Afeela, czyli owoc współpracy Sony i Hondy. Debiut prototypu na CES 2023

Afeela. Premiera nowego auta elektrycznego na CES 2023 Afeela

Sony Honda Mobility, nowa spółka gigantów z Japonii, ogłosiło dziś ustami Yasuhide Mizuno nową markę Afeela. Światło dzienne oficjalnie już ujrzał także zaprezentowany na targach CES 2023 prototyp nowej marki pojazdów elektrycznych. SHM deklaruje, że opracuje model produkcyjny w oparciu o ten projekt. Rozpoczęcie zamówień przedpremierowych planowane jest na pierwszą połowę 2025 r., sprzedaż do końca 2025 r., a dostawa od wiosny 2026 r. w Ameryce Północnej.

  • Spółka ogłasza swoją nową markę „AFEELA” wraz z prezentacją prototypu;
  • Afeela posiada na zewnątrz multimedialny pasek, który pozwala inteligentnej mobilności „porozumieć się” z otaczającym ją światem za pomocą światła;
  • Prototyp jest wyposażony w 45 kamer i czujników wewnątrz i na zewnątrz pojazdu;
  • Sprzedaż samochodów Afeela jest planowana na koniec 2025 roku.

Wybranym przez Sony Honda Mobility układem do napędzania kluczowych funkcji inteligentnej maszynerii Afeeli jest system chipowy od Qualcomm, czyli Snapdragon Digital Chassis. To ma zapewnić maksymalną wydajność obliczeniową (800 Tera operacji na sekundę). Prototyp jest wyposażony w sumie w 45 kamer i czujników wewnątrz oraz na zewnątrz pojazdu. Mają one analizować sytuację kierowcy i samochodu, aby czynnie pomagać w unikaniu wypadków.

Wnętrze Afeeli z akcentem położonym na feel

Wnętrze, jak twierdzą twórcy, opiera się na łagodnej tonacji barw, która ma sprawić, że pasażerowie poczują się jak w miękkim kokonie. Atmosfera jest nie tylko komfortowa, ale została zaprojektowana tak, aby była jak najprostsza – zminimalizowano więc rozpraszające ozdoby i kolory. Cel SHM jest jasny – doświadczenie z użytkowania nowego samochodu Afeela ma być skoncentrowane na ludziach. Środkiem do celu jest zapewnienie funkcjonalności, komfortu i prostoty. 

Źródło: AFEELA, YouTube.

Wprowadzony zostanie nowy interfejs HMI (człowiek-maszyna), który ma zapewnić spersonalizowane wrażenia z jazdy dzięki łączności z usługami w chmurze – to krok w stronę rozszerzenia rozrywki. Twórcy samochodu elektrycznego Afeela mówią o tym w nawiązaniu do słynnej cyfrowej innowacji, jaką ma być Metaverse. Dlatego też SHM rozpoczął współpracę z firmą Epic Games. Co więcej, auta elektryczne Afeela będą nieustannie aktualizowane.

Odbiór Afeeli na targach CES 2023 był obiecujący

Na oficjalnej stronie producenta można przeczytać, że odwiedzających CES 2023 najbardziej zainteresował wspomniany „Media Bar”, czyli pasek multimedialny umożliwiający interakcję między ludźmi a technologią. SHM podzieliło się także prywatnym komentarzem jednego gości. Powiedział on, jak relacjonuje marka: 

To było takie fajne, mogłem cieszyć się świetnym systemem dźwiękowym i pograć w gry. Naprawdę spodziewam się, że finalnie będzie to niesamowite przeżycie w samochodzie.1

Źródło: Afeela, Green Car Congres

1 Źródło: https://www.shm-afeela.com/

Tagi artykułu

autoExpert 06 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę