Cyfrowa rewolucja w zakładach Audi

Cyfrowa rewolucja w zakładach Audi Audi

Audi wykorzystuje wirtualny sterownik programowalny firmy Siemens na platformie Edge Cloud 4 Production (EC4P) w zakładzie produkcji karoserii. Certyfikowana przez TÜV sieć wirtualnych sterowników programowalnych działa z funkcją bezpieczeństwa specjalnie opracowaną przez firmę Siemens. 

Rozwój Audi

Dzięki temu rozwiązaniu Audi wyznacza nowe standardy kompleksowo zintegrowanej automatyzacji w zakładzie produkcji karoserii. Wcześniej pomyślnie przetestowano lokalne rozwiązanie serwerowe EC4P podczas montażu modelu Audi e-tron GT. 

– Zastosowanie wirtualnych sterowników w zakładzie karoserii stanowi istotny krok naprzód w naszej strategii 360factory, ukierunkowanej na efektywną i opartą na danych produkcję. Chcemy wprowadzić lokalną chmurę obliczeniową do wszystkich naszych zakładów i jednocześnie wykorzystać postępy w cyfrowych systemach sterowania – mówi Gerd Walker, członek zarządu Audi odpowiedzialny za produkcję. 

Cyfrowa rewolucja w zakładach Audi_2 Audi

Jako partner technologiczny, Siemens odpowiada za wirtualny system sterowania, który oferuje certyfikowaną przez TÜV funkcjonalność bezpieczeństwa w produkcji. 

– Sterowniki są 'mózgami' maszyn i fabryk. Teraz przenosimy te mózgi do środowiska wirtualnego i umieszczamy je w chmurze. Przyspiesza to cyfrową transformację w Audi oraz zwiększa elastyczność, wydajność i bezpieczeństwo produkcji – tworząc bardziej elastyczne rozwiązania produkcyjne przyszłości. Wspólnie przenosimy produkcję motoryzacyjną na nowy poziom i znacząco wzmacniamy konkurencyjność – powiedział Cedrik Neike, dyrektor generalny Digital Industries i członek zarządu Siemens AG

System EC4P z wirtualnymi sterownikami firmy Siemens

System jest wykorzystywany przy produkcji modelu Lamborghini, którego karoseria powstaje w zakładzie produkcyjnym Audi Sport w Böllinger Höfe. Wirtualne sterowniki zastępują wcześniejsze fizyczne sterowniki w środowisku automatyzacji. Po raz kolejny zakład w Böllinger Höfe pełni funkcję rzeczywistego laboratorium dla technologii cyfrowych. 

Cyfrowa rewolucja w zakładach Audi_3 Audi

Dzięki nowemu, certyfikowanemu przez TÜV wirtualnemu systemowi sterowania firmy Siemens, Audi tworzy podstawy pod elastyczną i opartą na danych produkcję oraz może sterować i nadzorować procesy wytwórcze w czasie rzeczywistym, niezależnie od miejsca. Wirtualne sterowniki umożliwiają szybkie wdrażanie oprogramowania i nowych funkcji, które można centralnie aktualizować i zarządzać. Dzięki EC4P można znacznie zwiększyć wydajność i szybkość procesów produkcyjnych.

Wirtualny system sterowania

Audi opracowało wirtualny system sterowania dla zakładu karoserii w ramach partnerstwa technologicznego z firmami Broadcom, Cisco i Siemens. 

– Wspólnie z naszymi partnerami tworzymy pierwsze na świecie rozwiązanie łączące platformę do wirtualizacji, sieć i technologię automatyzacji w produkcji samochodów – mówi Pascal Schirmer, kierownik działu rozwoju technologii planowania. 

Firma Broadcom dostarcza oprogramowanie do wirtualizacji serwerów, z nowo opracowanym, działającym w czasie rzeczywistym „wirtualnym przełącznikiem przemysłowym”. Jest to komponent programowy pozwalający na komunikację w czasie rzeczywistym za pomocą protokołów przemysłowych między platformą a systemami. Aby sprostać wysokim wymaganiom w dziedzinie technologii automatyzacji, firma Cisco dostarczyła w ramach partnerstwa infrastrukturę sieciową „Software-Defined Access”, którą rozszerzono do zastosowań przemysłowych.

Po udanym wprowadzeniu wirtualnych sterowników w zakładzie karoserii w Böllinger Höfe, Audi planuje wdrożenie tej technologii również w zakładzie w Neckarsulm. Trwają już przygotowania, w tym zastosowanie technologii w zakładzie karoserii dla nowego Audi A6. 

Źródło: Audi

autoExpert 03 2025

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę