Coraz więcej przewoźników oczekuje szybkiej płatności za przewozy

Coraz więcej przewoźników oczekuje szybkiej płatności Transcash

Wyniki badania Transcash „Na co zwracasz uwagę wybierając frachty?” nie pozostawiają wątpliwości – szybka płatność za fracht to jedna z kluczowych kwestii decydujących o jego podjęciu. To ważna informacja dla spedytorów, którzy w obliczu niedoboru kierowców i spadających stawek muszą dbać o atrakcyjne warunki współpracy wszelkimi dostępnymi sposobami.

Jak pokazało badanie, krótki termin płatności jest istotny dla większości przewoźników. W pytaniu dotyczącym jego roli w wyborze zlecenia, uczestnicy zostali poproszeni o ocenę tej kwestii w skali od 1 do 5. Dla 76% z nich krótki termin płatności jest ważny lub bardzo ważny, a za nieistotny uznało go jedynie 8% z nich.

Coraz więcej przewoźników oczekuje szybkiej płatności za przewozy zdjęcie w treści artykułu

Na tę opinię wpływa specyfika branży TSL, zdominowanej przez długie terminy płatności sięgające nawet blisko stu dni. Przewoźnicy to tylko jedno z jej ogniw - spedytorzy również muszą dbać o swoją płynność finansową, koordynując płatności załadowcy i wykonawcy transportu. W pogodzeniu oczekiwań obu stron pomagają produkty finansowe dedykowane spedytorom, które pozwalają oferować szybką płatność bez angażowania własnych pieniędzy.

Faktoring zapewnia szybką płatność

Na skrócenie terminu płatności pozwala usługa finansowania faktur. Dzięki faktoringowi zapłata za fracht może nastąpić nawet w dniu wystawienia faktury. 64% uczestników badania przeprowadzonego przez Transcash korzysta z tej usługi prowadząc swoją działalność.

Coraz więcej przewoźników oczekuje szybkiej płatności za przewozy zdjęcie w treści artykułu

Największa grupa robi to za pośrednictwem firm finansowych (w tym Transcash), a 26% wybiera formę pośrednią, czyli faktoring oferowany przez zleceniodawcę w formie skonta. 10% badanych korzysta z faktoringu bankowego.

Rekomendacje dają pewność wyboru właściwego finansowania

Jak widać, szybkie finansowanie oferuje wiele podmiotów, więc jak wybrać najlepszy? Badani stawiają na sprawdzone rozwiązania. 59% z nich zadeklarowało, że polecenie faktoringu przez zleceniodawcę skłoniłoby ich do skorzystania z tej usługi.

Coraz więcej przewoźników oczekuje szybkiej płatności za przewozy zdjęcie w treści artykułu

Spedytorzy już teraz mogą oferować swoje frachty z gwarancją szybkiej płatności przy współpracy z firmami faktoringowymi. Dzięki temu przewoźnik podejmujący zlecenie  może skorzystać z ekspresowego finansowania faktur, które dostarcza faktor.

Sprawdzona współpraca i dobra stawka

Wysokość stawek pozostaje kluczowa dla przewoźników poszukujących frachtów. To wniosek oczywisty zwłaszcza w realiach ostatnich miesięcy, zdominowanych przez spadki w tym zakresie. Wśród kryteriów decydujących o wyborze zlecenia transportowego 54% ankietowanych wymieniło właśnie stawkę za fracht. W czasach niepewności liczy się stabilność współpracy i sprawdzony partner, dlatego połowa badanych wśród kryteriów wyboru frachtu wskazała również na dobre opinie o zleceniodawcy. Termin płatności był trzecim najczęściej wymienianym kryterium, zdobywając 46% wskazań. Za najmniej istotne z punktu widzenia wyboru frachtu badani uznali fakt współpracy zleceniodawcy z innymi przewoźnikami.

Coraz więcej przewoźników oczekuje szybkiej płatności za przewozy zdjęcie w treści artykułu

Źródło: Transcash

Tagi artykułu

autoExpert 7–8 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę