Baterie Toyoty jako stacjonarne magazyny energii

Stacjonarny magazyn energii od Toyoty Toyota

Toyota oraz Tokyo Electric Power Company Holdings (TEPCO) tworzą wspólnie stacjonarny magazyn energii. Baterie ze zelektryfikowanych modeli Toyoty pomogą przechować energię z odnawialnych źródeł i wykorzystywać ją przez długi czas zgodnie z koncepcją gospodarki obiegu zamkniętego.

Rosnąca liczba aut elektrycznych powoduje stopniowy wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną. W dobie dążenia do redukcji emisji CO2 chodzi o jak najefektywniejsze wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Elektrownie wiatrowe oraz farmy fotowoltaiczne są w stanie wytworzyć więcej prądu, niż jest w danej chwili potrzebne, dlatego już wkrótce kluczową rolę odegrają systemy magazynowania energii. Pozwalają one przez długi czas przechowywać wytworzony prąd i udostępniać go w okresach niskiej produkcji, równoważąc w ten sposób obciążenia szczytowe.

Opracowany przez Toyotę i TEPCO system magazynów energii ma pojemność 3 MWh oraz moc wyjściową 1 MW. Baterie z hybrydowych i elektrycznych Toyot zostały połączone z systemem zarządzania energią i innymi urządzeniami, między innymi po to, aby przetwarzać prąd stały w prąd zmienny, a tym samym móc zasilać urządzenia elektryczne. System został stworzony w oparciu o najwyższe standardy bezpieczeństwa.

Toyota_magazyny_energii Toyota

Pierwszy stacjonarny magazyn energii Toyoty i TEPCO zostanie zainstalowany latem tego roku na farmie wiatrowej Eurus Tashirotai w pobliżu japońskiego miasta Kazura. Od jesieni rozpoczną się testy wydajności systemu oraz jego opłacalności ekonomicznej, w tym wykorzystania przez lokalną społeczność.

Toyota we współpracy Toyota Industries, Toyota Tsusho i Denso rozwija technologie bezpiecznych, wysokiej jakości, niedrogich i wydajnych baterii do pojazdów zelektryfikowanych, które potem będzie można użyć do innych celów. Magazyny energii wykorzystujące akumulatory z aut hybrydowych i elektrycznych wpisują się w założenia koncepcji gospodarki obiegu zamkniętego, która jest niesamowicie istotna w procesie redukcji emisji CO2 oraz do efektywnego wykorzystania surowców naturalnych.
 

Źródło: Toyota

Tagi artykułu

autoExpert 06 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę