Piszczenie klocków hamulcowych – z czego wynika i jak sobie z nim poradzić?

Z czego wynika piszczenie klocków hamulcowych Steinhof
10.9.2020

Piszczenie hamulców to zjawisko często spotykane nie tylko w przypadku zużytych elementów układu hamulcowego, ale czasem także nowych. Może mieć ono kilka przyczyn – począwszy od kwestii nieprawidłowego montażu, przez zużycie eksploatacyjne, po okresowe przegrzanie czy nawet warunki atmosferyczne. Poprawna diagnostyka jest kluczowa w kwestii poradzenia sobie z tym problemem. Dlaczego klocki hamulcowe piszczą i jak sobie z tym poradzić?

Piski zwykle pojawiają się podczas łagodnego hamowania. Jest to efekt wibracji, w jakie wpada układ klocek hamulcowy po kontakcie z powierzchnią tarczy. Renomowani producenci stosują specjalne nakładki na płytki nośne klocków, które mają te wibracje neutralizować, a tym samym poprawiać komfort użytkowania układu hamulcowego. W przypadku nowych klocków, jeśli po przejechaniu kilkudziesięciu kilometrów problem nie ustąpi, należy sprawdzić poprawność montażu, a jeśli tam nie wykryjemy nieprawidłowości, wówczas wymienić je na produkty wyższej jakości. Piszczenie nie musi być jednak związane jedynie z jakością klocków hamulcowych.

Powiązane firmy

Piszczenie może być generowane przez zużyte, ale także przegrzane klocki hamulcowe lub tarcze. Szklista warstwa na powierzchni roboczej klocka, wytworzona na skutek przegrzania, powoduje nieprzyjemny hałas. Aby się jej pozbyć, klocek należy zdemontować i przetrzeć delikatnie papierem ściernym, kładąc go wcześniej na płaskiej powierzchni, np. na stole. W przypadku przegrzania tarcz hamulcowych, w sytuacji stwierdzenia jakichkolwiek uszkodzeń lub odkształceń, w grę wchodzi jedynie wymiana tarcz na nowe. Odkształconym tarczom nie da się przywrócić pierwotnych parametrów użytkowych, dlatego nie warto ryzykować pogorszenia skuteczności układu hamulcowego oraz nierównomiernego zużycia jego elementów, w tym klocków – mówi Adam Kurek, kierownik działu produkcji klocków hamulcowych w firmie Steinhof.

Piszczenie klocków może być także konsekwencją nieprawidłowego montażu. Jeśli klocek przesunie się w zacisku lub podczas hamowania nie będzie przylegał do tarczy całą swoją powierzchnią roboczą, może to powodować jego wibracje, a w wyniku tego piski. W takiej sytuacji należy jeszcze raz odpowiednio zamontować wszystkie elementy układu hamulcowego. Należy przy tym pamiętać, by zweryfikować, czy nie są one jakkolwiek uszkodzone w wyniku nieprawidłowego montażu.

klocki hamulcowe
Piszczenie klocków hamulcowych może być spowodowane przez kilka różnych przyczyn

Szczególnie ważne jest to w przypadku coraz częściej występujących na rynku klocków kierunkowych. Niepoprawny kierunek ich montażu sprawi, że obracająca się tarcza hamulcowa będzie „nachodzić” na taki klocek od niewłaściwej strony, co przyspiesza jego zużycie oraz powoduje nieprzyjemne piski, np. podczas „dohamowywania” przed światłami. Mechanicy muszą zwracać szczególną uwagę na montowanie klocków kierunkowych zgodnie z oznaczeniami na klocku (strzałki lub litery) lub wskazówkami zawartymi w instrukcji obsługi. 

Jeszcze inną przyczyną piszczenia są woda i zanieczyszczenia, które mogą dostać się pomiędzy klocek a tarczę. Możemy zaobserwować to np. po wjechaniu w kałużę – gdy naciśniemy pedał hamulca, na mokrej tarczy często słychać pisk. Jest on jedynie okresowy i zupełnie znika, gdy woda odparuje lub wszelkie zanieczyszczenia zostaną starte w procesie hamowania. Poza tym, niektóre klocki hamulcowe w starszych samochodach, niewyposażonych w czujniki zużycia, sygnalizują starcie warstwy ciernej poprzez stopniowe odkrywanie blaszki na powierzchni klocka. Po dotknięciu tarczy hamulcowej, blaszka również może powodować pisk. W takiej sytuacji klocki hamulcowe podlegają wymianie.

Klocki półmetaliczne, czyli takie, które najczęściej montuje się z cywilnych samochodach, mają to do siebie, że okresowo – z różnych przyczyn - mogą wydawać tego rodzaju dźwięki. Jako Steinhof wierzymy w to, że oprócz zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa, dobre klocki hamulcowe powinny zapewniać komfort akustyczny. Z tego względu neutralizujemy ryzyko wystąpienia wibracji poprzez zastosowanie w naszych klockach nakładki antypiskowej (często wraz z dodatkowymi nakładkami metalowymi) oraz mieszanki ciernej najwyższej jakości, opracowanej wspólnie ze specjalistami z Niemiec – podsumowuje Adam Kurek z firmy Steinhof.

Więcej informacji na temat oferty klocków hamulcowych Steinhof znajduje się na stronie: http://steinhof.pl/oferta/klocki-hamulcowe

Źródło: artykuł sponsorowany firmy Steinhof

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę