TTM 2024 – relacja z wydarzenia

TTM 2024 – relacja z wydarzenia Raven Media
30.4.2024

Tegoroczna, kwietniowa edycja Targów Techniki Motoryzacyjnej obfitowała w wielość stoisk i odwiedzających. W tym roku targi odbywały się równocześnie z Poznań Motor Show. Nie zabrakło też prezentacji i konkursów, bo poza marketingową funkcją wydarzenia, nabrało ono znaczenia również edukacyjnego.

Event miał charakter międzynarodowy: swoje stoiska przygotowały takie kraje jak:

  • Hiszpania,
  • Holandia,
  • Litwa,
  • Niemcy,
  • Portugalia
  • Szwajcaria,
  • a także Chiny oraz Turcja. 

Firmy z powodzeniem działające na rynku polskim otrzymały zatem szansę na spotkanie się na żywo, w Poznaniu, i zaprezentowanie swojej oferty handlowej. Do dyspozycji 250 wystawców przygotowano 10 pawilonów oraz teren zewnętrzny ze strefą odpoczynku i ze sceną, na której na bieżąco omawiano kolejne punkty programu.

Powiązane firmy

Clarios Poland Sp. z o.o.

TTM 2024 – relacja z wydarzenia zdjęcie w treści artykułu

Networking wpisany w agendę

Pierwszy dzień TTM upłynął pod hasłem przyszłości motoryzacji: przedstawiciele pras i wielbiciele najnowszych trendów motoryzacyjnych mogli zapoznać się z planem aktualnych inwestycji przemysłowych, jak również z zagadnieniem zielonego transportu drogowego. Ponadto, na stoiskach i poza nimi cały czas uskuteczniano networking, na którym oparty jest nowoczecesny biznes. Jak podkreślają organizatorzy targów najliczniejszą grupą odwiedzających byli: 

  • przedsiębiorcy, 
  • właściciele warsztatów, 
  • właściciele stacji diagnostycznych, 
  • właściciele myjni, 
  • rzeczoznawcy, 
  • mechanicy, 
  • pracownicy firm transportowych, 
  • a także uczniowie szkół samochodowych wraz z nauczycielami.

Targi, wprost ze sceny, oficjalnie otworzyła Wiceprezes Grupy MTP, Elżbieta Roeske, głos zabrał też Prezes Zarządu Stowarzyszenia Techniki Motoryzacyjnej – Rafał Sosnowski, Zastępca Dyrektora Generalnego Departamentu Spraw Europejskich Ministerstwa Handlu Chińskiej Republiki Ludowej – Wang Jinsong i Wiceprezydent Miasta Poznania – Jędrzej Solarski.

Wręczono 13 Złotych Medali Grupy MTP za najbardziej innowacyjne produkty, dedykowane motoryzacji. Wyróżniono również najbardziej ekologiczny produkt, uhonorowany nagrodą Eco Price, a także przedstawiono laureata Złotego Medalu Wybór Konsumentów.

TTM 2024 – relacja z wydarzenia zdjęcie w treści artykułu

Dzielenie się wiedzą

Drugi dzień targowy to Forum Międzynarodowe, czyli merytoryczne rozmowy o diagnostyce oraz bezpieczeństwie – w kontekście rozwoju rynku samochodowego i wiążących się z tym wyzwań. 

Nad wydarzeniem czuwało Stowarzyszenie Techniki Motoryzacyjnej wraz z partnerami. Podczas targów odbywał się Ogólnopolski Turniej Wiedzy Samochodowej, który cieszy się się ogromną popularnością wśród młodych mechaników – adeptów tego zawodu a przede wszystkim jest szansą dla uczniów szkół branżowych na sprawdzenie swoich umiejętności i zdobycie cennych nagród

TTM 2024 – relacja z wydarzenia zdjęcie w treści artykułu

Kategorie konkursowe to m.in.

  • Blacharstwo;
  • Płyny eksploatacyjne;
  • Diagnostyka;
  • SKP;
  • Silniki spalinowe;
  • Wyposażanie warsztatowe.

Dodatkową gratką dla zwiedzających byli też zaproszeni na targi Goście, znani ze swoich osiągnięć w sportach motorowych i rozpoznawalni w internetowym świecie przez wielbicieli motoryzacji.

Reasumując, czas spędzony na TTM, można podzielić na:

  • liczne działania marketingowe,
  • integrację pracowników oraz przedstawicieli różnych firm motoryzacyjnych,
  • jak również na aspekt edukacyjny, dotyczący omówienia bieżących trendów – w konfrontacji z aktualną sytuacją rynkową.

TTM i Poznań Motor Show 2024 Okiem Wystawcy

Sebastian Gruszczyński
Kierownik Działu Marketingu ORLEN OIL Sebastian_Gruszczynski

Stoisko ORLEN OIL na Poznań Motor Show zajmowało imponującą powierzchnię 500 mi zostało doskonale przygotowane, aby sprostać oczekiwaniom wszystkich odwiedzających.
Niezaprzeczalnym punktem kulminacyjnym był XIII Finał Mistrzostw Mechaników, podczas którego nasza firma pełniła rolę Sponsora Strategicznego. Naszym priorytetem jest wspieranie młodych kandydatów pretendujących do zawodu mechanika. Tegoroczne zmagania przyciągnęły ponad 12,5 tys. uczestników, a w finałach wzi ło udział ok. 500 osób. Stoisko firmowe zostało podzielone na strefy, w jednej z nich nasi eksperci przeprowadzali egzaminy w kategorii płynów i olejów, a uzyskane wyniki przekazywane były organizatorom wydarzenia. Ogromne wsparcie zapewnili nam nasi ambasadorzy: Kajetan Kajetanowicz, Miko Marczyk oraz Kuba Przygoński, a także gościnnie zawodnik ORLEN Team, Mateusz Cierniak.
Kuba Przygoński przygotował specjalną nagrodę dla osoby wyróżniającej się podczas
Mistrzostw Mechaników: zwycięzca spędzi tydzień z zespołem Kuby podczas zawodów
„Drift Masters na Stadionie Narodowym” i będzie mógł sprawdzić, jak wygląda praca mechanika
zawodowego w motorsporcie. Dzięki współpracy ze szkołami, nauczycielami i uczniami
wychodzimy poza ramy samego w ydarzenia w Poznaniu. Nasz program edukacyjny jest dostosowywany do praktycznych potrzeb, aby odpowiednio przygotować młodych ludzi do pracy w różnych dziedzinach motoryzacji. Wspólnie dążymy do rozwoju zawodu mechanika i promowania go wśród młodych adeptów.

Łukasz Sikorski
opiekun regionalny marki VARTA Clarios

TTM 2024 – relacja z wydarzenia zdjęcie w treści artykułu

Już od trzech lat jesteśmy partnerem Mistrzostw Mechaników i dzięki temu można spotkać nas również na targach w Poznaniu. Podczas tegorocznych finałów na naszym stoisku można było zobaczyć różne rodzaje akumulatorów, poznać ich budowę i zasady działania, zapoznać się z platformą VARTA Partner Portal, a także porozmawiać z ekspertami na temat nowości na rynku motoryzacyjnym.

Przez te kilka dni przekazywaliśmy nie tylko wiedzę przyszłym mechanikom, ale i ogrom pozytywnej energii, zachęcając do zgłębienia tematu akumulatorów, ich roli i zadań w pojeździe.

Ale był to przede wszystkim czas zadań finałowych dla najlepszych. VARTA sprawdzała wiedzę uczestników Mistrzostw aż w 5 kategoriach: Młody Mechanik, Młody Mechanik Maszyn Rolniczych, Młody Mechanik Pojazdów Ciężarowych, Mechanik Zawodowy i Elektromobilni – bez wątpienia jest to ważny sektor w branży motoryzacyjnej. Na naszym stoisku można było także zapoznać się z Programem Testowania Akumulatorów czy przyłączyć do proPoints – programu lojalnościowego dla warsztatów.

Co przyciąga młodych na targi w Poznaniu? Zdobywanie wiedzy – stąd nasza inicjatywa, żeby w ciągu roku pojawiać się w szkołach branżowych. Mamy świadomość, że nie każdy może wziąć udział w targach w Poznaniu lub dostać się na finały Mistrzostw Mechaników, dlatego też wychodzimy naprzeciw uczniom i przyjeżdżamy do szkół, by przekazać im cenną wiedzę.

Paweł Żyliński
Marketing Menadżer
Kaliński – Układy Wydechowe

TTM 2024 – relacja z wydarzenia zdjęcie w treści artykułuNa stoisku firmy Kaliński – Układy Wydechowe odwiedzający mogli zapoznać się ze stosowanymi przez nas metodami regeneracji filtrów cząstek stałych oraz katalizatorów. W szczególności promowaliśmy licznie nagradzaną regenerację katalizatorów SCR za pomocą wymiany wkładów. Nasza metoda została zauważona również podczas Targów Techniki Motoryzacyjnej w Poznaniu izdobyła Złoty Medal Grupy MTP oraz wyróżnienie Eco Prize – za swoje ekologiczne właściwości.

W trakcie całego wydarzenia można było zobaczyć bardzo wiele różnorodnych rozwiązań czy produktów z każdego segmentu branży. Z pewnością wszyscy zainteresowani znaleźli to, co najbardziej interesuje ich w motoryzacji. Wielotematyczność z pewnością była dużym atutem wydarzenia. Wyraźnie zauważalny jest wzrost liczby wystawców z innych państw, w tym z Kontynentu Azjatyckiego. Cieszy fakt, że poznański event nabiera jeszcze większego charakteru międzynarodowego. Na naszym firmowym stoisku nie brakowało klientów z zagranicy. 

Targi Techniki Motoryzacyjnej to przedsięwzięcie, którym warto się chwalić na szeroką skalę. Pozwala dotrzeć do osób zainteresowanych tematem nie tylko na rodzinnym rynku, poszerza sieć biznesowych kontaktów. Mamy więc nadzieję, że za 2 lata spotkamy się w jeszcze większym składzie, z jeszcze większą liczbą odbiorców.

Agata Wysogrocka-Korczyńska
Head of Product Compliance
ZF Aftermarket

TTM 2024 – relacja z wydarzenia zdjęcie w treści artykułuPodczas tegorocznych Targów Techniki Motoryzacyjnej 2024 rozmawialiśmy o definicji części zamienne i zamienniki, które są często błędnie interpretowane i określenie mianem elementów gorszego sortu. W ZF Aftermarket pokazujemy, że części zamienne są bardzo starannie produkowane, to nie tanie zamienniki, których stosowanie naraża cały pojazd na uszkodzenia, a kierowcę i pasażerów – wrazie wypadku – na ogromne niebezpieczeństwo. Części od ZF Aftermarket mają homologacje, istnieją w obiegu od wielu już lat i kojarzone są z solidnością wykonania. 

Podczas spotkania w Poznaniu opowiadaliśmy też o regeneracji, tak ważnej dla gospodarki obiegu zamkniętego, popularnej wczasach dyskusji nad ochroną środowiska i zrównoważonym rozwojem produktów. Na TTM przyjechaliśmy z ważnym apelem do tych, którzy zajmują się regulacją polskiego prawa: część po regeneracji to nie jest odpad! W ZF Aftermarket rozbieramy zużytą część do rdzenia i wprowadzamy taki element, z „drugim życiem”, z powrotem na rynek.

Dariusz Płóciennik
Key Account Manager 
ZF Aftermarket 

TTM 2024 – relacja z wydarzenia zdjęcie w treści artykułuZF Aftermarket to wieloletni już partner Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników, a naszym nadrzędnym celem jest zwiększanie kompetencji wśród młodych ludzi kształcących się w zawodzie, a także wśród doświadczonych już mechaników. 

W zawodzie mechanika samochodowego ważne są ergonomia i wysokie standardy pracy, a także korzystanie z części zamiennych o niekwestionowanej pozycji i jakości. Kompilacja tych elementów daje z jednej strony gwarancję bezpieczeństwa i zadowolenia obsługiwanym Klientom. Z drugiej zaś – w perspektywie, wymierny, pozytywny wynik finansowy warsztatu. Mechanicy codziennie używają części zamiennych, dlatego posiadanie wiedzy jak dana część działa, jak jest zbudowana i jak należy ją zamontować w samochodzie, to klucz do szybszej, wydajniejszej pracy. 

Ponadto praca na sprawdzonych elementach ułatwia przekazywanie wiedzy dalej, edukowanie innych pracowników warsztatu. I co najważniejsze: dużo mówiliśmy na naszym stoisku o zasadach bezpieczeństwa czynnego i biernego. A spełnienie tych norm jest możliwe tylko wtedy, gdy sięgamy po komponent wysokiej jakości. I jego używamy podczas naprawy samochodu. W ZF Aftermarket poświęcamy wiele uwagi procesom kontroli tego parametru podczas produkcji. ZF Aftermarket gwarantuje homologację udostępnianych materiałów, certyfikaty i wysoką jakość produktów. To także czuwanie nad procesem logicznym – transport części również może narazić je na uszkodzenia. 

Podczas targów, już od pierwszego kontaktu z młodą osobą, uczulamy na sposób wytwarzania części, budując świadomość w naszych odbiorcach. Historia naszych marek pokazuje, że budowanie i utrzymywanie najwyższych standardów produktów to wieloletni i ciągły proces. Dla nas mówienie o oryginalności naszych wyrobów to obietnica składana Klientom, którzy decydując się na zakup naszych towarów mogą mieć pewność, że stworzyliśmy je, wykorzystując wieloletnią wiedzę, najlepsze materiały i surowce, oraz że produkowaliśmy je z wykorzystaniem najnowocześniejszej, dostępnej na świecie technologii. Kształcenie uznajemy za proces permanentny, w naszym ośrodku szkoleniowym pod Warszawą cały czas organizujemy kursy dla osób związanych z branżą motoryzacyjną. 

Jeśli mielibyśmy wskazać główne hasła, którymi posiłkowaliśmy się podczas TTM, byłyby to: oryginalność właśnie, kształcenie od podstaw oraz praktykowanie dobrych zwyczajów. Na stoisku ZF Aftermarket największym zainteresowaniem cieszyła się skrzynia biegów ZF 8HP, a spotkania z naszymi gośćmi specjalnymi przyciągnęły wielu zainteresowanych. Gościliśmy m.in. drivera i driftera Bartka Ostałowskiego, influencerów – specjalistów motoryzacyjnych prowadzących kanał na social mediach EKG AutoDyżur, jak również autora kanału Leszko Moto TV. 

TTM 2024 – relacja z wydarzenia zdjęcie w treści artykułu

TTM 2024 – relacja z wydarzenia zdjęcie w treści artykułu

Zwycięzcy:

Młody Mechanik 

Bartosz Lipiński i Stanisław Sierzęga – Zespół Szkół Mechanicznych nr 1 im. Szczepana Humberta w Krakowie

Młody Mechanik Maszyn Rolniczych 

Jakub Netter i Konrad Fagasik – Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Trzciance

Młody Mechanik Motocyklowy 

Antoni Stefański i Wiktor Kowalczyk – Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Zduńskiej Woli

Elektromobilni

Hubert Kania i Tymek Dąbrowa – Zespół Szkół Mechanicznych nr 1 im. Szczepana Humberta w Krakowie

Młody Mechanik Pojazdów Ciężarowych 

Maksymilian Kwiecień i Oliwier Berny – Zespół Szkół Mechanicznych nr 1 im. Szczepana Humberta w Krakowie

Młody Lakiernik 

Brajan Buda i Mateusz Kłosowicz – Zespół Szkół Samochodowych im. inż. Tadeusza Tańskiego w Poznaniu

Młody Detalier 

Adrian Mierzwiński i Krzysztof Olszyński – Zespół Szkół Mechanicznych im. Świętego Józefa w Białymstoku

Młody Instalator LPG 

Paweł Panak i Szymon Przybylski – Zespół Szkół Samochodowych im. Gen. Józefa Bema w Toruniu

Mechanik Zawodowy 

Daniel Koć – Jabłonna Lacka

TTM 2024 – relacja z wydarzenia zdjęcie w treści artykułu

Złote medale Grupy MTP przyznane na Targach Techniki Motoryzacyjnej 2024:

  1. Innowacyjna aplikacja F24 Marketplace firmy ASCO Systemy Informatyczne Sp. z o.o. Sp. k.
  2. H2 Blaster – urządzenie do wodorowania silników
  3. HERKULES TRUCK HYBRID – system kontroli i napraw ram i kabin pojazdów użytkowych firmy HERKULES Bogusław Raatz
  4. Montażownica EVO 4.0 firmy DEVEL, zgłoszona przez ITALCOM Sp. z o.o. 
  5. Platforma Programowa CERTUS OPTIDESK firmy W.S.O.P. Sp. z o.o. 
  6. Regeneracja katalizatorów SCR za pomocą wymiany wkładów firmy KALIŃSKI Sp. z o.o. Sp. k. 
  7. Samocentrujący szarpak hydrauliczny do diagnostyki luzów zawieszenia i układu sterowania ultraciężkich pojazdów o nacisku na oś do 20 t – model SZ-20A firmy UNIMETAL Sp. z o.o. 
  8. Tester korekcji wtryskiwaczy CRA-500 firmy GŁADYSEK Sp. j.
  9. Uniwersalne Kołpaki Samochodowe Chrom Black firmy GÓRECKI Sp. z o.o.
  10. Zespolone lampy tylne W137LOGO firmy WAŚ Sp. z o. o. 
  11. Lampy W261, W263 – W267 firmy WAŚ Sp. z o. o. 
  12. W253 lampy zespolone tylne z ramką na tablicę rejestracyjną firmy WAŚ Sp. z o. o.
  13. Wyważarka diagnostyczna do kół MONOLITH GEO 3D firmy UNI-TROL Sp. z o.o.

TTM 2024 – relacja z wydarzenia zdjęcie w treści artykułu

TTM 2024 – relacja z wydarzenia zdjęcie w treści artykułu

Źródło: Materiały redakcyjne

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

autoExpert 10 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę