Dobór narzędzi szlifierskich

Dobór narzędzi szlifierskich Raven Media – Maciej Blum

Wielu z nas, planując prace związane z wykończeniem domu lub mieszkania, doskonale zdaje sobie sprawę, jak istotny jest odpowiedni dobór narzędzi. Wiele prac potrafimy wykonać, ale nie mamy potrzebnego sprzętu lub mamy taki, którego użycie do danej czynności nie jest zalecanie. Skutkuje to stratą czasu, energii i często nadmiernym zużyciem sprzętu.

Z podobnymi dylematami ma do czynienia lakiernik, który dostaje samochód do naprawy. Dodatkowo, w przypadku prac w warsztacie na pierwszym miejscu jest czas naprawy, oczywiście na równi z jakością. Właściciele warsztatów często nie zdają sobie sprawy, jakie narzędzia powinni zapewnić, żeby przyspieszyć proces naprawy. Szybciej wykonana naprawa oznacza większy przerób.

Charakterystyka podstawowych szlifierek potrzebnych w warsztacie lakierniczym

Zacznijmy od szlifierki oscylacyjno-rotacyjnej o tarczy 150 mm. Jest to najbardziej popularna i uniwersalna szlifierka. W zależności od zadania używana najczęściej ze skokiem 3 mm lub 6 mm. Oscylacji 3 mm używamy najczęściej do obróbki podkładu pod bazę lub szlifowania lakieru bezbarwnego podczas procesu polerowania. Dostępne są wersje elektryczne i pneumatyczne takich szlifierek. Przy wyborze trzeba pamiętać o rodzaju wykonywanej pracy. Do pracy na mokro lub w środowisku pyłu aluminiowego nie zaleca się maszyn elektrycznych.

Kolejnym aspektem jest oszczędność energii. W nowoczesnych szlifierkach elektrycznych sercem jest silnik indukcyjny, który znacząco zmniejszył gabaryty szlifierki, zbliżając ją do rozmiarów szlifierki pneumatycznej. Silniki indukcyjne (z racji budowy zwane również bezszczotkowymi) wykazują się wyższą sprawnością i małym poborem prądu.

Aby efektywnie pracować, trzeba również rozważyć wielkość i kształt tarczy roboczej, dopasowując szlifierkę wraz z tarczą oraz ruchem jaki wykonuje szlifierka do operacji, którą chcemy wykonać. Oczywiście dobór tarczy jest bardzo istotny z kilku powodów. Pierwszym – najistotniejszym – jest rozmieszczenie otworów w tarczy roboczej, aby współgrały z otworami w papierze ściernym. Kolejnym – twardość tarczy, grubość i oczywiście waga. Należy pamiętać, że waga jest tak dobrana, aby minimalizować wibracje podczas pracy, które przenoszone są na ręce operatora.

Następną szlifierką, która powinna się znaleźć w warsztacie, jest szlifierka o ruchu planetarnym. Ruch planetarny jest bardziej agresywny niż oscylacyjno-rotacyjny, dlatego szlifierki te często nazywane są szlifierkami zgrubnymi lub zdzierającymi. Docenimy ją, jeśli będziemy potrzebowali szybko usunąć starą powłokę lakierniczą. Przyda się także do zgrubnego szlifowania szpachli. W zależności od wykonywanej pracy występuje z tarczą roboczą 150 lub 203 mm.

Kolejna szlifierka – oscylacyjna – sprawdza się w miejscach, takich jak podłużnice, krawędzie, wnęki drzwiowe. Ma kształ i rozmiar małego żelazka. Pozwala dotrzeć do miejsc niedostępnych dla okrągłej szlifierki z tarczą 150 mm. Nie jest używana często, ale jak jest potrzeba jej użycia, znacznie oszczędza czas. Tu można rozważyć np. wersję na baterie.

Mały hebel oscylacyjny o wymiarze 198×70 mm znakomicie zastępuje ręczny klocek. Rozmiar papieru jest dostępny u wszystkich czołowych producentów materiałów ściernych. Kompaktowe wymiary i niewielka waga pozwalają bez wysiłku „wyprowadzać” uszkodzoną powierzchnię znacznie szybciej niż małym ręcznym klockiem. Do dużych powierzchni, aby zaoszczędzić czas i dokładniej wyprowadzić płaski kształt nieoceniony będzie hebel oscylacyjny o tarczy roboczej 400×70 mm i oscylacji 5 mm.

Reasumując, dobierając sprzęt szlifierski, pamiętajmy że narzędzia mogą mieć ruch rotacyjny, oscylacyjny, oscylacyjno-rotacyjny i planetarny. To, czy wybór padnie na elektryczne narzędzie również jest istotne. Jeżeli nie jesteśmy pewni swego wyboru, warto skorzystać z wiedzy przedstawicieli technicznych producenta.

Wykańczanie powierzchni po lakierowaniu, czyli wycinanie wtrąceń i polerowanie

Klienci wymagają coraz wyższej jakości. Ich świadomość, jak powinien wyglądać lakier, jest coraz wyższa dzięki rozwojowi branży detailingu. Równolegle do wymagań klientów wzrastają wymagania prawne, co do ilości LZO w lakierach.

Niestety lakiery stają się coraz bardziej pracochłonne w polerowaniu. Wymagania prawne dotykają także producentów past polerskich, którzy również muszą eliminować agresywne rozpuszczalniki z past polerskich. A wspomniane rozpuszczalniki znakomicie aktywowały powierzchniowo lakier, ułatwiając polerowanie.

Rozwiązanie przyszło ze wspomnianej wyżej branży detailingu. Kilka lat temu polerka oscylacyjna była rzadkością w warsztacie lakierniczym. Dzisiaj staje się standardem. Opis działania, dedykowane materiały polerskie i różnice w pracy między polerką oscylacyjną a rotacyjną oraz zagadnienie optymalnego dobrania systemu polerski to materiał na kolejny artykuł.

O Autorze

Paweł Kałuski

Regional sales manager North East Europe w firmie RUPES

Tagi artykułu

autoExpert 10 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę