Wszystkie rekordy Rajdu Koguta

Wszystkie rekordy Rajdu Koguta Profeina

Tegoroczna edycja Charytatywnego Rajdu Koguta stała pod znakiem rekordów. Zwieńczeniem wydarzenia był wielki finał, który 10 czerwca odbył się na plaży w nadmorskiej Stegnie. 

W siódmej edycji Rajdu Koguta wystartowała rekordowa liczba 2490 ekip, które w dniach od 8 do 10 czerwca pokonały liczącą 530 km trasę Oława - Poznań - Piła - Chojnice - Czersk - Tczew - Stegna. Drogę z Dolnego Śląska nad Bałtyk przemierzały mające min. 20 lat pojazdy wyprodukowane w PRL lub innych krajach bloku wschodniego, a także inne maszyny wyprodukowane najpóźniej w 1994 r. – samochody, traktory, motocykle, a nawet… rowery. Rajd organizowało Muzeum Motoryzacji Wena w Oławie.  

Historyczna kwota dla chorych dzieci 

Najważniejszym zadaniem Charytatywnego Rajdu Koguta była zbiórka pieniędzy dla potrzebujących dzieci. Połowa zgromadzonej kwoty trafi do organizacji charytatywnych i 124 dzieci z powiatu oławskiego i gminy Stegna, a połowa przekazana zostanie na pomoc 300 dzieciom z całej Polski, wskazanym bezpośrednio przez uczestników rajdu. 

Hojność ekip i kibiców przeszła w tym roku nasze najśmielsze oczekiwania. Jeszcze przed startem rajdu zebraliśmy astronomiczną kwotę ponad 1,4 mln zł. W trakcie rajdu pieniędzy również przybywało bardzo szybko. Jeszcze liczymy zawartość puszek, ale już wiemy że w sumie zebraliśmy co najmniej 1,7 mln zł. Gorąco dziękujemy wszystkim, którzy wsparli naszą akcję i okazali solidarność z potrzebującymi. Kolejny raz udowodniliśmy, że miłośnicy klasycznej motoryzacji mają wielkie serca i kochają pomagać. Mamy nadzieję, że zebrane pieniądze pozwolą sprawić, że życie chorych dzieci stanie się choć trochę lepsze 

– mówi organizator Rajdu Koguta, Tomasz Jurczak.

Rekord pobity na torze 

Uczestnicy tegorocznego Rajdu Koguta mogą się pochwalić także niezwykłym osiągnięciem sportowym. 8 czerwca zespoły rajdowe pobiły rekord Polski w kategorii najliczniejszy przejazd pojazdów zabytkowych na torze wyścigowym. Wydarzenie miało miejsce na Torze Poznań i zostało zorganizowane wspólnie z Automobilklubem Wielkopolskim, obchodzącym w tym roku stulecie istnienia. Próba bicia rekordu była otwarta dla publiczności, która z trybun podziwiać mogła 2135 maszyn mknących po torze. Tym samym poprzedni rekord (1080 pojazdów) został pobity dwukrotnie! 

Wielki finał w Stegnie. Licytacja rajdowego Volkswagena Passata 

Metą tegorocznej edycji Rajdu Koguta była nadmorska Stegna. Pierwsze zespoły rajdowe dotarły nad morze już 9 czerwca, a dzień później na plaży zorganizowano wielki finał dla kibiców i załóg, które ukończyły rajd. Najlepsze ekipy otrzymały nagrody i pamiątkowe dyplomy oraz szansę na wygranie Wartburga z 1990 r. Samochód został ufundowany przez załogę Poleasingowe.pl, która przygotowała maszynę do startu i pokonała nim całą trasę z Oławy do Stegny. Główna nagroda rajdu powędrowała do Rafała Szczepańskiego z Łasku, który zadeklarował, że wygranym wartburgiem pojedzie na Rajd Koguta w przyszłym roku i przekaże go na aukcję charytatywną.

Tymczasem w tegorocznym finale Rajdu Koguta licytowany był Volkswagen Passat z 1994 r., przekazany przez platformę aukcyjną Bidcar.pl. Aukcja wystartowała od 1 zł. W ciągu 5 minut cena poszybowała do 41 tys. I za tę kwotę samochód kupili Piotr i Justyna ze Strzelina.

Gorącą walkę na licytacji Passata można porównać tylko z miłością, jaką ta legenda niemieckiej techniki wzbudza wśród polskich fanów motoryzacji. Jesteśmy dumni, że ufundowany przez nas samochód pomógł zwiększyć pulę pieniędzy dla potrzebujących dzieci 

– podsumowuje Artur Kopania, kapitan załóg Bidcar.pl i Poleasingowe.pl. 


Muzeum Motoryzacji Wena w Oławie już zapowiedziało, że za rok Rajd Koguta wyruszy w Polskę kolejny raz. Jaką trasę pokonają uczestnicy kolejnej edycji wydarzenia? Tego jeszcze nie wiadomo. Prace nad szczegółowym planem imprezy ruszą pod koniec roku. 

Źródło: Profeina

Tagi artykułu

autoExpert 7–8 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę