20 elektrobusów Yutong wyjechało na ulice Białegostoku

20 elektrobusów wyjechało na ulice Białegostoku Busnex Poland

Busnex Poland zrealizował jeden z największych kontraktów na rynku, dostarczając do stolicy województwa podlaskiego 20 autobusów elektrycznych marki Yutong – europejskiego lidera tego sektora – wraz z infrastrukturą do ładowania. Nowe elektrobusy wyjechały już na ulice Białegostoku, zasilając lokalną komunikację miejską. Dzień wcześniej, podczas pikniku na Rynku Kościuszki, oficjalnie zaprezentowali je przedstawiciele samorządu, prezes zarządu Busnex Poland – Marcin Kucharski oraz dyrektor generalny Yutong na Europę – Jack Li.

Białystok mocnym akcentem dołączył do grona samorządów, które rozwijają zielony i zrównoważony transport publiczny. Dwadzieścia autobusów elektrycznych stanowi solidne wsparcie dla komunikacji miejskiej, a z perspektywy całego rynku jest to jedno z największych zamówień. Wybór marki Yutong po raz kolejny potwierdza jej konkurencyjność – mówił Marcin Kucharski, prezes zarządu Busnex Poland.

12-metrowe Yutongi są pierwszymi autobusami elektrycznymi w Białymstoku. Ich zakup wpisuje się w działania miasta na rzecz zrównoważonego i zeroemisyjnego transportu. Inwestycja, obejmująca także utworzenie intermodalnego węzła komunikacyjnego oraz zapewnienie infrastruktury dla transportu publicznego, została dofinansowana z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia kwotą przeszło 135 mln zł.

Autobusy elektryczne marki Yutong, które przewiozą pasażerów na miejskich liniach, to uznane w Europie modele E12. Charakteryzuje je niskopodłogowa konstrukcja, dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz o ograniczonej mobilności, a także bezkobaltowe baterie o wysokiej sprawności, które wraz z systemem odzyskiwania energii pozwalają pokonać na jednym ładowaniu nawet 350 – 400 km

Wyposażenie elektrobusów Yutong E12 obejmuje między innymi automatyczną klimatyzację, monitoring z kamerami o 360-stopniowym widoku, system wczesnego ostrzegania kierowcy o zagrożeniach na drodze oraz najnowsze technologie zapewniające bezpieczeństwo baterii, ich 24-godzinny monitoring i wielostopniową ochronę.

Nowe elektrobusy w biało-zielonych barwach zostały dostarczone do Białegostoku podczas wakacji. Następnie trwały odbiory techniczne i jazdy testowe, a także szkolenia kierowców i pracowników zaplecza technicznego – dotyczące eksploatacji, jak i obsługi elektrobusów oraz infrastruktury do ładowania – obejmującej łącznie 20 stacji ładowania zajezdniowego i 3 stacje ładowania warsztatowego w trzech zajezdniach.

Yutong Bus to globalny dostawca autobusów i autokarów, posiadający 15-procentowy udział w światowym rynku. Dzięki zaawansowanym technologiom oraz zakładom badawczo-rozwojowym i produkcyjnym o powierzchni 1,12 mln m2, firma jest w stanie dostarczać autobusy elektryczne, hybrydowe, wodorowe i zasilane paliwem tradycyjnym do kolejnych miast na wszystkich kontynentach, w tym również w Europie. 

W czterech zakładach dziennie powstaje nawet kilkaset autobusów, co w skali roku zapewnia wolumen produkcji liczony w dziesiątkach tysięcy. Yutong Bus jest liderem europejskiego rynku autobusów elektrycznych oraz najlepiej sprzedającą się na świecie marką autobusów napędzanych zieloną energią, w 2022 r. notując niemal 12 tys. zakontraktowanych pojazdów zero- i niskoemisyjnych, a łącznie dostarczając już ponad 170 tys. autobusów. 

Busnex Poland jest oficjalnym przedstawicielem Yutong Bus, który podczas 3-letniej obecności na rynku dostarczył i zakontraktował już 100 autobusów elektrycznych dla 18 samorządów z 7 województw. Firma zapewnia również kompleksowe wsparcie techniczne i serwisowe oraz szkolenia z obsługi, jak również eksploatacji autobusów zeroemisyjnych. We współpracy z Grupą DBK zostały otwarte trzy punkty serwisowe – w Krakowie, Olsztynie oraz Białymstoku, a w Ostrołęce powstał magazyn części zamiennych.

Źródło: Busnex Poland

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę