Yanosik ponownie łączy siły z Policją

Yanosik ponownie łączy siły z Policją Yanosik

Zakończenie 2023 roku i przywitanie nowego ponownie odbędzie się pod hasłem „Myśl trzeźwo”. W ten sposób apelują do kierowców Policja, Yanosik oraz Screen Network. W okresie od 30 grudnia 2023 r. do 15 stycznia 2024 r. będzie prowadzona akcja, mająca na celu uświadomienie kierowcom skutków jazdy pod wpływem alkoholu i wynikającej z tego odpowiedzialności.
 

W 2022 roku było mniej wypadków spowodowanych przez kierowców pod wpływem...

W raporcie podsumowującym bezpieczeństwo ruchu drogowego w 2022 roku, opracowanym przez polską policję, widnieje informacja, iż w ubiegłym roku uczestnicy ruchu znajdujący się pod wpływem alkoholu spowodowali 1 729 wypadków drogowych, w których śmierć poniosło 220 osób, a ranne zostały 1 964 osoby.

Najliczniejszą grupą sprawców wypadków byli kierujący pojazdami. To właśnie z ich winy doszło do 1 415 wypadków, w których odnotowano 172 ofiary śmiertelne oraz 1 690 rannych osób.

To spadek względem 2021 roku – o 187 wypadków, do których doprowadzili kierujący pod wpływem alkoholu, a także o 40 ofiar śmiertelnych i 227 rannych osób.

Prowadząc samochód pod wpływem alkoholu lub środka działających podobnie do alkoholu, trzeba mieć świadomość, że jest się potencjalnym zagrożeniem dla innych, ponieważ tego typu używki obniżają koncentrację, zmniejszają szybkość reakcji oraz powodują błędną ocenę odległości i prędkości – informuje nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. – W 2022 roku policjanci przeprowadzili 12 453 495 badań kierowców na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Liczba ta świadczy o tym, że osoby prowadzące pojazd w stanie po użyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości nie mogą czuć się bezkarne, bowiem prawdopodobieństwo ujawnienia takiego czynu jest bardzo duże, a konsekwencje bardzo poważne – dodaje.

Akcja „Myśl trzeźwo”, czyli Yanosik i Policja ponownie we współpracy

Co roku, Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wraz z Yanosikiem oraz firmą Screen Network, organizują działania pod hasłem „Myśl trzeźwo”.

Akcja ma charakter informacyjno-edukacyjny i jest skierowana do polskich kierowców. Jej celem jest poprawa świadomości w zakresie skutków prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości, a także pod wpływem alkoholu i wynikającej z tego czynu odpowiedzialności karnej oraz przypomnienie kierowcom o możliwości bezpłatnego sprawdzenia swojej trzeźwości w pobliskiej jednostce Policji.

Termin akcji „Myśl trzeźwo” nie został wybrany przypadkowo. Rokrocznie działania rozpoczynają się pod koniec grudnia i trwają do połowy stycznia. W tym roku akcja wystartuje 30 grudnia i potrwa do 15 stycznia 2024 roku.

Głównymi powodami wybrania tego okresu są liczne imprezy sylwestrowe oraz rozpoczęcie karnawału, które sprzyjają zakrapianym spotkaniom towarzyskim.

Działania będą promowane za pośrednictwem stron internetowych, mediów społecznościowych oraz w formie dedykowanych spotów, wyświetlanych na ekranach LED w całej Polsce. Nie zabraknie również formy aktywizacji kierowców, którą zaplanowali eksperci z zespołu Yanosik.

Sprawdź swoją wiedzę w quizie Yanosika

Yanosik, jak co roku, zaprasza wszystkich użytkowników do wzięcia udziału w quizie, w którym zamieszczone zostały pytania dotyczące trzeźwości, prowadzenia pojazdów oraz przepisów drogowych, opracowane we współpracy z polską policją.

Każdy kierowca, który udzieli w 100% poprawnych odpowiedzi, otrzyma dedykowany Certyfikat Odpowiedzialnego Kierowcy oraz specjalną nagrodę, której szczegółów twórcy nie zdradzają do momentu wystartowania akcji „Myśl Trzeźwo”.

Yanosik ponownie łączy siły z Policją zdjęcie w treści artykułu

Nasz quiz co roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem użytkowników aplikacji. W ubiegłorocznej edycji nasz test poprawnie zdało 42 tysiące użytkowników i ponad 9 tysięcy uczestników udostępniło swój certyfikat w social media. Ta liczba z roku na rok rośnie! To potwierdza, że świadomość i wiedza kierowców zarówno w zakresie przepisów drogowych, jak i odpowiedzialności względem sprawdzania stanu swojej trzeźwości wzrastają – komentuje Małgorzata Dąbrowska, Yanosik.

Eksperci z zespołu Yanosik podchodzą odpowiedzialnie do wyzwania, które rzucają kierowcom – quiz można wypełnić wyłącznie w momencie, w którym samochód znajduje się na postoju, a prędkość jazdy jest równa 0 km/h.

Samodzielna kontrola stanu trzeźwości

Każdy kierowca może samodzielnie sprawdzić stan swojej trzeźwości, zanim wsiądzie za kółko. Możliwości są dwie – wizyta w pobliskiej jednostce policji w celu bezpłatnego skorzystania z alkomatu lub użycie alkomatu wcześniej zakupionego na własny użytek.

W tym roku wprowadziliśmy do sprzedaży po raz pierwszy alkomat marki Yanosik – Yano 100. W ramach akcji „Myśl trzeźwo” przypominamy kierowcom o możliwości zakupienia takiego urządzenia oraz dbamy o ich wiedzę w zakresie prawidłowego użytkowania takiego sprzętu – informuje Małgorzata Dąbrowska, Yanosik – Nasze urządzenie jest zbliżone do alkomatów, użytkowanych przez policję, ze względu na zastosowanie najdokładniejszego sensora elektrochemicznego, który umożliwia uzyskanie wyniku pomiaru nawet do setnych części promila – dodaje.

Jakie są konsekwencje za prowadzenie pojazdu pod wpływem – Aktualne kary

Policjanci rokrocznie zatrzymują większą liczbę kierujących po spożyciu alkoholu w okolicach sylwestra i początku nowego roku. W 2023 roku już 1 stycznia zatrzymano 379 kierowców pod wpływem alkoholu, a 2 stycznia ta liczba jeszcze wzrosła do 410 kierujących.

Na początku 2024 roku również można spodziewać się wzmożonych kontroli drogowych. Funkcjonariusze będą czuwać nad stanem trzeźwości kierujących oraz reagować na każde zachowanie niezgodne z przepisami.
 
Przypominamy, że w przypadku kierowania samochodem pod działaniem alkoholu, dotkliwą karą dla kierowcy jest np.: zakaz prowadzenia pojazdów orzekany przez sąd na okres od 6 miesięcy do 3 lat (w razie gdy kierowca był w stanie po użyciu alkoholu).

Natomiast w przypadku kierowania w stanie nietrzeźwości, sąd nie tylko może pozbawić kierowcę prawa jazdy na minimum 3 lata, ale też orzec karę pozbawienia wolności do 2 lat. Jeśli skazany mimo zakazu prowadzenia pojazdów, kierował pojazdem mechanicznym, znajdując się w stanie nietrzeźwości, sąd orzeknie wobec niego dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.

Kierujący pojazdem w stanie nietrzeźwości muszą się także liczyć się z konsekwencjami finansowymi, bowiem niezależnie od orzeczonej kary sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. 

Źródło: Yanosik

Tagi artykułu

autoExpert 06 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę