Program BASF Polska „Razem dla Planety” inspiracją dla klientów do działań w obszarze zrównoważonego rozwoju
15 listopada 2023 r., na warszawskim Powiślu podczas Finałowej Gali Programu dla klientów BASF Polska: „Razem dla Planety” odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom tego programu.
- 15 listopada 2023 r. odbyła się Finałowa Gala Programu dla Klientów BASF Polska „Razem dla Planety”.
- Celem tej inicjatywy było pokazanie i docenienie działań klientów firmy na rzecz ochrony klimatu oraz zaprezentowanie projektów wspierających zrównoważony rozwój.
– BASF, jako lider branży chemicznej, od lat angażuje się w ochronę klimatu. Jako innowacyjna firma odpowiedzialna społecznie, wierzymy, że każdy może mieć wpływ na środowisko. Dlatego zaprosiliśmy naszych klientów do podzielenia się swoimi doświadczeniami w zakresie zrównoważonego rozwoju. Wiemy, że wiele firm prowadzi działania w tym zakresie, ale nie zawsze mają one możliwość ich zaprezentowania szerszej publiczności. Program „Razem dla Planety” to doskonała okazja do wymiany wiedzy i inspiracji – mówi Katarzyna Jedynak, Head of Sales Industrial Chemicals / BTC.
Zgłoszenia do programu odbywały się w formule online, a aplikacje zostały ocenione przez specjalnie powołaną Kapitułę Programu.
W jej skład weszli przedstawiciele świata nauki: prof. dr hab. Joanna Kulczycka z AGH – ekspertka z zakresu gospodarki obiegu zamkniętego oraz prof. dr hab. Bolesław Rok z Akademii im. L. Koźmińskiego, przedstawiciele organizacji pozarządowych działających na rzecz ochrony klimatu: Maria Andrzejewska reprezentująca UNEP GRID oraz Kamil Wyszkowski z UNGC. W składzie Kapituły znaleźli się też Tomasz Zieliński – Prezes Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego, Małgorzata Greszta – Partnerka Zarządzająca CSR Consulting, specjalistka w zakresie zrównoważonego rozwoju i Agendy 2030. BASF Polska reprezentowany był przez Katarzynę Byczkowską – Dyrektor Zarządzającą oraz Agnieszkę Łyczak-Szymczyk – Menedżerkę ds. Zrównoważonego Rozwoju.
Tak różnorodne grono ekspertów zapewniło obiektywną ocenę, ale też różne perspektywy oceny danego rozwiązania czy zgłoszonych działań.
– Do konkursu zgłosiło się bardzo wiele firm, od średnich po duże. I rzeczywiście poziom przygotowania był bardzo wysoki, firmy przedstawiały swoje innowacyjne rozwiązania, mieliśmy m.in. wiele ciekawych rozwiązań z wykorzystaniem biomateriałów. Ciekawe rozwiązanie dla użytkownika zaprezentowała firma Porta – doceniamy to, że mogą być drzwi wykonane zarówno z ciekawych materiałów izolacyjnych, surowców wtórnych, ale przede wszystkim trwałe i dobrze izolujące – podkreśla dr hab. Joanna Kulczycka, profesor AGH, prodziekan ds. współpracy i rozwoju tej uczelni oraz członkini kapituły konkursowej.
Pomimo, że to dopiero pierwsza edycja programu, do kapituły wpłynęło ponad 30 zgłoszeń.
– Co ciekawe, największym zainteresowaniem cieszyła się kategoria „Lidera zrównoważonego rozwoju MŚP”, której celem było docenienie działań małych i średnich firm. To jednocześnie dowód na to, że zrównoważony rozwój to nie jest tylko temat dla dużych przedsiębiorstw, ponieważ te mniejsze także mają się czym pochwalić – powiedziała Agnieszka Łyczak-Szymczyk, Sustainability Manager, BASF Polska.
Uczestnicy programu rywalizowali w 4 kategoriach o następujące nagrody:
- I miejsce: Wyjazd studyjny do centrali BASF w Ludwigshafen dla 2 przedstawicieli firmy wraz z możliwością przeprowadzenia wspólnych warsztatów poświęconych rozwojowi produktu klienta opartego o rozwiązania BASF.
- II miejsce: Spotkanie z ekspertem ds. zrównoważonego rozwoju / Gospodarki Obiegu Zamkniętego.
- III miejsce: Warsztat 17 celów zrównoważonego rozwoju.
Nagrodzeni w I Edycji Programu razem dla Planety
Diamentową Planetę, czyli 1. miejsce w kategorii „Lidera zrównoważonego rozwoju MŚP” zdobyła firma TORF CORPORATION Sp. z o.o., znana z produkcji kosmetyków marki Tołpa. powstałych na bazie ekstraktu z torfu.
– W ramach zrównoważonego rozwoju wdrożyliśmy już bardzo wiele działań, realizujemy je od wielu lat. To, co zrobiliśmy w ostatnim czasie, to przede wszystkim zmierzenie i redukcja śladu węglowego dla pewnych gam produktowych we wszystkich trzech zakresach – wyjaśnia Anna Derucka, dyrektor personalna i członkini zarządu firmy Torf Corporation. – Dodatkowo dla niektórych gam produktowych zamknęliśmy też obieg, na przykład podkładów etykietowych, a nasze opakowania w dużej większości pochodzą już z recyklingu, a na pewno się do niego również nadają. Co więcej, nasze składy są bardzo czyste i zawierają tylko te surowce i substancje, które są potrzebne do tego, aby produkt działał i był wysokiej jakości. Większość naszych produktów ma ponad 90%. składników pochodzenia naturalnego i składy są wyczyszczone z mikroplastików i innych substancji, które mogą być szkodliwe dla środowiska – dodaje.
Platynowa Planeta, czyli 2. miejsce, powędrowało do firmy DJCHEM CHEMICALS POLAND S.A. i w końcu 3. miejsce i Zieloną Planetę otrzymała firma STYROPMIN Sp. z o.o.
W tej kategorii przyznaliśmy także 2 wyróżnienia. Otrzymały je: N Cosmetics Edyta Wilk-Domalewska oraz Auto Miras Autoryzowany Serwis Samochodowy Sp. z o.o.
Druga w kolejności kategoria pod względem liczby zgłoszeń to „Mistrz Gospodarki Obiegu Zamkniętego”. Tu, już niezależnie od wielkości firmy, mogliśmy przyjrzeć się różnorodnym rozwiązaniom wprowadzonym w zakładach produkcyjnych naszych klientów. Kapituła nie miała łatwego wyboru, dlatego przyznała 2 równorzędne drugie miejsca, czyli Platynowe Planety powędrowały do firm GLOBAL COSMED S.A. oraz SYNTHOS S.A.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
I miejsce zajął DJCHEM CHEMICALS POLAND S.A. To znana polska firma - lider w produkcji antyutleniaczy i antyozonantów aminowych.
– Staramy się poszerzać zakres naszych działań dotyczących zrównoważonego rozwoju i obiegu zamkniętego, który jest jego częścią. Najbardziej sztandarową kwestią jest wtórne użycie gazu odpadowego z produkcji jednego z naszych wyrobów i wykorzystanie go do podgrzewania naszych procesów. Dzięki temu jesteśmy w stanie zminimalizować zużycie paliw kopalnych, wykorzystując nasze własne poboczne produkty jako paliwo – wyjaśnia Bartosz Gorzkowski, dyrektor techniczny DJCHEM CHEMICALS POLAND.
Wybór Kapituły programu w kategorii produktowej, typując Innowatora Roku był poprzedzony długą dyskusją, bo zgłoszone tu rozwiązania reprezentują różne dziedziny gospodarki od chemii przemysłowej, poprzez branżę budowlaną aż po kosmetyczną.
I tak 1. miejsce i Diamentowa Planeta trafiła do ORLEN POŁUDNIE S.A. Firma zainwestowała w technologię konwersji gliceryny do bioglikolu propylenowego. Jest to pierwsza tego typu instalacja na świecie na bazie tej technologii. W procesie używany jest katalizator miedziowy BASF H9-66 promujący konwersję gliceryny przy udziale wodoru do glikolu propylenowego. Wytwarzany bioglikol propylenowy w porównaniu z glikolem propylenowym z tlenku propylenu pozwala na ograniczenie emisji CO2 aż o 60 – 80%.
– Do programu ogłoszonego przez spółkę BASF zgłosiliśmy nasz sztandarowy projekt, dotyczący wykorzystania surowców biomasowych, surowców zrównoważonych, z których poprzez uwodornienie produkujemy glikol propylenowy. Innowacją jest tu właśnie wykorzystanie surowców odpadowych, jakim jest gliceryna, do wytwarzania wysokomarżowych produktów – wyjaśnia Grzegorz Semerjak, dyrektor technologii i rozwoju w Orlen Południe.
Platynowa Planeta, czyli 2. miejsce trafiło do firmy PORTA KMI POLAND S.A, znanego producenta drzwi wewnętrznych i zewnętrznych. Nagrodzona innowacja to termooszczędne drzwi zewnętrzne, w których został zastosowany system PUR od BASF.
Zielona Planeta, czyli 3. miejsce trafiła do firmy PODANFOL S.A. - producenta poliamidowych osłonek do wędlin. We współpracy z BASF rozwinęli linię produktową CleanLine, gdzie standardowy poliamid zastępowany jest prob-duktem Ultramid Ccycled. To pierwszy klient BASF w Polsce, który wykorzystuje surowiec powstały na bazie oleju pirolitycznego pochodzącego z recyclingu chemicznego na większą skalę.
Ciekawa rywalizacja miała miejsce w kategorii Promotor Neutralności Klimatycznej. Widać że polski biznes mocno inwestuje w odnawialne źródła energii, liczy ślad węglowy w swojej organizacji czy też inwestując we współpracę zarówno z uczelniami wyższymi jak i organizacjami pozarządowymi.
1. Miejsce w tej kategorii przypadło firmie PCC EXOL S.A. – uznanego europejskiego gracza na rynku surfaktantów.
2. Miejsce i Platynową Planetę otrzymała firma 3M,
3. Miejsce i statuetka Zielonej Planety powędrowała do firmy CHESPA Sp. z o.o.
Więcej o firmach biorących udział w programie oraz o laureatach, ich działalności i nagrodzonych rozwiązaniach można znaleźć na stronie programu: https://razemdlaplanety.eu/
Druga edycja Programu Razem dla Planety jest planowana na 2024 rok.
Źródło: Basf