Prędkość i technologia… Cromax i Agoria Solar Team tworzą najbardziej aerodynamiczny pojazd w historii zespołu

Prędkość i technologia Cromax
21.10.2021

W sierpniu 2021 r. w Africa Museum w Tervuren (Belgia) odbyła się oficjalna prezentacja pojazdu BluePoint Atlas, najbardziej aerodynamicznego bolidu zasilanego energią słoneczną w historii Agoria Solar Team. Weźmie on udział w organizowanym po raz pierwszy wyścigu Solar Challenge Morocco (23–30 października 2021 r.), który zastępuje odwołany w tym roku Bridgestone World Solar Challenge, odbywający się zazwyczaj w Australii.

Szata graficzna BluePoint Atlas powstała w centrum szkoleniowym Cromax w Belgii z udziałem członków Agoria Solar Team, czyli studentów inżynierii z belgijskiego Uniwersytetu w Lowanium. Do lakierowania nadwozia zastosowano produkty Ultra Performance Energy System Cromax, marki lakierów renowacyjnych premium firmy Axalta, wiodącego globalnego dostawcy lakierów ciekłych i proszkowych.

Powiązane firmy

Ruben Holsbeeckx, odpowiedzialny w Agoria Solar Team za relacje biznesowe, powiedział – Nasza współpraca z Cromax to zawsze czysta przyjemność i w przypadku bolidu BluePoint Atlas było podobnie. Cromax zapewnia wydajność i innowacyjne rozwiązania, a obie te cechy są dla nas kluczowe.

Thomas Cool, Axalta Refinish Academy Manager na Belgię i Refinish Product Specialist na Europę, Bliski Wschód i Afrykę: – Z przyjemnością znów gościliśmy studentów z Agoria Solar Team w naszym centrum szkoleniowym na trwających tydzień przygotowaniach, uwzględniających również prace lakiernicze. Na bolidzie BluePoint Atlas użyliśmy naszego najszybszego i najbardziej zaawansowanego technologicznie systemu lakierniczego – Ultra Performance Energy System, dzięki któremu ten pojazd znakomicie się prezentuje podczas zdobywania nowych osiągnięć na torze.

Przygotowanie pojazdu było kluczowe – tegoroczna szata graficzna to złożony układ linii w kolorze od jasnoniebieskiego do granatowego. Zaawansowany projekt lakierowania, podkreślający właściwości aerodynamiczne pojazdu, stanowi doskonałe uzupełnienie ambitnej, śmiałej i nowatorskiej konstrukcji bolidu BluePoint Atlas.

Aby maksymalnie ograniczyć wagę pojazdu oraz uniknąć czasochłonnego przygotowywania nadwozia do naklejania logotypów sponsorów, logo Agoria oraz dwa duże znaki graficzne partnerów wykonano ręcznie. Żeby wiernie odwzorować logo tych firm, eksperci z Cromax opracowali specjalne receptury kolorów.

Technicy Cromax wsparli zespół wiedzą i wskazówkami również na etapie maskowania i przygotowania pojazdu. Zaprezentowali też metodę aplikacji i procesy, które pozwalają zadbać o to, aby lakier nie tylko znakomicie wyglądał, lecz także przetrwał skrajne warunki wyścigu.

Solar Challenge Morocco to pięciodniowy wyścig na dystansie 2500 km. Trasa składa się z pięciu etapów przebiegających u podnóża gór Atlas oraz zaczyna i kończy się w Agadirze.

Więcej informacji na temat współpracy marki Cromax oraz zespołu Agoria Solar Team można znaleźć na stronie www.cromax.com/eu/solarteambelgium.    

Źródło: Axalta Coating Systems/Cromax

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę