Rynek aut używanych w 2021: 5 ciekawych spostrzeżeń

Rynek aut używanych w 2021: 5 ciekawych spostrzeżeń bobyhart/Pixabay
31.1.2022

Rynek motoryzacyjny ulega dynamicznym zmianom w każdym roku, ale niektóre trendy i oszustwa sprzedawców używanych samochodów się nie zmieniają. carVertical, firma zajmująca się analizą danych motoryzacyjnych, opublikowała doroczny raport ze statystykami dotyczącymi branży automotive. Firma zbiera dane na temat pojazdów z różnych baz danych, wykorzystując kody VIN do generowania raportów z historii pojazdów. Wszystkie informacje zostały przygotowane na podstawie danych carVertical.

 

1. Najczęściej uszkadzane pojazdy na rynku to BMW

Statystyki uszkodzeń są naprawdę fascynujące: jeśli zsumować wartość szkód ze wszystkich raportów, to wyniesie ona 3 282 580 416 euro. Ciekawe jest to, że nie wszystkie auta ulegają wypadkom równie często. Nie będzie wielkim zaskoczeniem to, że na czele listy znajduje się BMW – 47,77% wszystkich aut tej marki na rynku ma zarejestrowane uszkodzenia. Na drugim końcu spektrum znajduje się Fiat z 29,53% aut, które uczestniczyły w wypadkach i kolizjach.

2. Oszustwa na przebiegu to wciąż zmora: 18,5% sprawdzonych aut podejrzanych

Zgodnie z wygenerowanymi raportami z historii pojazdu cofanie licznika to jeden z tych sposobów, które są najczęściej wykorzystywane, aby oszukać kupujących. 18,5% wszystkich raportów wskazuje na możliwość ingerencji we wskazania licznika. To oznacza, że w sumie liczniki w sprawdzonych samochodach zostały cofnięte o 7 112 444 874 kilometry.

3. Największe ryzyko kradzieży: Škoda Octavia

W 2021 złodzieje i podejrzani sprzedawcy nadal współpracują, wprowadzając na rynek kradzione auta. Najlepszym sposobem na uniknięcie takiego zakupu jest sprawdzenie historii samochodu. W ciągu ostatniego roku w raportach z historii pojazdu 672 samochody zostały oznaczone jako kradzione. Dane ujawniły, że najczęściej kradzionym samochodem była Škoda Octavia – odkryto 38 przypadków kradzieży. Z raportów wynika, że prawdopodobieństwo kradzieży Octavii jest 3,75 raza wyższe, niż to, że ktoś ukradnie BMW serii 3 Twojego sąsiada. A więc to właściciele Škody powinni być szczególnie ostrożni i dobrze dbać o swoje samochody.

4. Ulubione marki 2021: BMW, Volkswagen i Audi

Na podstawie raportów można stwierdzić, że BMW, Volkswagen i Audi są najpopularniejszymi markami aut. Razem stanowią aż 13% wszystkich samochodów sprawdzonych na tej platformie. Szczególną popularnością cieszy się BMW serii 3, którego dotyczy około 5% wszystkich raportów carVertical. VW Passat i Audi A4 są niewiele w tyle, a modele innych producentów zajmują dopiero miejsca na dalszych pozycjach TOP 15. Popularne modele na tej liście to także BMW serii 5, VW Golf, Audi A6, Škoda Octavia, Mercedes-Benz E-Class, Opel Astra, Mercedes-Benz C-Class, Ford Focus, Audi A3, BMW X5, Škoda Superb i BMW serii 1.

5. Najstarsze ze sprawdzanych aut są BMW

Wśród starszych sprawdzonych samochodów bezsprzecznie dominuje BMW. Aż 40,38% aut tej marki sprawdzonych w 2021 było wyprodukowanych w latach 1990–2010. Dla VW i Audi ten odsetek wynosił odpowiednio 14,56 i 19,97%. Z kolei na przykład w przypadku Citroëna, tylko 10,92% samochodów, dla których wygenerowano raporty, można uznać za wiekowe. A to nie jest jedyna wartość, która sprawia, że BMW wygląda kiepsko – aż 52,06% aut tego producenta wyprodukowanych po 2010 roku było uszkodzonych.

Przeczytaj pełny raport carVertical's ReDrive 2021 i poznaj więcej statystyk, ciekawostek i wiadomości z ostatniego roku.

Źródło: carVertical

O Autorze

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę