Czyszczenie wtryskiwaczy Common Rail na różne sposoby

Jak czyścić wtryskiwacze diesla Liqui Moly
10.6.2021

Nowoczesny silnik wysokoprężny pokonuje bezawaryjnie pierwsze 100–150 tys. km. Później zaczynają się problemy z głośniejszą pracą, dymieniem czy zwiększeniem zużycia paliwa. Jeżeli odpowiednio nie zareagujemy na takie objawy, może dojść do poważniejszej awarii. Czarny dym wydobywający się rury wydechowej czy nierówna praca silnika to pierwsze symptomy, na które warto zareagować, stosując czyszczenie wtryskiwaczy.

  • Wtryskiwacze Common Rail w silnikach Diesla dotykają głównie dwa typy problemów.
  • Podstawowa diagnoza wtryskiwaczy Common Rail możliwa jest bez ich demontażu z samochodu.
  • W przypadku większego zanieczyszczenia można skorzystać z czyszczenia bezpośredniego przy pomocy urządzenia dozującego płyn do układu dolotowego.
  • Czyszczenie układu wtryskowego trwa do momentu zużycia paliwa zawierającego roztwór detergentu i nie wymaga żadnych dodatkowych zabiegów.
  • Środek do czyszczenia wtryskiwaczy jest bardzo skuteczny, ale przede wszystkim bezpieczny dla silnika.

 

Wtryskiwacze Common Rail w silnikach Diesla dotykają głównie dwa typy problemów: nieszczelność zaworów sterujących, wynikająca z ich zużycia oraz błędy dawkowania i rozpylania spowodowane zanieczyszczeniem końcówek i korpusów. O ile w pierwszym przypadku rozwiązaniem jest jedynie wymiana lub regeneracja zaworków, o tyle problemy drugiego rodzaju może rozwiązać czyszczenie chemiczne.

Podstawowa diagnoza wtryskiwaczy Common Rail możliwa jest bez ich demontażu z samochodu. Tak zwany test przelewów pozwala zdiagnozować nieszczelność zaworów sterujących, natomiast odczytanie korekcji wtryskiwaczy umożliwia wykrycie między innymi nierównomierności ich dawkowania.

 

Wartości korekty wtryskiwaczy przed czyszczeniem
Wartości korekcji dla poszczególnych wtryskiwaczy przed zastosowaniem płynu czyszczącego układ wtryskowy. Źródło: Liqui Moly

 

Korekty wtryskiwaczy po użyciu płynu Liqui Moly do czyszczenia
Wartości korekcji dla poszczególnych wtryskiwaczy po zastosowaniu środka Liqui Moly czyszczącego układ wtryskowy. Źródło: Liqui Moly

 

Uszkodzone zawory sterujące

Winę za zbyt duże przelewy ponosi zwykle wyrobienie zaworów sterujących, natomiast za wiele kłopotów z dawkowaniem i rozpylaniem, szczególnie na niskich obrotach, odpowiedzialne może być zanieczyszczenie wtryskiwaczy. Usunięcie nagarów w wielu przypadkach udaje się przy zastosowaniu odpowiedniego preparatu podawanego wraz z paliwem. W przypadku większego zanieczyszczenia można skorzystać z czyszczenia bezpośredniego przy pomocy urządzenia dozującego płyn do układu dolotowego. W niektórych samochodach bez pompy wstępnej można podłączyć środek czyszczący bezpośrednio do układu wtryskowego. Puszkę podłączamy za filtrem paliwa w stronę pompy wysokiego ciśnienia. Coraz częściej nowoczesne układy Common Rail nie mają w zbiorniku pompy elektrycznej, a funkcję zaciągania paliwa ze zbiornika pełni pompa zabudowana w pompie wysokiego ciśnienia. W takim wypadku nie mamy problemu z ciśnieniem paliwa po wypięciu przewodów idących ze zbiornika. Warto tylko pamiętać, aby założyć przepływowy filtr paliwa na przewód zasilający.

Płyn do czyszczenia wtryskiwaczy

Płyn do czyszczenia wtryskiwaczy wlewa się bezpośrednio do baku samochodu, a jedno opakowanie wystarcza na 70 litrów paliwa. Tego płynu nie wolno podawać bezpośrednio do układu wtryskowego. Proces czyszczenia odbywa się podczas pracy silnika, co oznacza, że roztwór podawany jest we wszelkich możliwych warunkach pracy silnika, w szerokim zakresie temperatur i ciśnień. Czyszczenie układu wtryskowego trwa do momentu zużycia paliwa zawierającego roztwór detergentu i nie wymaga żadnych dodatkowych zabiegów. Środek czyszczący jest w stanie usunąć zanieczyszczenia, poprawiając precyzję dawkowania paliwa. W praktyce najbardziej problematyczne są zwykle odchyłki dawek biegu jałowego, gdzie ze względu na krótkie czasy wtrysku nawet niewielkie osady silnie zaburzają ilość wtryskiwanego paliwa. Akurat tu środek ma szansę wykazać się największą skutecznością, stabilizując bieg jałowy, zmniejszając wibracje i nierównomierność pracy, a także ułatwiając rozruch. Skuteczność działania preparatu można zweryfikować za pomocą testera diagnostycznego, porównując korekty czasów otwarcia wtryskiwaczy przed i po czyszczeniu. Jeżeli w danym silniku istniał problem zanieczyszczenia wtryskiwaczy, to korekty po czyszczeniu będą mniejsze.

Działanie płynu

Środek do czyszczenia wtryskiwaczy jest bardzo skuteczny, ale przede wszystkim bezpieczny dla silnika. Należy mieć świadomość, że jego działanie opiera się na czyszczeniu osadów. Z oczywistych względów nie jest możliwe przywrócenie do pełnej sprawności wtryskiwaczy zużytych mechanicznie, z uszkodzonymi zaworami itp. Jednak w znacznej części przypadków to właśnie osady odpowiadają za kłopoty z pracą silnika wysokoprężnego. Problemy tego typu nasiliły się szczególnie od czasu, gdy – zgodnie z przepisami – do paliw obowiązkowo dodawany jest tzw. biokomponent FAME, którego udział nie jest obojętny dla pracy układu wtryskowego i utrudnia wykrycie pierwszych jego niesprawności. Dlatego dodatek do czyszczenia układów wtryskowych powinien być stosowany prewencyjnie, ponieważ zanieczyszczone wtryskiwacze mogą doprowadzić do przedwczesnego zapychania się filtra cząstek stałych, uszkodzenia koła dwumasowego lub usterki mechanicznej wtryskiwaczy.

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

autoExpert 11 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę