Volkswagen kończy z motorsportem

Volkswagen kończy z motorsportem Volkswagen
10.12.2020

Niemiecki koncern rezygnuje ze wspierania motorsportu, a w zamian zamierza bardziej skoncentrować się na rozwoju elektromobilności. To poważny cios dla pracowników spółki Volkswagen Motorsport GmbH.

Jak wyjaśnia dyrektor ds. rozwoju Frank Welsch, producent chce przerzucić wszystkie siły do walki o tytuł lidera rynku pojazdów elektrycznych. To zła wiadomość nie tylko dla fanów motorsportu, ale także dla 169 pracowników spółki Volkswagen Motorsport GmbH z Hannoveru. Koncern zapowiedział, że w najbliższych miesiącach zostaną oni przeniesieni na inne stanowiska. – Dzięki temu ich szeroka wiedza techniczna oraz know-how zebrane w trakcie trwania projektu ID R nie zmarnują się, lecz zostaną wykorzystane do tworzenia kolejnych modeli z serii ID – wyjaśnia Frank Welsch.

Volkswagen zapewnia, ze części zamienne do modeli Polo GTI R5 i Golf GTI TCR będą nadal dostępne na rynku. Produkcja sportowego Polo ma się jednak zakończyć jeszcze w tym roku.

Koniec 50-letniej historii

Historia Volkswagen Motorsport GmbH sięga ponad 50 lat wstecz: zaczęła się jeszcze w latach 60. i 70. XX w. w okresie rozkwitu Formuły V. Po spektakularnych zwycięstwach w Formule 3 koncern na poważnie zaangażował się wyścigi samochodowe, rozpoczynając seryjną produkcję sportowych Polo, Golfa i Scirocco.

Do największych sukcesów marki należą trzy zwycięstwa wyścigowej wersji Touarega w rajdzie Dakar (2009-2011), cztery tytuły wyścigowego mistrza świata dla Polo R WRC (2013-2016), dwa zwycięstwa Golfa GTI w wyścigu TCR International (2016, 2017) oraz trzy tytuły torowego mistrza świata dla Polo (2017, 2018 i 2020). W 2018 r. koncern po raz pierwszy wystartował w wyścigu elektrobolidów, wystawiając w nich w pełni elektryczny samochód ID R. I dotychczas pięć razy pobił rekord okrążenia, m.in. na torze Nürburgring. Więcej nie powtórzy już jednak tego wyczynu.

Źródło: kfz-betrieb

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę