Zmiany w procedurach rejestracyjnych – nie trzeba już zmieniać tablic

Zmiany w procedurach rejestracyjnych Pixabay/nastogadka

Pod koniec stycznia bieżącego roku weszła w życie ustawa, która zezwala na zachowanie tego samego numeru rejestracyjnego pojazdu podczas „przerejestrowania”. Równocześnie rozszerzono katalog pojazdów wycofanych z ruchu o samochody osobowe. Od września koniec z kartą pojazdu i nalepkami.

Jeżeli nowy właściciel samochodu zdecyduje się na pozostawienie dotychczasowego numeru rejestracyjnego, będzie mógł zatrzymać istniejące tablice. Zwolni go to z obowiązku opłaty 80 zł za nowe. Do tego dochodzi zwolnienie z płacenia za nalepkę kontrolną (99,50 zł wraz z opłatą ewidencyjną). Prawo to obowiązuje dla pojazdów wcześniej zarejestrowanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Należy pamiętać, że tablice muszą być zgodne z obowiązującym wzorem, utrzymane w należytym stanie i czytelne. Ustawa nie będzie zatem dotyczyła tzw. czarnych tablic rejestracyjnych oraz białych tablic z flagą PL.

Koniec z kartami pojazdu i nalepkami kontrolnymi od września

Procedury rejestracyjne ulegają uproszczeniu. Zniesione mają zostać wydawanie karty pojazdu oraz nalepki kontrolnej i jej wtórnika. Nie będzie to konieczne, gdyż organy rejestrujące pojazdy oraz organy kontroli ruchu drogowego mają dostęp do centralnej ewidencji pojazdów. Historia samochodu będzie mogła być ponadto sprawdzona online. Jeżeli zatem sprowadzasz auto z zagranicy, zaoszczędzisz na tym w sumie 94,5 zł (karta pojazdu – 75 zł, nalepka kontrolna – 18,5 zł i 1 zł opłaty ewidencyjnej). Przepisy te mają wejść w życie 4 września 2022 r.

Możliwość czasowego wycofania z ruchu samochodu osobowego

Pojazd osobowy będzie można wycofać z ruchu pod paroma warunkami. Przede wszystkim temu prawu ma podlegać samochód, który wymaga naprawy zasadniczych elementów nośnych konstrukcji po ich uszkodzeniu, np. w wyniku wypadku. Takie zawieszenie będzie mogło trwać od 3 do 12 miesięcy i nie może nastąpić wcześniej niż po upływie 3 lat od daty poprzedniego wycofania z ruchu. Aby pojazd mógł ponownie powrócić do ruchu, będzie trzeba wykonać dodatkowe badanie techniczne. Wprowadzenie opcji czasowego wycofania z ruchu pozwoli właścicielom, których samochody są naprawiane w związku z poważnymi uszkodzeniami, ograniczyć koszty ubezpieczenia pojazdu. Przed wprowadzeniem w życie ustawy, można było wycofać z ruchu samochody ciężarowe i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 t, ciągniki samochodowe, pojazdy specjalne oraz autobusy.

Dealer może zarejestrować nowy samochód

Już od czerwca ubiegłego roku istnieje możliwość rejestracji nowego pojazdu samochodowego, motoroweru lub przyczepy przez salon sprzedaży autoryzowany przez producenta. W ten sposób procedury zostają ułatwione, umożliwiając nabywcy zakup zarejestrowanego już pojazdu i tym samym oszczędzając czas na realizację formalności.

Nie trzeba wymieniać już dowodu rejestracyjnego

Już od końca 2020 roku nie ma obowiązku wymiany dowodu rejestracyjnego, w przypadku braku miejsca na pieczątki z badania technicznego. Nie trzeba również wozić ze sobą dokumentu prawa jazdy, a pojazd może zostać zarejestrowany w miejscu czasowego zamieszkania.

 

Tagi artykułu

autoExpert 06 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę