Rimac Nevera – najszybsze elektryczne auto na świecie?

Rimac Nevera – najszybsze elektryczne auto na świecie

Produkcja sportowych samochodów elektrycznych na świecie nie zwalnia tempa. Tak samo jest z najnowszym ultra szybkim modelem, pochodzącym z Chorwacji. Długo oczekiwany Rimac Nevera pojawił się na rynku. Wyposażony w 4 niezależne silniki elektryczne, dysponując mocą 1914 KM, jest w stanie osiągnąć zawrotną prędkość 412 km/h. Niektórzy twierdzą, iż jest to najlepsze elektryczne auto sportowe w 2021 roku.

Od kilku lat trwały prace nad stworzeniem pierwszego elektrycznego samochodu marki Rimac. Warto było długo czekać, gdyż pojazd ten zaskakuje mocą i rozwiązaniami technologicznymi. Każde koło w samochodzie napędzane jest oddzielnie, poprzez jeden z 4 silników. Generują one sumarycznie 1914 KM mocy, a moment obrotowy wynosi 2360 Nm. Należy tu wspomnieć również o litowo-manganowo-niklowych bateriach, dysponujących pojemnością 120 kWh. Dzięki systemowi chłodzenia cieczą, zapewniają one powtarzalność osiągów, nawet w sytuacji wielokrotnych, gwałtownych przyspieszeń.  Wszystkie te elementy sprawiają, iż zdobycie setki zajmuje Neverze mniej niż 2 sekundy. Maksymalna prędkość pojazdu to 412 km/h, co sprawia iż Rimac jest najszybszym elektrycznym samochodem na świecie.  A jaki jest zasięg jeśli chodzi o odległość? W trakcie optymalnej jazdy można przebyć dystans 550 km.

Rimac Nevera
Rimac Nevera. Źródło: materiały prasowe


Szybkie ładowanie baterii i ich unikalna konstrukcja

Baterie można ładować z maksymalną mocą 500 kW. Jeżeli zatem będzie dostępna taka ładowarka, w 20 minut możliwe będzie naładowanie baterii do 80% jej pojemności. Akumulatory tworzą kształt litery H. Jak twierdzą producenci, wzmocniona jest przez to sztywność strukturalna kompozytowego nadwozia. Kolejna kwestią jest zapewnienie nisko położonego środka ciężkości i równomiernego rozkładu mas między osiami. Cały szkielet auta wykonany jest z włókna węglowego. Czynniki te wpływają na odpowiedni docisk aerodynamiczny w pojeździe. Można by stwierdzić, że Rimac Nevera to samochód przeznaczony na tor wyścigowy. Ma on jednakże bardziej sportowo – luksusowy charakter. Świadczą o tym elementy wyposażenia – wysokiej jakości materiały ze skór i aluminium, jak również wiele ciekawych, nowoczesnych rozwiązań technologicznych.

Rimac Nevera - akumulator
Akumulator w kształcie litery H - Rimac Nevera. Źródło: materiały prasowe

Możliwość jazdy w wybranym trybie

Do wyboru w trakcie jazdy są poszczególne moduły: Sport, Drift, Comfort, Range, Track, czy też AI Driver Coach. Ten ostatni to zestaw funkcji wspierających kierowcę w trakcie jazdy, zarówno tej łagodnej jak i bardziej ostrej. System operacyjny NVIDIA Pegasus, wyposażony w 12 sensorów, 13 kamer, 6 radarów wskaże najlepsze rozwiązania podczas ruchu drogowego oraz poprowadzi po najlepszym torze podczas jazdy wyścigowej. NVIDIA ma podlegać ciągłym ulepszeniom i aktualizacjom.

W sprzedaży ma być dostępnych zaledwie 150 sztuk. Cena samochodu w wersji podstawowej wynosi 2 mln euro z możliwością dobrania dodatkowych funkcji. Na rynek wypuszczone zostaną również wersje oraz edycje specjalne, które mają różnić się detalami i wyposażeniem. Bazując na specyfikacji technologicznej, już teraz można stwierdzić, że Tesla Roadster ma godnego rywala.

Rimac Nevera
Rimac Nevera. Źródło: materiały prasowe

 

Tagi artykułu

autoExpert 05 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę