Współpracując z przemysłem i handlem, TecAlliance podnosi jakość danych katalogowych

TecAlliance podnosi jakość danych katalogowych TecAlliance
18.3.2022

Prawidłowe, wyczerpujące i aktualne dane katalogowe mają decydujące znaczenie dla sukcesu na niezależnym rynku motoryzacyjnych części zamiennych. Dlatego TecAlliance pracuje nad środkami, które mają na celu podniesienie jakości danych w katalogu TecDoc do doskonałego poziomu. Dostawcy danych, którzy spełniają surowe wymagania, od lata 2021 r. otrzymują oznaczenie „Premier Data Supplier” (PDS). Jak dotąd otrzymało je 20% marek z katalogu TecDoc.

W ramach szerokiej inicjatywy dotyczącej jakości danych, TecAlliance wprowadził nowy zestaw zasad dla dostawców danych TecDoc z dodatkowymi zaleceniami, wskaźnikami KPI i walidacjami. W szczególności wzięto pod uwagę wnioski z „Warsztatów jakości TecDoc”, które TecAlliance regularnie organizuje z dostawcami danych i użytkownikami danych oraz ich dostawcami usług.

Inwestycja w jakość danych opłaca się

Markus Leister, który kieruje działem „Global Data” w TMD Friction, jest przekonany, że wspólna praca nad jakością danych jest ważną inwestycją dla sukcesu wszystkich zaangażowanych podmiotów na niezależnym rynku motoryzacyjnym.

– Zawsze staramy się działać w sposób bardzo zorientowany na klienta, i ze swojej strony jesteśmy zadowoleni, że TecAlliance zainicjował te działania. Bardzo pomocna była oferta warsztatów DQM. Są one okazją do wzajemnych dyskusji na różne tematy. W ostatecznym rozrachunku pozwala nam to wypracować lepsze rozwiązanie dla naszego wspólnego klienta, handlu detalicznego. Z pewnością zdajemy sobie również sprawę z tego, że czasami mamy do czynienia z ogromnym nakładem pracy. Ale warto podjąć ten ogromny wysiłek, aby jakość naszych danych ostatecznie osiągnęła wyższy poziom. Nagroda Premier Data Supplier świadczy o tym, że wyróżniasz się na rynku jakością swoich danych – wyjaśnia Leister.

Zadowoleni klienci to mniej zwrotów

Wysiłki zmierzające do poprawy danych katalogowych są dostrzegane i cenione w handlu detalicznym. Według Marcelo Silvy, dyrektora zarządzającego AutoDelta, jednego z najważniejszych dystrybutorów w Portugalii: – Cieszymy się z wszelkich narzędzi, które pozwalają oferować naszym partnerom lepsze i bardziej niezawodne usługi. Dane, a zwłaszcza ich jakość, mają kluczowe znaczenie dla każdej firmy w XXI wieku. Mają duży wpływ na decyzję o zakupie. A lepsza jakość danych może również prowadzić do zmniejszenia ilości zwrotów, co jest głównym utrudnieniem na motoryzacyjnym rynku wtórnym.

Ponad 75% marek dostarcza bardzo dobre lub doskonałe dane katalogowe

Podczas ostatniej oceny jakości danych w TecDoc Catalogue w marcu 2022 r., 192 marki reprezentowane w katalogu zostały uznane przez TecAlliance jako „Premier Data Suppliers” (PDS). Wymagania, które muszą spełnić dostawcy danych, aby otrzymać tę nagrodę premium, są bardzo wysokie i są stale dostosowywane do nowych wymagań rynku.

– Dzięki statusowi PDS zapewniamy, że jakość nie zostanie obniżona i że wyróżnienie „Premier Data Supplier” również zachowa swoją wartość. Z tego powodu walidacja sprawdza nie tylko przejrzystość danych, ale także ich zawartość – wyjaśnia Jürgen Mehlis, Executive Vice President Data Manager ds. produktów w firmie TecAlliance.

Ukierunkowane rozszerzenia w standardzie danych TecDoc zawierają między innymi precyzyjne specyfikacje, które atrybuty rozróżnienia mogą dla każdego produktu stosować dostawcy danych. Oznacza to, że np. wszyscy dostawcy muszą używać tego samego atrybutu TecDoc „Średnica zewnętrzna [mm]” do opisania średnicy tarczy hamulcowej, co znacznie zwiększa porównywalność produktów w katalogach IAM. Wcześniej dostawcy używali do 20 różnych atrybutów TecDoc, aby dostarczyć te same informacje.

Oprócz marek PDS, kolejne 546 marek spełnia wymagania certyfikacji jako „Certified Data Supplier”. W tym przypadku sprawdzane jest, czy dostarczone dane katalogowe odpowiadają specyfikacjom uznanego na całym świecie standardu TecDoc.

Źródło: TecAlliance

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

autoExpert 05 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę