ACEA: wytyczne do walki z kryzysem

SAMAR
20.4.2020

Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA) określiło wytyczne dla branży motoryzacyjnej jak działać, by zmniejszyć straty spowodowane zamknięciem fabryk aut z powodu epidemii koronawirusa. ACEA podaje cztery główne zasady.

Coraz więcej producentów podejmuje działania celem możliwie najszybszego wznowienia produkcji w swoich zakładach w Europie i nie tylko. Stowarzyszenie ACEA (European Automobile Manufacturers’ Association) określiło cztery główne zasady, niezbędne do ożywienia przemysłu motoryzacyjnego, który od kilku tygodni ponosi ogromne straty. Jak mówi Eric-Mark Huitema, dyrektor generalny ACEA, stowarzyszenia które reprezentuje 16 największych europejskich producentów samochodów, ciężarówek, furgonetek i autobusów, w interesie Europy leży, aby ten kluczowy sektor strategiczny nie tylko odzyskał pełną sprawność, ale także został zrewitalizowany w celu wniesienia silnego wkładu w przemysł Unii Europejskiej.

Wytyczne ACEA dla producentów:

1. Po pierwsze ważne jest, aby producenci jak najszybciej podjęli skoordynowane działania, celem jak najszybszego wznowienia produkcji pojazdów. Istotne jest, aby producenci mogli uruchomić produkcję jednocześnie we wszystkich swoich zakładach. W tym celu niezbędne jest prawidłowe funkcjonowanie łańcucha dostaw. Nie da się tego wszystkiego zorganizować bez zdrowych pracowników. W związku z tym ACEA apeluje do producentów o zapewnienie ochrony zdrowia i higieny pracy swoim pracownikom.

2. Drugim ważnym elementem wychodzenia z kryzysu, jest według ACEA stymulowanie popytu na rynku dla wszystkich kategorii pojazdów. W związku ze światowym kryzysem gospodarczym, spowodowanym epidemią koronawirusa, wielu profesjonalnych przewoźników oraz klientów indywidualnych, nie będzie stać na zakup nowych pojazdów. ACEA sugeruje zatem wprowadzenie specjalnych programów odnowienia flot dla wszystkich kategorii pojazdów, aby nie było problemu ze sprzedażą aut nowych.

3. Kolejnym ważnym punktem, jest zdaniem stowarzyszenia odblokowanie działań homologacyjnych dla pojazdów. Obecnie, tak jak w całej branży, w dziedzinie badań także panuje zastój. Aby móc sprzedać samochody, które zostaną wytworzone po wznowieniu działalności w fabrykach aut, niezbędne są procesy homologacji. ACEA wzywa więc producentów, aby podjęli jak najszybsze działania celem ponownego wdrożenia a następnie sprawnego przebiegu badań homologacyjnych.

4. Stowarzyszenie producentów apeluje do producentów o możliwie najszybszą rozbudowę infrastruktury punktów ładowania pojazdów elektrycznych. Jest to według ACEA niezbędne do wznowienia i stymulowania sprzedaży pojazdów z napędami alternatywnymi.

Źródło:SAMAR

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę