Bosch stawia na oprogramowanie jako klucz do przyszłości motoryzacji

Systemy by-wire kluczem do mobilności przyszłości Bosch

Na tegorocznych targach IAA Mobility w Monachium firma Bosch prezentuje swoją wizję przemysłu motoryzacyjnego, w której oprogramowanie odgrywa główną rolę. Koncern, tradycyjnie kojarzony z komponentami sprzętowymi, coraz mocniej akcentuje swoją ekspercką wiedzę w dziedzinie software'u, nie rezygnując jednocześnie z mocnej pozycji w segmencie hardware'u.

Bosch dysponuje wiedzą z zakresu oprogramowania i sprzętu. A bez odpowiedniego sprzętu nawet najbardziej inteligentny pojazd nie wykona żadnego ruchu – podkreśla dr Stefan Hartung, prezes zarządu firmy.

Powiązane firmy

Bosch - Robert Bosch Sp. z o.o.

Strategicznym celem koncernu jest objęcie pozycji lidera w kształtowaniu mobilności opartej na oprogramowaniu.

Systemy by-wire jako fundament przyszłości

Kluczowym elementem strategii Bosch są systemy „by-wire” do hamowania i kierowania, postrzegane jako podstawowa technologia dla pojazdów definiowanych programowo oraz jazdy autonomicznej. W tych rozwiązaniach oprogramowanie przejmuje pełną kontrolę, eliminując konieczność połączeń mechanicznych. Firma prognozuje, że technologie brake-by-wire i steer-by-wire przyniosą skumulowane przychody przekraczające 7 miliardów euro do 2032 roku, przy czym dynamika rynkowa ma narastać szczególnie w latach 30. XXI wieku.

Oprogramowanie Bosch Bosch

– W przyszłości sprzęt będzie projektowany tak, aby pasował do wymagań oprogramowania – wyjaśnia dr Markus Heyn, członek zarządu i prezes sektora Mobility w Bosch.

Vehicle Motion Management – centralna kontrola pojazdu

Praktycznym przykładem nowego podejścia jest oprogramowanie Vehicle Motion Management (VMM), które centralnie koordynuje wszystkie ruchy pojazdu, kontrolując systemy hamowania, kierowania, napędu i podwozia. System ten pozwala na dostosowanie charakterystyki jazdy do preferencji kierowcy - od wyjątkowo płynnej jazdy po dynamiczną czy komfortową. VMM jest niezależny od sprzętu, co ułatwia jego implementację w różnych architekturach pojazdów.

Obecnie ponad dwudziestu producentów w Europie, Chinach i Japonii wdrożyło oprogramowanie Bosch. W ciągu najbliższych trzech lat firma planuje zainwestować dziewięciocyfrową sumę w euro w rozwój systemu VMM.

ADAS i wysokowydajne komputery pokładowe

Rodzina produktów ADAS od Bosch również opiera się na oprogramowaniu. Producenci mogą wybierać spośród trzech prekonfigurowanych wariantów, które można szybko dostosować do charakteru marki. Podobnie jak w przypadku innych rozwiązań, sprzęt i oprogramowanie mogą być zintegrowane lub kupowane oddzielnie, w zależności od potrzeb klienta.

Pojazdy nowej generacji korzystają z mniejszej liczby, ale bardziej zaawansowanych komputerów pokładowych. Działalność Bosch w tym segmencie rośnie obecnie o ponad 5 procent rocznie, a wśród klientów znajduje się między innymi Grupa BMW. Firma oferuje centralne komputery pokładowe łączące różne funkcje w jednej jednostce sterującej opartej na układzie System-on-Chip.

Strategiczne partnerstwa kluczem sukcesu

Bosch rozwija strategiczne partnerstwa niezbędne dla nowych modeli biznesowych i skalowalnych systemów oprogramowania. W Chinach współpracuje z WeRide i Horizon Robotics przy systemach jazdy wspomaganej i autonomicznej, a w Europie partnerem strategicznym jest Cariad, spółka zależna Volkswagena.

Pomimo globalnej stagnacji w produkcji pojazdów i opóźnień w elektromobilności, Bosch Mobility prognozuje w tym roku niewielki wzrost rzędu 2%. Firma zakłada, że strategiczne sojusze będą nabierać coraz większego znaczenia wraz z rosnącym udziałem oprogramowania w pojazdach przyszłości.

Źródł: Bosch

Tagi artykułu

Zobacz również

autoExpert 12 2025

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę