2022 rokiem gazu? Spory wzrost rejestracji aut LPG w Europie

Duży wzrost rejestracji aut LPG w Europie w 2022 roku Steven z Pixabay

Jak wyglądała rejestracja nowych samochodów w Europie w 2022 roku? ACEA, czyli Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów, przedstawia interesujące dane. Wynika z nich, że Europejczycy dużo chętniej sięgali po samochody napędzane paliwem LPG. Skąd taka decyzja?

Gaz ziemny spada, LPG rośnie

Unijny rynek pojazdów napędzanych gazem ziemnym (NGV) odnotował znaczne spadki w ciągu ostatnich trzech miesięcy 2022 r. (-56,6%). Powodem jest to, że sprzedaż we Włoszech, czyli na największym rynku tego rodzaju paliwa, spadła aż o 71,3%. Co ciekawe, sprzedaż pojazdów zasilanych LPG wzrosła od października do grudnia ubiegłego roku aż o 16,7%. 

Liczba rejestracji aut LPG w Europie w 2022 roku

W 2022 roku w UE zarejestrowano aż 257 458 nowych samochodów zasilanych skroplonym gazem. W porównaniu z rokiem 2021, w którym to wynik wyniósł 226 361 rejestracji, stanowi to wzrost o 13,7%. Co więcej, już sam ostatni kwartał 2022 r. szczyci się wynikiem rejestracji o 16,7% wyższym niż w roku porzedzającym.

auta_lpg_rejestracja_w_Europie_ACEA
Dane szacunkowe dotyczą samochodów napędzanych LPG, etanolem (E85) i innymi paliwami. Źródło: ACEA

Dlaczego LPG?

Mając na uwadze światowy kryzys, decyzja Europejczyków o sięgnięciu po auta zasilane LPG nie powinna aż tak dziwić. To cały czas najtańsze paliwo z tych powszechnie dostępnych, przy czym wspomniana dostępność odgrywa tutaj pierwszoplanową rolę. W przeciwieństwie bowiem do infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych, które mogłyby konkurować pod względem kosztów za energię, infrastruktura tankowania gazu jest zdecydowanie lepiej rozwinięta na Starym Kontynencie, a już szczególnie w Polsce.

Polska pionierem, mimo że u nas spadek rejestracji aut LPG

Europejski trend to jedno, ale sytuacja na polskim rynku to drugie. Choć pozornie mogłoby to wydawać się dziwne, w Polsce zaobserwowano spadek liczby rejestracji nowych samochodów napędzanych LPG aż o 9,4% – w 2021 roku suma rejestracji aut z autogazem wyniosła 13 522, a w 2022, jak wynika z danych ACEA – 12 247. Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć, że w Polsce LPG od kilku dekad cieszy się sporym uznaniem – w naszym kraju ponad 13% aut jest zasilanych autogazem, podczas gdy średnia europejska wynosi zaledwie 2,8%. 

Europejski trend wynika więc bardziej z sytuacji gospodarczych gigantów, czyli: Niemiec (+48,3%); Francji (+20%) oraz Włoch (+10%), choć także Europa Środkowa nie pozostaje bez znaczenia w ogólnym rozrachunku. Czechy szczycą się bowiem wzrostem rejestracji wynoszącym 75,6%, Słowacja – 47,5%, Łotwa – 24%, a Węgry – 23%. Litwa także może pochwalić się solidnym, 17-procentowym wzrostem.

Z danych przedstawionych przez ACEA wynika więc, że sektory aut elektrycznych i hybrydowych nie są jedynymi obszarami notującymi znaczące wzrosty w 2022 roku.

Źródło: ACEA

Tagi artykułu

autoExpert 10 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę