Rower zamiast auta – coraz mniej chętnych na auta zastępcze

Rower zamiast auta – coraz mniej chętnych na auta zastępcze
23.7.2020

Ponad 3-krotnie wzrosła liczba osób, które zamiast samochodu zastępczego wybrały rower na własność – wynika z danych firmy ubezpieczeniowej ERGO Hestia. Do końca roku towarzystwo chce przekazać klientom nawet 1 000 jednośladów.

Znaczny wzrost zainteresowania rowerami spowodowała m.in. pandemia koronawirusa. W maju br. w Polsce wyprodukowano 119 000 rowerów. To oznacza wzrost o 33,4 proc. rok do roku. Trend wzrostu zainteresowania rowerami widoczny jest również w ERGO Hestii.

Program „Rower na zawsze” jest coraz popularniejszy. W pierwszym półroczu 2020 roku – w porównaniu z takim samym okresem w 2019 roku – skorzystało z niego o ponad 200% osób więcej.  Obserwujemy znaczny wzrost zainteresowania programem „Rower na zawsze”, w ramach którego zamiast samochodu zastępczego oferujemy klientom rower na własność. Z tej możliwości skorzystało już ponad 530 osób, z czego 38% w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Liczba ta dynamicznie rośnie – komentuje Mario Zamarripa, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju Grupy ERGO Hestia. – Szacujemy, że do końca roku na rower zamiast samochodu zdecyduje się nawet 1 000 osób – dodaje.

Program „Rower na zawsze” jest wspólnym przedsięwzięciem ERGO Hestii oraz firmy KROSS. Pozwala on klientowi lub poszkodowanemu na czas naprawy auta dokonać wyboru pomiędzy samochodem zastępczym przewidzianym przez warsztat a rowerem KROSS lub Le Grand, który klient lub poszkodowany może zatrzymać na zawsze. Do programu kwalifikują się szkody, w ramach których auto zastępcze byłoby wydane na okres min. 8 dni. Program jest elementem strategii zrównoważonego rozwoju realizowanej przez ERGO Hestię.

Program jest następstwem działań wpisujących się w filozofię zrównoważonego rozwoju, podejmowanych przez ERGO Hestię. Program realizuje Cel 11 – Zrównoważone miasta i społeczności oraz Cel 13 – Działania w dziedzinie klimatu.

Wybierając rower zamiast samochodu rocznie emitujemy ok. 3,252 kg mniej dwutlenku węgla do atmosfery. By pochłonąć taką emisję potrzeba niemal 150 drzew. Przeciętny Polak przemierza rocznie samochodem ok. 20 tys. km. Tymczasem według ekspertów ze spalenia 1 litra benzyny przez samochód spalinowy powstaje ok. 2,35 kilograma CO2 – zależnie od parametrów samochodu i stylu jazdy. W Polsce zużywa się ok. 582,161 baryłek ropy dziennie. Statystycznie na osobę przypada 234.9 galonów ropy rocznie. Sporą część zużywamy jeżdżąc samochodem. Sposobem na zmniejszenie emisji CO2 jest korzystanie z ekologicznych środków transportu, czyli przykładowo roweru.

Wzrost zainteresowania rowerami wśród Polaków potwierdzają również dane z wyszukiwarek. Google Trends pokazuje, że w ostatnich miesiącach tematów związanych z rowerami najczęściej wyszukiwali mieszkańcy woj. śląskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego, opolskiego, a także pomorskiego. Najrzadziej z kolei: podlaskiego, lubelskiego i świętokrzyskiego.

Źródło: Ergo Hestia

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę