza dalsza współpraca w zakresie odnawialnych źródeł energii i e-paliw jest kluczowym krokiem w ocenie technicznych możliwości i opłacalności handlowej paliw, które mogą znacznie zmniejszyć emisje (gazów cieplarnianych).

Pierwsze torowe testy paliwa Esso Renewable Racing Fuel zaplanowano na 30 marca 2021 r. w Zandvoort w Holandii. Będą one kontynuowane przez całe dwa najbliższe sezony pucharu Porsche Mobil 1 Supercup – 2021 i 2022. Współpraca z Porsche opiera się na nieustannych wysiłkach ExxonMobil w zakresie opracowywania i wdrażania niskoemisyjnych rozwiązań energetycznych, w tym wysoce efektywnych paliw i smarów, zaawansowanych tworzyw sztucznych, a także innych produktów, które mogą ograniczyć zużycie paliwa samochodów oraz ciężarówek. Obie firmy współpracowały na przykład przy specjalnej formule linii smarów dla pojazdów elektrycznych – serii Mobil EV™.

W styczniu 2021 r. ExxonMobil ogłosił utworzenie nowej firmy, ExxonMobil Low Carbon Solutions, z myślą o komercjalizacji szerokiego portfolio technik niskoemisyjnych. Do 2025 r. koncern planuje zainwestować 3 miliardy dolarów w rozwiązania energetyczne charakteryzujące się niższą emisją. W ubiegłym roku ogłosił, że od 2022 r. chce dystrybuować w Kalifornii oraz, potencjalnie, na innych rynkach lokalnych i międzynarodowych odnawialny olej napędowy.

W ciągu ostatnich dwóch dekad ExxonMobil zainwestował w badania, opracowywanie i wdrażanie niskoemisyjnych rozwiązań energetycznych ponad 10 miliardów dolarów – czego efektem są wysoce efektywne działania, które wyeliminowały lub pozwoliły uniknąć emisji około 480 milionów ton CO2. To równowartość eliminacji z dróg ponad 100 milionów samochodów osobowych na jeden rok**.

Porsche zobowiązuje się zainwestować do 2025 r. 15 miliardów euro w elektromobilność i cyfryzację. W 2030 r. producent samochodów sportowych zamierza oferować ponad 80% swoich pojazdów z silnikami elektrycznymi. Firma dąży do osiągnięcia neutralności węglowej w zakresie swoich produktów działań do 2030 r. W tym celu inwestuje w zrównoważoną mobilność około 1 miliarda euro.

* Podana tu redukcja emisji gazów cieplarnianych odnosi się do porównania obliczonego śladu węglowego produktu (CFP) dla odnawialnych składników paliwa wyścigowego PMSC kontra 94 g CO2e/MJ z porównywalnego poziomu odniesienia z dyrektywy UE ws. odnawialnych źródeł energii II (RED II). Sięgająca 85% redukcja emisji z komponentów odnawialnych w porównaniu z konwencjonalnymi bazuje na śladzie węglowym z obliczeń produktu przeprowadzonych zgodnie z metodologią ISO 14067, skutecznie określaną jako granica „od źródła do kół”, czyli od wydobycia do wykorzystania (ang. well-to-wheels) – biorąc pod uwagę surowiec, produkcję, transport oraz emisje związane ze spalaniem przy wytwarzaniu mieszanki wymienionych tu składników odnawialnych. Do porównania wykorzystano jednostkę funkcjonalną 1 MJ paliw.

** 480 milionów ton CO2 odpowiada emisji około 104 milionów samochodów osobowych użytkowanych przez jeden rok – zgodnie z kalkulatorem równoważników gazów cieplarnianych amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (EPA): https://www.epa.gov/energy/greenhouse-gas-equivalencies-calculator

ExxonMobil, jedna z największych międzynarodowych firm energetycznych notowanych na giełdzie, wykorzystuje rozwiązania techniczne i innowacje, aby sprostać rosnącym potrzebom energetycznym świata. ExxonMobil ma wiodące w branży zasoby surowców i rafinerie, należy do największych dystrybutorów produktów ropopochodnych, a jego firma chemiczna jest jedną z największych na świecie. Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź exxonmobil.com.

Dr. Ing. h.c. F. Porsche AG z siedzibą w Stuttgarcie-Zuffenhausen jest jednym z najbardziej dochodowych producentów samochodów na świecie. W 2020 r. Porsche dostarczyło klientom na całym świecie 272 tys. pojazdów z serii 911, 718 Boxster, 718 Cayman, Cayenne, Macan, Panamera i Taycan. To o 3% mniej niż rok wcześniej. Zysk operacyjny producenta samochodów sportowych przed odliczeniem czynników szczególnych wyniósł 4,2 mld euro. Porsche dysponuje zakładami w Stuttgarcie i Lipsku, a także centrum rozwoju w Weissach. Producent samochodów sportowych zatrudnia 36 tys. osób. Stawia na innowacje, a wiele jego rozwiązań technicznych ma swoje korzenie w sporcie motorowym. Porsche zdaje sobie sprawę z każdego aspektu swojej korporacyjnej odpowiedzialności: ekonomicznej, środowiskowej i społecznej.

Ostrzeżenie
Oświadczenia na temat przyszłych wydarzeń, planów lub ofert produktów w tej informacji są oświadczeniami wybiegającymi w przyszłość. Rzeczywiste przyszłe wyniki, w tym oferta produktów, terminy, moce produkcyjne oraz wpływ i rezultaty nowych rozwiązań na efektywność produktu i redukcję emisji w cyklu życia mogą się różnić w zależności od wyniku ogólnych warunków biznesowych, dalszych badań i testów, rozwoju oraz konkurencyjności alternatywnych technik, zdolności do skalowania pilotażowych projektów w sposób efektywny kosztowo, zmian politycznych i regulacyjnych oraz innych czynników omówionych w tym komunikacie i pod hasłem „Czynniki wpływające na przyszłe wyniki” (ang. Factors Affecting Future Results) w sekcji „Inwestorzy” (ang. Investors) na stronie internetowej ExxonMobil pod adresem exxonmobil.com.

Źródło: Porsche Polska

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę