Całkowicie elektryczny układ hamulcowy opracowany przez ZF dla pojazdów definiowanych programowo

Układ hamulcowy od ZF bez płynu hamulcowego ZF

Podczas ZF Next Generation Mobility Day w Szanghaju firma ZF po raz pierwszy zaprezentowała nowy, całkowicie elektromechaniczny układ hamulcowy. Siła hamowania jest generowana na każdym kole przez silnik elektryczny, tj. bez układu hydraulicznego i płynu hamulcowego. Układ hamulcowy został opracowany w centrach badawczo-rozwojowych ZF w Chinach, USA i Niemczech z przeznaczeniem na rynek globalny.

  • Nowy układ hamulcowy od ZF eliminuje potrzebę stosowania płynu hamulcowego.
  • Możliwe jest również połączenie elektrycznego i hydraulicznego układu hamulcowego.
  • ZF oferuje najbardziej kompleksowe portfolio produktów w zakresie technologii by-wire dla układów zawieszenia w pojazdach definiowanych programowo.
  • Ponad 3 miliardy komponentów hamulcowych ZF od ponad 50 lat zapewnia większe bezpieczeństwo na drogach.

Nasz w pełni elektrycznie sterowany układ hamulcowy jest istotnym rozszerzeniem naszego portfolio sieciowych systemów podwoziapowiedział dr Holger Klein, dyrektor generalny ZF Group. – Dzięki tego typu systemom „by-wire” otwieramy drzwi do nowej ery sterowania pojazdami – dodał Klein.

Klein dodał również, że jest to szczególnie widoczne w pojazdach definiowanych programowo i napędzanych elektrycznie, gdzie ten typ układu hamulcowego ma jeszcze więcej zalet i oferuje nową przestrzeń w projektowaniu i rozwoju.

W tak zwanym „suchym” układzie hamulcowym płyn hamulcowy nie jest już potrzebny. Oznacza to, że siła hamowania nie jest już generowana przez ciśnienie płynów w układzie hydraulicznym, ale przez silniki elektryczne. Sygnały hamowania z pedału hamulca do silnika elektrycznego są również przesyłane wyłącznie elektrycznie, dlatego używa się terminu „suchy hamulec" („dry brake-by-wire”).  

Bezpieczny, niezawodny i zrównoważony

W porównaniu z konwencjonalnymi układami hamulcowymi, nowy system brake-by-wire, taki jak Integrated Brake Control (IBC), umożliwia skrócenie drogi hamowania, lepsze odzyskiwanie energii hamowania i niższe koszty konserwacji. 

Podczas automatycznego hamowania awaryjnego droga hamowania przy prędkości 100 km/h może być nawet o dziewięć metrów krótsza niż w przypadku konwencjonalnych układów hamulcowych. Ponadto samochody elektryczne mogą osiągnąć do 17% większy zasięg dzięki lepszemu odzyskiwaniu energii hamowania.

ZF_Dry_Brake_by-Wire_System ZF

W szczególności w przypadku suchych systemów brake-by-wire, szczątkowe momenty oporu, które występują w konwencjonalnych układach hamulcowych z powodu minimalnego kontaktu między klockami hamulcowymi a tarczami hamulcowymi, można zredukować prawie do zera.

Skutkuje to jeszcze mniejszą emisją cząstek stałych spowodowaną ścieraniem hamulców. Niższy opór podczas jazdy pozwala również zaoszczędzić energię i zwiększyć zasięg pojazdu elektrycznego.

Rezygnacja z układu hydraulicznego oznacza znacznie niższe koszty montażu i logistyki nawet podczas produkcji pojazdu, ponieważ system składa się z mniejszej liczby części.

Użytkownik zyskuje także w okresie eksploatacji pojazdu, ponieważ nie ma już potrzeby wymiany płynu hamulcowego, co zmniejsza ilość czynności serwisowych wymaganych w warsztacie.

ZF_Dry_Brake_by_Wire ZF

Mimo że nie ma już mechanicznego połączenia między pedałem hamulca a siłownikami hamulca, odczucie hamowania jest takie samo jak w przypadku hamulca hydraulicznego. Bezpieczeństwo transmisji i przetwarzania danych, a także zasilania silników elektrycznych jest zapewnione dzięki zdublowaniu wszystkich połączeń i systemów, co jest również powszechne w systemach typu by-wire w lotnictwie.

Całkowicie elektryczne, całkowicie hydrauliczne lub mieszane

Dzięki ponad 50-letniemu doświadczeniu w opracowywaniu i produkcji układów hamulcowych oraz ponad trzem miliardom wyprodukowanych komponentów hamulcowych, ZF jest jednym z największych i najbardziej renomowanych globalnych dostawców.

W zależności od potrzeb, producenci pojazdów mogą dobrać optymalny układ hamulcowy – od klasycznego, czysto hydraulicznego, po nowy, czysto elektryczny układ hamulcowy. Możliwe są również formy hybrydowe, na przykład z układem hydraulicznym z przodu i układem czysto elektrycznym na tylnej osi. Ponadto ZF oferuje wszystkie komponenty układu hamulcowego z jednego źródła, od hamulców kół po hamulce postojowe, od sprzętu po oprogramowanie.

Kombinacje układów typu by-wire: hamulec, układ kierowniczy i amortyzacja

ZF posiada jedną z najbardziej wszechstronnych ofert sterowanych elektronicznie układów kierowniczych, hamulcowych i amortyzujących dla pojazdów definiowanych programowo.

Sieciowe systemy podwozia dla dynamiki wzdłużnej, bocznej i pionowej mogą poprawić dynamikę jazdy, a ZF ma wyjątkową pozycję na rynku dzięki gamie siłowników i funkcji łączących wszystkie trzy wymiary dynamiki pojazdu – powiedział Holger Klein.

Czysto elektronicznie sterowane i sieciowe systemy przewodowe oferują lepszą kontrolę nad pojazdem, krótszą drogę hamowania, większą elastyczność kierowania, większą stabilność jazdy przy dużych prędkościach oraz większy zasięg i wydajność.

Źródło: ZF

Tagi artykułu

Zobacz również

autoExpert 7–8 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę