Elektryczny autobus Yutong trafi także do Polski

Yutong U18 trafi także do Polski Busnex Poland

Yutong Bus jest europejskim liderem rynku autobusów elektrycznych – z 479 zarejestrowanymi w 2022 r. elektrobusami - oraz największym globalnym dostawcą autobusów i autokarów. Nowe pojazdy, na czele z przegubowym, 18-metrowym elektrobusem Yutong U18, zostały przedstawione w Brukseli – podczas targów Busworld Europe. Będzie to kolejny model, który trafi na polski rynek, gdzie marka Yutong zyskuje coraz większą popularność. 

Cały czas poszerzamy gamę modelową elektrycznych autobusów Yutong dostępnych na polskim rynku. Niedawno zainaugurowaliśmy obecność modelu E7 w Europie, a teraz będziemy mieli okazję przedstawić przegubowego U18. Wszystko wskazuje na to, że już niedługo zaprezentujemy go również w Polsce – mówił Marcin Kucharski, prezes zarządu Busnex Poland.

Debiutujący w Brukseli Yutong U18 liczy nieco ponad 18 metrów długości i jest największym z elektrycznych autobusów tej marki. Ma niskopodłogową konstrukcję i 4 pary drzwi, a na pokład może zabrać nawet 120 pasażerów. Dzięki bezkobaltowym bateriom o pojemności ponad 560 kWh oraz systemowi odzyskiwania energii podczas hamowania, na jednym ładowaniu osiąga nawet ponad 500 kilometrów. Pozwala to obsługiwać miejskie linie, charakteryzujące się bardzo dużą liczbą pasażerów.

Autobus jest wyposażony w najnowsze technologie, zapewniające bezpieczeństwo baterii. YESS (Yutong Electric Safety Standard) to system, który dba o ich 24-godzinny monitoring i wielostopniową ochronę. Yutong Bus wdraża również YEA, czyli zintegrowaną platformę technologii sterowania dla pojazdów użytkowych. To pierwsze tego typu rozwiązanie w historii, umożliwiające płynną integrację oprogramowania i sprzętu m.in. w autobusach elektrycznych.

Marka Yutong zaprezentowała w Brukseli także model E7S, czyli najnowszą odsłonę 7-metrowego elektrobusu, który zaliczył swój europejski debiut w Polsce. Ten kompaktowy autobus elektryczny łączy futurystyczny design z wysokimi parametrami użytkowymi, o czym mogli się przekonać kibice podczas mundialu w Katarze. Osiągający nawet 200 kilometrów na jednym ładowaniu model E7 był bowiem jednym z całej gamy pojazdów, które Yutong Bus dostarczył w ramach największego kontraktu na świecie.

Podczas targów został przedstawiony również model T15E. To blisko 15-metrowy, międzymiastowy autobus elektryczny, który zdobył dwie statuetki Busworld Awards - za ekologię i design. Wcześniej nagrodę Busworld Design Award otrzymał Yutong U12, którego można obecnie zobaczyć na ulicach Warszawy - w ramach długodystansowych testów w Miejskich Zakładach Autobusowych.

Yutong Bus jest dostawcą autobusów i autokarów, posiadający 15-procentowy udział w światowym rynku. Dzięki zaawansowanym technologiom oraz zakładom badawczo-rozwojowym i produkcyjnym o powierzchni 1,12 mln m2, firma jest w stanie dostarczać autobusy elektryczne, hybrydowe, wodorowe i zasilane paliwem tradycyjnym do kolejnych miast na wszystkich kontynentach, w tym również w Europie. 

W czterech zakładach dziennie powstaje nawet kilkaset autobusów, co w skali roku zapewnia wolumen produkcji liczony w dziesiątkach tysięcy. Yutong Bus jest liderem europejskiego rynku autobusów elektrycznych oraz sprzedającą się na świecie marką autobusów napędzanych zieloną energią, w 2022 r. notując niemal 12 tys. zakontraktowanych pojazdów zero- i niskoemisyjnych, a łącznie dostarczając już ponad 170 tys. autobusów. 

Busnex Poland jest oficjalnym przedstawicielem Yutong Bus, który dostarczył i zakontraktował już 100 autobusów elektrycznych dla 18 samorządów z 7 województw. Firma zapewnia również kompleksowe wsparcie techniczne i serwisowe oraz szkolenia z obsługi, jak również eksploatacji autobusów zeroemisyjnych. We współpracy z Grupą DBK zostały otwarte trzy punkty serwisowe - w Krakowie, Olsztynie oraz Białymstoku, a w Ostrołęce powstał magazyn części zamiennych.

Źródło: Busnex Poland

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę