Castrol planuje utworzenie ośrodka badawczo-rozwojowego ds. chłodzenia zanurzeniowego dla centrów danych

Castrol planuje stworzyć ośrodek badawczo-rozwojowy Castrol
  • Castrol planuje utworzyć nowy, zaawansowany ośrodek badawczo-rozwojowy zajmujący się technologiami chłodzenia zanurzeniowego dla centrów danych oraz innej infrastruktury IT;
  • To owoc chęci zainwestowania przez bp 50 mln GBP;
  • Współpraca z firmą Submer w celu zainstalowania nowatorskich systemów zbiorników wspiera rozwój zaawansowanych i bardziej zrównoważonych receptur płynów;
  • Według Międzynarodowej Agencji Energii centra danych i sieci transmisji danych odpowiadają za ponad 2% światowego zużycia energii elektrycznej w 2020 roku;
  • Efektywne chłodzenie ma kluczowe znaczenie dla zrównoważonej eksploatacji centrów danych. 

 

Nowy ośrodek badawczo-rozwojowy przyspieszy prace nad technologią chłodzenia zanurzeniowego

Castrol planuje utworzyć w swojej światowej centrali w Pangbourne w Wielkiej Brytanii nowy, zaawansowany ośrodek badawczo-rozwojowy ds. chłodzenia zanurzeniowego dla centrów danych. Zamiar ten jest częścią niedawno ogłoszonych przez bp planów zainwestowania nawet 50 mln GBP w utworzenie nowego ośrodka testowania akumulatorów oraz laboratoriów analitycznych na terenie zakładów w Wielkiej Brytanii.

Dzięki temu nowemu ośrodkowi eksperci firmy Castrol ds. kontroli termicznej przyspieszą prace nad rozwojem zaawansowanych technologii płynów do chłodzenia zanurzeniowego przeznaczonych specjalnie dla centrów danych i infrastruktury IT/komunikacyjnej. Będzie on także wykorzystywany przy programach testowania i walidacji dla klientów i partnerów.

Bazując na dotychczasowej współpracy z firmą Submer, liderem w technologii chłodzenia zanurzeniowego, Castrol planuje zainstalować systemy zbiorników SmartPod i MicroPod, które przystosowano do testowania nowych płynów i nowych urządzeń serwerowych.

Castrol – Submer, czyli wspólny rozwój

Wcześniej w tym roku obie firmy rozpoczęły współpracę nad przyspieszeniem wdrażania i rozwoju technologii chłodzenia zanurzeniowego jako drogi do bardziej zrównoważonej pracy centrów danych. Dzisiejsza zapowiedź przyczyni się do zintensyfikowania współpracy i zaangażowania we wspólne programy rozwojowe obu firm. Ośrodek wykorzystywany będzie przy opracowywaniu i testowaniu metod przechwytywania i ponownego wykorzystania ciepła z centrów danych w celu dalszego zwiększenia wydajności operacyjnej.

Zanurzeniowe chłodzenie centrów danych może przynieść ogromne korzyści dla ich wydajności i znaczne zmniejszenie zużycia energii przeznaczanej na chłodzenie. Submer i Castrol wspólnie dążą do dostarczania zrównoważonych rozwiązań, ponieważ zapotrzebowanie na moc obliczeniową stale rośnie. Ta inwestycja w sprawdzone systemy Submer to zasadniczy krok w kierunku wspólnych prac badawczo-rozwojowych, których celem jest zwiększenie wydajności i dalsza poprawa zrównoważenia centrów danych dzięki zintegrowanym rozwiązaniom energetycznym – wyjaśnia Rebecca Yates, wiceprezes ds. zaawansowanej mobilności i produktów przemysłowych w bp.

Submer_smartpod Źródło: Castrol

Inwestycja firmy Castrol w systemy Submer jest kolejnym krokiem naszej wspólnej misji przyspieszenia wdrażania technologii chłodzenia zanurzeniowego w branży IT. To połączenie wiedzy i doświadczenia firm Submer i Castrol ma na celu dostarczenie dowodów na to, jak opracowana technologia może poprawić wydajność, efektywność oraz zapewnić korzyści dla środowiska. Z niecierpliwością czekamy na współpracę z Castrol i z bp w szerszej skali, aby przyczynić się do bardziej zrównoważonego rozwoju tej branży – powiedział Daniel Pope, współzałożyciel i dyrektor generalny Submer.

Efektywne chłodzenie coraz potrzebniejsze

To przyspieszenie wysiłków firmy Castrol w dziedzinie chłodzenia zanurzeniowego sprzyja wspieraniu rosnących ambicji sektora centrów danych w zakresie ograniczenia oddziaływania na środowisko naturalne.

Według Międzynarodowej Agencji Energii centra danych i sieci transmisji danych odpowiadają za ponad 2% światowego zużycia energii elektrycznej w 2020 roku. Wobec spodziewanego znacznego rozwoju tej branży oczekuje się, że udział ten wzrośnie. Energia potrzebna do chłodzenia centrów danych stanowi blisko 40% ich całkowitego zużycia energii. Efektywne chłodzenie ma kluczowe znaczenie dla zrównoważonej eksploatacji centrów danych. 

Chłodzenie zanurzeniowe może również przyczynić się do zmniejszenia zużycia wody w centrach danych, co ma coraz większe znaczenie. Przyspieszenie wprowadzania chłodzenia zanurzeniowego jest zgodne z PATH360 – ramowym programem zrównoważonego rozwoju firmy Castrol, której celem jest zmniejszenie zużycia energii, generowania odpadów i zużycia wody oraz pomoc klientom komercyjnym w osiąganiu ich celów w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Źródło: Castrol

Tagi artykułu

Zobacz również

autoEXPERT 12 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę