Yanosik i Policja przypominają o konieczności zapinania pasów bezpieczeństwa

Yanosik i Policja przypominają o zapinaniu pasów Yanosik

Yanosik, Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej oraz firma Screen Network ponownie łączą siły, tym razem w akcji „Zapnij pasy – poczuj uścisk bezpieczeństwa”. Działania rozpoczną się już 21 czerwca i potrwają do 1 września. Ich celem jest przypomnienie wszystkim podróżującym samochodem o konieczności zapinania pasów bezpieczeństwa. W ramach działań, w aplikacji Yanosik zostanie uruchomiony specjalny quiz, w którym będzie można sprawdzić swoją wiedzę z zakresu przepisów ruchu.

„Zapnij pasy – poczuj uścisk bezpieczeństwa”

Wraz z zakończeniem roku szkolnego, wystartuje akcja „Zapnij pasy – poczuj uścisk bezpieczeństwa”, czyli kolejne wspólne działania Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, Yanosik oraz firmy Screen Network.

To kolejna edycja specjalnych działań edukacyjno-informacyjnych, które są skierowane do zmotoryzowanych. Ich celem jest przypomnienie kierowcom i pasażerom, podróżującym samochodem, o konieczności zapinania pasów bezpieczeństwa na każdy rodzaj podróży.

To niezwykle istotna czynność, która nigdy nie powinna być bagatelizowana. Pasy bezpieczeństwa utrzymują ciało w fotelu w chwili uderzenia pojazdu w przeszkodę, a w przypadku dachowania zatrzymują kierowcę i pasażerów w bezpiecznej pozycji.

Zapinanie pasów bezpieczeństwa jest obowiązkiem każdej osoby podróżującej samochodem, również pasażerów na tylnych kanapach, którzy w czasie wypadku stanowią śmiertelne zagrożenie, nie tylko dla siebie, ale również dla osób podróżujących z przodu. Podczas gwałtownego uderzenia, pasażer z tylnej kanapy samochodowej z niezapiętymi pasami, swoim ciałem uderzy z ogromną siłą w osoby, które znajdują się na przednich fotelach, co zakończy się tragicznie.

Lato najniebezpieczniejszym okresem na polskich drogach

Czas trwania akcji „Zapnij pasy – poczuj uścisk bezpieczeństwa” przypada na sezon letni, nie bez powodu. To właśnie w tym okresie dochodzi do największej liczby wypadków drogowych, które kończą się tragicznie.

Raport Biura Ruchu Drogowego KGP, podsumowujący wypadki drogowe w 2023 roku, informuje iż w tym okresie doszło do 20 936 wypadków drogowych, w których zginęły 1 893 osoby, a 24 125 zostało rannych.

Najwięcej zdarzeń, w ubiegłym roku, miało miejsce we wrześniu (10,7% ogółu wypadków), w czerwcu (10,1%) oraz w sierpniu (10,0%). Najwięcej osób zginęło w sierpniu (10,8%) oraz w lipcu (10,2%).

Yanosik i Policja przypominają o konieczności zapinania pasów bezpieczeństwa zdjęcie w treści artykułu

Zorganizowane przez policję i Yanosik działania „Zapnij pasy – poczuj uścisk bezpieczeństwa” potrwają od 21 czerwca do 1 września 2024 roku. To element większej akcji Policji – „Bezpieczne wakacje”, której celem jest czuwanie nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników ruchu drogowego w okresie wakacyjnym.

Kierowcy mogą spodziewać się rutynowych kontroli, zwłaszcza w zakresie zapiętych pasów bezpieczeństwa i bezpiecznego przewożenia dzieci w samochodzie, stanu technicznego pojazdu oraz stanu trzeźwości kierującego, przez cały okres wakacyjny.

Działania będą również wspierane emisją specjalnego spotu, przygotowanego przez firmę Screen Network S.A., na ekranach LED rozmieszczonych w newralgicznych punktach w całej Polsce.

Yanosik nagrodzi za znajomość przepisów

W ramach akcji „Zapnij pasy – poczuj uścisk bezpieczeństwa” w aplikacji Yanosik zostanie uruchomiony specjalny quiz z pytaniami, dotyczącymi bezpiecznej jazdy samochodem oraz przepisów ruchu drogowego.

Każdy użytkownik, który weźmie udział w quizie i odpowie w 100% prawidłowo na wszystkie pytania, otrzyma unikatowy certyfikat oraz 200 punktów, w ramach grywalizacji, do swojego konta w aplikacji Yanosik. 

Poprzednie edycje quizu w aplikacji Yanosik, w ramach akcji „Zapnij pasy – poczuj uścisk bezpieczeństwa”, uzyskały duże zainteresowanie kierowców, którzy z chęcią angażowali się w to zadanie. W ubiegłorocznej edycji odnotowaliśmy prawie 23 tysiące użytkowników, którzy wzięli udział w quizie i 56% z nich odpowiedziało na wszystkie pytania poprawnie. To pokazuje, że nasze działania edukacyjno-informacyjne przynoszą rezultaty – kierowcy zyskują większą wiedzę na temat przepisów ruchu drogowego, co w dalszej perspektywie przekłada się na bezpieczniejszą jazdą – informuje Małgorzata Dąbrowska, Yanosik.

Quiz w aplikacji Yanosik będzie dostępny dla wszystkich użytkowników przez cały okres trwania akcji „Zapnij pasy – poczuj uścisk bezpieczeństwa”.

Jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa – jakie są konsekwencje?

Podróżowanie samochodem bez zapiętych pasów bezpieczeństwa może mieć tragiczne skutki, gdy dojdzie do zderzenia pojazdu z innym pojazdem lub z przeszkodą. Ceną niedopełnienia tego obowiązku może być cudze życie.

Natomiast, gdy policjanci podczas kontroli, ujawnią brak zapiętych pasów u kierowcy, to zostanie on ukarany mandatem w wysokości 100 zł oraz 5 punktami karnymi.
Kierowanie pojazdem, przewożącym pasażerów niekorzystających z pasów bezpieczeństwa, również zakończy się mandatem w wysokości 100 zł oraz 5 punktami – za jednego pasażera i 8 punktami za więcej niż jednego pasażera.

Karane jest także niezgodne z przepisami przewożenie najmłodszych – 300 zł i 5 punktów karnych za jedno dziecko, ten sam mandat i 10 punktów karnych za dwoje dzieci oraz 15 punktów za więcej niż dwoje dzieci.

Jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa może mieć tragiczne skutki. Yanosik wraz z Policją po raz kolejny przypominają kierowcom i pasażerom o konieczności ich zapinania.
Wspólna akcja edukacyjno-informacyjna “Zapnij pasy - poczuj uścisk bezpieczeństwa”, która stanowi element większych działań pt.: ‘Bezpieczne wakacje” potrwa od 21 czerwca do 1 września. 

Źródło: Yanosik

Tagi artykułu

autoExpert 7–8 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę