Track Racing Quality (TRQ): najnowsze klocki hamulcowe od TRW – technologia wyścigowa z homologacją drogową

Track Racing Quality (TRQ): klocki hamulcowe od TRW ZF
20.1.2022

Nie każdy miłośnik wyścigów ma do dyspozycji samochód dostawczy, którym może przetransportować swój  motocykl na tor. W rzeczywistości większość kierowców motocykli sportowych i supermoto na treningi wyścigowe oraz „track days” jedzie po drogach publicznych. Aby umożliwić uniknięcie konieczności zmiany klocków w motocyklu na czas podróży, TRW zadbało o zapewnienie nowym klockom wyścigowym TRQ homologacji do użytkowania na drogach publicznych. Oznacza to, że praktycznie od razu po dojeździe na tor wyścigowy można brać udział w zawodach.

 

  • Klocki hamulcowe TRQ marki TRW to połączenie zaawansowanej technologii wyścigowej z homologacją drogową
  • Wysoka wydajność i wytrzymałość w czasie treningów,  wyścigów oraz jazdy szosowej
  • Niskie zużycie klocków i tarcz hamulcowych pozwala obniżyć koszty i chronić środowisko

Nowoczesne motocykle sportowe i supermoto charakteryzują się zarówno wysoką mocą silnika jak i doskonałymi właściwościami trakcyjnymi, które jeszcze kilka lat temu spokojnie umożliwiłyby wzięcie udziału w wyścigach na mistrzostwach świata. Jednak w przypadku hamulców zawsze istniała przepaść pomiędzy technologią seryjną, a wyścigową – bez względu na jakość klocków hamulcowych po kilku szybkich okrążeniach zaobserwować można ich spadek siły hamowania  i oznaki przyśpieszonego zużycia. Często pojawia się również potrzeba skrócenia drogi hamowania w celu poprawienia osiągów. Wynika to z faktu, że typowe, seryjne klocki hamulcowe przystosowane są do wykorzystania drogowego.

Rozwiązaniem jest nowa mieszanka cierna oferowana przez TRW. Mieszankę TRQ opracowano z myślą o torach wyścigowych, ale dzięki doskonałej dozowalności może ona również być stosowana na drogach publicznych. TRQ znacznie przewyższa mieszankę drogową SRT (Sinter Road & Track), która jest nadal dostępna. Dla uzyskania maksymalnych osiągów eksperci TRW zalecają delikatne dotarcie klocków w początkowym okresie jazdy.

TRQ to skrót od Track Racing Quality (jakość odpowiednia do wyścigów na torach), co odzwierciedla najwyższą jakość wyścigową założoną przez inżynierów. Dzięki wysokiemu, stabilnemu współczynnikowi tarcia i natychmiastowemu reagowaniu, spiekane klocki hamulcowe zapewniają wyjątkowe osiągi na torze.

Innowacyjny proces spiekania czyni produkt niezwykle odpornym, a także sprawia, że zużycie klocków i tarcz jest dużo niższe niż zazwyczaj dla tej kategorii. Pozwala to chronić zarówno budżet kierowcy, jak i środowisko. System NRS, w którym stalowe płytki tylne wyposażone są w dziesiątki profilowanych haczyków, sprawia, że płytka tylna i materiał cierny są ze sobą trwale połączone. Rozmiar, ustawienie i rozmieszczenie haczyków na płytce tylnej są precyzyjnie zaprojektowane. Podczas produkcji spiekany materiał zostaje w nich trwale zakotwiczony bez użycia klejów lub innych materiałów mocujących.

Klocki TRQ marki TRW są dostępne dla ponad 700 modeli motocykli – można je nabyć u dystrybutorów marki.

Źródło: ZF

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

autoExpert 06 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę