Textar zaprasza na jubileusz 50-lecia Rekordów Polskiego Fiata

Jubileusz 50-lecia Rekordów Polskiego Fiata 125 TMD Friction

Już w ten weekend Textar zaprasza na obchody jubileuszu 50-lecia Rekordów Polskiego Fiata. Główna część imprezy odbędzie się na kampusie Politechniki Wrocławskiej w niedzielę, 18 czerwca. Na miłośników klasycznej motoryzacji będzie czekać tam wiele atrakcji, między innymi rekordowy Fiat 125p oraz jego kierowcy. Partnerem wydarzenia jest Textar, który uczestniczył także w rekordowej próbie w 1973 roku. 
 

W czerwcu 50 lat temu wyjątkowy Polski Fiat 125p, prowadzony przez zespół najlepszych ówczesnych polskich kierowców sportowych, pobił trzy rekordy świata w jeździe długodystansowej. Samochód jeżdżący po zamkniętym odcinku autostrady pod Wrocławiem wyposażony był w klocki hamulcowe Textar.

Powiązane firmy

TMD Friction

Zbliżające się obchody rocznicy wydarzenia zapowiadają się bardzo ciekawie. W Strefie Kultury Studenckiej Politechniki Wrocławskiej (ul. Hoene-Wrońskiego 10) zaplanowano spotkanie z uczestnikami rekordowej próby: Sobiesławem Zasadą, Robertem Muchą, Andrzejem Aromińskim; wystawę poświęconą wyzwaniu; pokaz filmu „Ballada o Fiacie i siedmiu wspaniałych”; grę terenową z atrakcyjnymi nagrodami od Textar.

Nie zabraknie też Fiatów 125p. Na miejscu będzie można obejrzeć muzealny egzemplarz pojazdu, który pobił rekordy prędkości, a także 150 samochodów należących do miłośników tego modelu, którzy przyjadą do Wrocławia na zlot. Gościem specjalnym na stoisku Textar będzie popularny dziennikarz motoryzacyjny, mechanik i sportowiec Grzegorz Duda, który przywiezie do Wrocławia swojego niepowtarzalnego Fiata 125p Coupe.

Fiat 125 w muzeum TMD Friction

Na zakończenie imprezy przewidziano odsłonięcie przypominającego o rekordzie pomnika z kolejnym wrocławskim krasnalem.

Wydarzenie na terenie SKS Politechniki Wrocławskiej będzie otwarte dla wszystkich chętnych, a wstęp – bezpłatny. Na sobotę 17 czerwca zaplanowany jest 1. Międzynarodowy Rajd Rekordów Polskiego Fiata 125p. Aż 150 załóg z całej Europy wystartuje rano z Kątów Wrocławskich, by po przejechaniu malowniczej trasy i wykonaniu dodatkowych zadań osiągnąć metę w Muzeum Motoryzacji w Zamku Topacz.

Źródło: TMD Friction
 

Tagi artykułu

autoExpert 06 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę