10 kroków do udanego zakupu nowego urządzenia do warsztatu

10 kroków do udanego zakupu nowego urządzenia do warsztatu Bogusz
23.12.2022

Każdy właściciel warsztatu samochodowego na pewno zdaje sobie sprawę z tego, co decyduje o sukcesie tego typu działalności. Ważna jest wiedza i doświadczenie, które gwarantują zaufanie klientów. Ten aspekt jest kluczowy i decyduje o późniejszej lojalności. Wiarygodość i wysoki poziom usług to jednak nie wszystko, równie ważne jest wyposażenie warsztatu. 

#1   Informacje
Zebranie informacji jest pierwszym krokiem w podjęciu decyzji inwestycyjnej. Należy uważać na firmy, które „skąpią” danych o swoich produktach. Renomowane firmy powinny być dumne ze swoich produktów i osiągnięć. Będą starały się przekazać informacje o swojej ofercie jak największej liczbie potencjalnych klientów.

#2   Kto rzeczywiście jest producentem
Poszukując urządzenia do wyposażenia warsztatu, koniecznie sprawdź, kto jest faktycznym producentem i czy urządzenie wytwarzane jest z uwzględnieniem światowych standardów. Sprawdź również, ilu dealerów tej marki jest na rynku. Dobre produkty cechują się tym, że chce je mieć w swojej ofercie jak najwięcej dystrybutorów.

#3 Reputacja
Ważne jest również, żeby oddzielić szum marketingowy od rzeczywistych ocen urządzenia i firmy, która go oferuje. Pomocne mogą tu być internetowe fora o tematyce warsztatowej. Zdaj sobie jednak sprawę, że skrajne oceny często będą bardziej ekstremalne niż rzeczywistość. Prawda zwykle leży pośrodku.

#4 Obsługa serwisowa
W parze z reputacją idzie obsługa. Przed zakupem przeanalizuj, co dana firma oferuje w ramach obsługi posprzedażnej. Zorientuj się, jak szybko firma może dostarczyć Ci części zamienne lub przysłać wsparcie techniczne, kiedy będzie to konieczne.

#5 Poznaj swój warsztat
Czasami entuzjazm jest większy niż rozsądek. Ważne jest, żeby nie dać się ponieść emocjom. Przed zakupem zmierz swój warsztat i sprawdź wymiary zaplanowanego urządzenia, a także ewentualne dodatkowe wymogi dotyczące montażu. Upewnij się, że wiesz, gdzie jest twoja elektryczność i czy zachowasz prawidłową ergonomię pracy.

#6 Funkcjonalność urządzenia
Przy każdym zakupie potrzeba nieco dalekowzroczności. Przy wyborze urządzenia warto zwrócić uwagę na opcjonalne wyposażenie, które może być dokupione w przypadku pojawienia się nowych potrzeb. Zdolność do przystosowania się do nieoczekiwanych zmian może być kluczem do Twojej satysfakcji z zakupu.

#7 Inżynieria
Kupując nowe urządzenie, koniecznie zwróć uwagę na wszystkie kwestie inżynieryjne. Ważne jest, żeby firma sprzedająca nie skupiała się wyłącznie na sprzedaży, ale także na wszelkich aspektach technicznych. Jeżeli firma jest dumna z oferowanego produktu, są duże szanse, że Ty również będziesz dumny z jego posiadania.

#8 Właściwa cena
Nie zawsze cena urządzenia odpowiada jego rzeczywistej wartości. Warto rozejrzeć się za najlepszą ofertą z uwzględnieniem dokładnego zakresu oczekiwanej funkcjonalności. Pamiętaj, że rzadko się zdarza, żeby urządzenie, którego potrzebujesz, było tym najtańszym lub najdroższym na rynku.

#9 Gwarancja
Nawet najlepsze urządzenie na rynku jest podatne na błędy produkcyjne i nieoczekiwane awarie. Dlatego należy dokładnie zapoznać się z warunkami gwarancji. W przypadku firm już długo działających na rynku jest większa szansa, że będą one istnieć w przyszłości, honorować gwarancję, wymieniać części i zapewniać obsługę.

#10 Certyfikaty i dopuszczenia
Rzadko się zdarza, żeby na rynku były oferowane urządzenia bez odpowiednich certyfikatów, jednak może się to zdarzyć. Dlatego przed każdą inwestycją warto
dokładnie zbadać sprawę.

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

autoExpert 06 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę