Biologiczne mycie części

MEWA
10.10.2016

Oczyszczone i prawidłowo konserwowane części i podzespoły gwarantują wydajną pracę pozbawioną usterek i innych problemów. W przypadku niektórych elementów takie czyszczenie wymaga niekiedy dużej precyzji i musi odbywać się ręcznie, by można było skutecznie usunąć oleje, tłuszcze, smary i inne nagromadzone w trakcie eksploatacji zanieczyszczenia.

Najczęściej czyszczenie elementów odbywa się za pomocą myjek ciśnieniowych lub przez kąpiel w wannach wypełnionych różnymi środkami chemicznymi. Po zanurzeniu lub spłukaniu elementu konieczne jest mechaniczne usunięcie zanieczyszczeń za pomocą pędzla lub szczotki – czasami nawet drucianej.

Najnowsza generacja urządzeń do oczyszczania części samochodowych to urządzenia ekologiczne, niestwarzające zagrożenia dla obsługującego je personelu czy środowiska naturalnego. Jako przykład zaprezentować można urządzenie o nazwie Bio-Circle (MEWA), które przeznaczone jest do czyszczenia obrabianych przedmiotów lub części maszyn wykonanych z różnych materiałów: stali, stali szlachetnej i metali kolorowych, a także z wrażliwego na uszkodzenia aluminium. Dzięki zastosowaniu inhibitora korozji, w trakcie czyszczenia w myjce aluminium nie pokrywa się nalotem, jak to niekiedy ma miejsce w przypadku stosowania standardowych urządzeń, gdzie wykorzystywana jest metoda mycia na zimno.

Urządzenie dobrać można w zależności od warunków i celu zastosowania. Jest ono dostępne w wersji standardowej jako duża wanna do mycia części oraz w wersji mobilnej jako małe urządzenie do wykorzystania w dowolnym miejscu.

Bakterie na służbie

Sercem urządzenia do mycia biologicznego są bakterie, które żywią się substancjami ropopochodnymi, rozkładając je. Dzięki temu z dużą dokładnością czyszczą elementy zabrudzone olejami i smarami. Tłuszcze, oleje, sole i pył ulegają rozkładowi biologicznemu przez znajdujące się w płynie mikroorganizmy. Po wykorzystaniu płynu używanego w myjce biologicznej można go bez problemu wylać do kanalizacji, ponieważ wszystkie substancje ropne i smarowe zostają zneutralizowane przez bakterie, a pozostały płyn jest zdegradowany biologicznie.

Urządzenia do mycia biologicznego wykonywane są w kilku wersjach. Najmniejsza z nich jest przenośna i zawiera zasobnik płynu wraz z pompką podającą go do wanny zamontowanej w górnej części. Tam wkładane są przedmioty do mycia, które następnie należy zwilżyć wodą i odczekać, aż płyn zacznie działać. Dalej – w zależności od charakteru zabrudzenia konieczne może być jego zruszenie za pomocą pędzla lub szczotki i ponowne spłukanie płynem. Większe urządzenia pozwalają na mycie elementów o wadze nawet 220 kg.

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę