PowerCo i Umicore zakładają spółkę joint venture, która zajmie się produkcją materiałów do akumulatorów

PowerCo i Umicore zakładają spółkę joint venture Umicore

PowerCo, spółka Grupy Volkswagen, zajmująca się akumulatorami oraz Umicore, belgijska grupa, specjalizująca się w gospodarce cyrkularnej, ogłosiły założenie spółki joint venture, która zajmie się produkcją materiałów do budowy akumulatorów w Europie. Od 2025 r. spółka będzie zaopatrywać europejskie fabryki ogniw akumulatorowych PowerCo w kluczowe materiały. Do końca dekady partnerzy zamierzają produkować materiały katodowe i inne elementy ogniw, które pozwolą zbudować akumulatory o pojemności 160 GWh rocznie, co przełoży się na ok. 2,2 mln samochodów elektrycznych. Materiały katodowe są kluczowe dla rozwoju elektromobilności, ponieważ w dużej mierze od nich zależy wydajność i całkowity koszt akumulatorów.

 

  • Wyjątkowa współpraca w europejskim przemyśle motoryzacyjnym: PowerCo, spółka Grupy Volkswagen, zajmująca się akumulatorami i Umicore, belgijska grupa, specjalizująca się w gospodarce cyrkularnej stworzą łańcuch dostaw materiałów do produkcji zrównoważonych akumulatorów na dużą skalę
  • Nowo powołana spółka zainwestuje 3 mld euro, jej celem jest produkcja materiałów do akumulatorów 2,2 mln samochodów elektrycznych rocznie do końca dekady
  • Spółka będzie mieć siedzibę w Brukseli i będzie zajmować się dostawami większości materiałów do gigafabryk akumulatorów PowerCo w Europie, a także zapewni firmie Umicore dostęp do istotnej części europejskiego rynku materiałów katodowych na naszym kontynencie
  • To kamień milowy na drodze do osiągnięcia założeń Europejskiego Zielonego Ładu

Partnerstwo, które jest zaplanowane na długi czas, koncentruje się na produkcji materiałów katodowych i innych elementów, które są najważniejszymi materiałami dla tworzenia łańcucha wartości akumulatorów. W ramach dodatkowych umów Umicore i PowerCo będą współpracować w zakresie zrównoważonego i odpowiedzialnego pozyskiwania surowców, w tym obszarze Umicore jest liderem w branży. Umicore będzie również świadczyć usługi rafinacji na rzecz PowerCo. Na późniejszym etapie, w oparciu o technologię i know-how Umicore, obaj partnerzy zamierzają włączyć do zakresu działalności spółki elementy rafinacji i recyklingu akumulatorów.

– Materiały katodowe są niezwykle istotne w produkcji akumulatorów i stanowią około połowy całkowitej wartości ogniwa. Natychmiastowy i długoterminowy dostęp do szerokich możliwości produkcyjnych da nam przewagę konkurencyjną. Tworzymy w Europie zrównoważony, przejrzysty łańcuch dostaw o wysokich standardach środowiskowych i społecznych – powiedział Thomas Schmall, członek zarządu Grupy Volkswagen, odpowiedzialny za technologię i przewodniczący rady nadzorczej PowerCo.

– To partnerstwo jest dowodem uznania dla naszej wiedzy o produktach i procesach oraz świadectwem sukcesu naszej strategii tworzenia zrównoważonych łańcuchów wartości materiałów do produkcji akumulatorów na skalę przemysłową, w obiegu zamkniętym, w kluczowych regionach. Wspieramy naszych klientów na ich drodze do elektryfikacji od samego początku i jesteśmy bardzo zadowoleni z partnerstwa z PowerCo i wspierania Volkswagena w jego szybkiej transformacji w kierunku zrównoważonej mobilności elektrycznej – powiedział Mathias Miedreich, prezes Umicore.

Start produkcji jest zaplanowany na 2025 rok, dzięki temu w fabryce PowerCo w Salzgitter będą powstawać rocznie akumulatory o łącznej pojemności 40 GWh od 2026 roku. Celem obu partnerów jest zwiększenie rocznych zdolności produkcyjnych do 160 GWh do końca dekady, w oparciu o rozwój rynku i popytu. Trwają poszukiwania miejsca produkcji.

Zgodnie z warunkami umowy, obaj partnerzy będą wspólnie kontrolować spółkę joint venture i będą równo dzielić się kosztami, inwestycjami, przychodami i zyskami. Zapewni ona obu partnerom znaczącą przewagę na szybko rozwijającym się rynku elektromobilności w Europie. Partnerzy zainwestują 3 mld euro.

Partnerstwo da PowerCo konkurencyjny cenowo dostęp do innowacyjnych, pozyskiwanych w sposób zrównoważony i dostosowanych do potrzeb materiałów do produkcji zunifikowanych akumulatorów na dużą skalę. Umożliwi ona PowerCo korzystanie z możliwości produkcyjnych Umicore oraz z jej wiedzy specjalistycznej w zakresie produkcji. Z kolei Umicore uzyska dostęp do dużego rynku zbytu na materiały katodowe do pojazdów elektrycznych.

Nowa spółka ma spełniać kryteria rentowności i zwrotu dla obu partnerów oraz czerpać korzyści każdej ze stron dzięki synergii i efektowi skali. Spółka będzie korzystać z wiedzy specjalistów Umicore na podstawie umowy licencyjnej, co zapewni jej wiodącą pozycję technologiczną.

– Dostępność, koszt i wydajność ogniw akumulatorowych są kluczowe dla rozwoju elektromobilności. Tworząc duże zdolności produkcyjne, będziemy gotowi na szybko rosnący popyt na materiały do produkcji akumulatorów dla naszego głównego klienta – Volkswagen AG – przy zachowaniu niskiej ceny – powiedział prezes PowerCo, Frank Blome.

– Konsekwentnie budujemy łańcuch wartości akumulatorów. Sieć dostawców materiałów do ich produkcji na wymaganą skalę dziś jeszcze nie istnieje. Zmieniamy to dzięki naszej długoterminowej umowie z Umicore, jako globalnym liderem rynku kluczowych materiałów stosowanych w produkcji ogniw – powiedział Jörg Teichmann, dyrektor ds. zakupów w PowerCo.

– W ramach tej umowy wnosimy nasze długoletnie doświadczenie w łańcuchu wartości materiałów do produkcji akumulatorów. Ponadto spółka pozwoli na uzyskanie korzyści z efektu synergii, co pozwoli na uzyskanie zwrotu zaangażowanego kapitału do 2030 roku – powiedział Ralph Kiessling, wiceprezes Umicore.

Transakcja wymaga jeszcze zatwierdzenia przez organy regulacyjne. Nazwa spółki joint venture nie została jeszcze ustalona i zostanie ujawniona w późniejszym terminie.

Źródło: Volkswagen Group Polska

autoExpert 05 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę